Uter septat

Uter septat | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj


In urma laparoscopiei am fost diagnosticata cu uter septat.eu stiam k e bicorn si m-am bucurat mult cand am aflat k nu este asa.Dr T mi-a spus k aceasta malformatie se poate rezolva usor printr-o histeroscopie. care dintre voi a facut asa ceva ?imi puteti da si mie mai multe detalii?a ramas vreuna dintre voi dupa o astfel de interventie? cat timp nu am voie sa incerc sa raman dupa operatie? va pup si astept vesti bune de la voi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Madaluta - o colega de servici a fost operata printr-o histeroscopie de uter septat si i-a spus dr. ca dupa 2-3 luni poate trece la treaba


Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Eu am uter septat si am nascut de 2 ori.
Nu am facut nici o interventie pentru a ramane insarcinata si nici pentru a rezolva problema uterului septat.
Este adevarat ca pe parcursul sarcinilor am facut cateva injectii cu gravibinon.

Ca sa fiu si mai explicita, la prima sarcina, acum aproape 8 ani, dr. mi-a zis ca am uter septat, dar ca pot duce o sarcina pana la capat. Eram deja insarcinata cand am aflat de "problema" cu uterul. Am facut injectii cu gravibinon, si totul a fost ok.

La cea de-a doua sarcina (am nascut in iunie 2005), la a doua echografie, eu ii spun dr. de la echo, ca stiu ca am uter septat si sa-mi spuna cum sa fac si ce sa fac...etc. El se uita la echograf si imi spune ca am si uter bicorn, dar ca pot duce sarcina pana la capat fara probleme.........ceea ce s-a si intamplat.

Asa ca stai linistita, nu este asa o mare problema, dar daca poti sa o rezolvi inainte de a ramane insarcinata este foarte bine.

Mult succes.

Ruxel

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Si eu am avut uter septat, din pacate s-a descoperit abia dupa ce am pierdut 2 sarcini la 21, respectiv 20 de saptamini! Mi-am facut histeroscopie si dupa aproape un an am ramas din nou gravida. Bianca tocmai a implinit un an si sint cea mai fericita mamica!
Problema este ca depinde unde este septul localizat si cit de inalt este! La mine a fost in mijlocul uterului, despartindu-l in 2 cavitati egale. Am auzit de cazuri cind nu a fost nevoie de nici o interventie ca la Ruxel, insa sint multe cazuri mai putin norocoase. Mie mi s-a spus sa astept trei cicluri dupa operatie, eu am asteptat 1 an, ca am fost cam traumatizata dupa cele 2 pierderi!
Mult, mult succes si in curind un bebe frumos!

Flavia si Bianca


http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/fersedif/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Si eu am fost diagnosticata in urma unei laparoscopii cu uter septat acum 8 ani(si mie mi se spusese initial ca e bicorn),am facut histeroscopie(si la mine era plasat tot pe mijlocul uterului ca si la Flavia).In 2003 am nascut prima oara ,natural ,la termen un baietel de 3.500 kg iar acum sunt insarcinata in 12 sapt cu bb 2.Ambele sarcini au fost fara tratamente.

Multa sanatate!!
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

multumesc pentru incurajari fetelor!
Gata am scapat de sept si sper k in locul lui sa apara unsanatos si dragalas.abia astept...
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valica spune:


Pot sa spun ca si eu sunt in aceeasi situatie. Doctorul mi-a spus ca am sept fundic? Ce sanse am? Ati mai auzit de cineva in situatia mea?
Va multumesc si va pup!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

nu sunt sigura ce inseamna asta, dar presupun k e doar in fundul uteruluisi nu de la un cap la altul cum am vut eu. dc este asa inseamna k problema ta nu e grava si nu trebuie neaparat operat.Am inteles k multe femei au un astfel de mic sept intre cele 2 coarne ale uterului.

Madalina 15+
http://pg.photos.yahoo.com

Mergi la inceput