Mutism selectiv???

Mutism selectiv??? | Autor: claudia_2803

Link direct la acest mesaj

Ati auzit cumva despre mutism selectiv? Stiti vre-un copil care a fost diagnosticat cu asa ceva? Fetita mea care va avea 5 ani in aprilie nu vorbeste deloc la scoala si la after school. Merge la scoala din septembrie. Tot am zis ca e timida si o sa se obisnuiasca ... dar nimic. Cand o duc dimineata, cum intra in curtea scolii nu mai are grai. Cat sta acolo nu scoate un cuvant!!! Se joaca cu fetitele pe mutite!!! Cand ma duc dupa ea, cum iese pe usa nu-i mai tace gura. Acasa trebuie sa te rogi de ea sa faca liniste 5 minute, vorbeste non-stop. Invatatoarea ei studiaza psihologia. A vorbit cu una din profesoarele ei despre Laura si i-a zis ca poate fi vorba de mutism selectiv. Asta inseamna ca se inhiba atat de tare in prezenta unei persoane straine incat pur si simplu nu poate vorbi. Pentru a scapa de acesta suferinta (pentru ca intr-adevar sufera) are nevoie de terapie cu un psiholog. Luni trebuie sa ma intalnesc cu ea sa vad daca imi poate recomanda pe cineva.

Claudia, Melissa & Laura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

uite ce am gasit pe internet:

http://www.selectivemutism.org/FAQ.htm


se pare ca e destul de intilnit
multa sanatate,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Multumesc Andrada . Pe net am dat si eu search si am gasit despre asta plus ca mi-a dat si invatatoarea niste carticele pe care si le-a comandat si ea special tot de pe internet. Mi-am mai comandat si eu doua ... una este o poveste spaciala pentru copii cu aceasta problema si cealalta e cu metode practice de a ajuta copilul. Ma intereseaza daca cineva a mai intalnit asemenea cazuri. Eu acum doi ani am cunoscut o fetita care nu vorbea decat cu mama ei! Daca in aceeasi camera era si tatal ea nu mai vorbea deloc! Culmea e ca femeia nu dorea sa auda de psiholog ... spunea ca ea stie ca fetita ei vorbeste si e ok.

Claudia, Melissa & Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Du-te la psiholog, cu siguranta se poate rezolva!
E doar chestiune de timp!
Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Buna Claudia!Eu am lcrat ca logoped nu imi pot exprima parerea in mod f sigur despre un posibil diagnostic al fetitei tale doar citind ce ai scris tu. Mutismul selectiv este intr-adevar un mijloc de aparare al unei persoane prin limitarea interactiunii cu cei din jur, copilul putand sa vorbeasca fiind uneori chiar foarte comunicativ insa cu anumite persoane refuzand sa vorbeasca. Ceea ce se poate face este gasirea cauzei (uneori chiar si o propozitie rostita de cineva in clasa de genul taci din gura nu vorbi poate fi cauza care declanseaza acest mutism. Poate fi vorba de o timiditate -insa daca ar fi un copil timid acest lucru s-ar manifesta nu numai la scoala ci si in alta conjunctura. Poate fi o emotivitate exagerata. o intrebare:ce reactie are fetita cand o intreaba doamna ceva in timpul orei?raspunde?Ce raspuns iti da ti fetita acasa cand o intrebi de ce nu este mai comunicativa la scoala?
Treuie sa afli ce a creeat aceasta stare de selectivitate in comunicarea ei. Sunt curioasa si sper sa te pot ajuta mai mult daca stiu mai multe.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Sorry claudia ca acum am vazut ca nu locuiti in romania, o alta intrebare-ce limba vorbeste fetita acasa, si cate limbi vorbeste?
pupici oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Oana, daca invatatoarea o intreaba ceva doar da din cap "da" sau "nu". Oricum ea zice ca a progresat ... la inceput nici nu ridica privirea. Acum ii si zambeste.
Nu stiu care e adevarata cauza, in mod sigur nu stiu eu sa o aflu de la ea. Daca o intreb de ce nu vorbeste uneori imi spune ca nu vrea alteori imi spune ca nu vorbeste sa nu i se auda vocea .
Acasa vorbim doar romaneste. M-am gandit ca poate aici e buba, am zis ca poate nu intelege ce se vorbeste si de aceea ii este greu sa comunice. Culmea e ca intelege, la toate testarile pe care le-a dat la scoala a obtinut punctaj maxim, invatatoarea e foarte multumita din punctul asta de vedere. A si zis ca e pacat ca nu comunica, pentru ca e foarte isteata. Ii place mult la scoala si ii este draga si invatatoarea, nu-i e frica de nimic acolo ... ce poate fi? Si mai rau e ca nu doar la scoala se comporta asa

Claudia, Melissa & Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Claudia fara legatura imediata cu mutismul selectiv, iti recomand o carte ffff buna pentru cresterea fetitelor in societatea de azi: "Reviving Ophelia" de Mary Pipher.
Sanatate, sorry ca nu pot ajuta,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Buna CLAUDIA 2803!azi e luni sunt curioasa ce ati facut la scoala deoarece ziceai ca astzi vei avea intalnire cu doamna la scoala!Tin pumnii! Cred si eu ca ar fi bine sa o vada un psiholog insa sunt curioasa daca va vorbi! ar fi un foarte mare pas inainte!Scriai ca acasa vorbiti romaneste si ca la inceput ai crezut ca nu intelege la scoala si ca aceasta ar fi problema insa la teste ia punctaj foarte mare...Mutismul selectiv la fetita ta tocmai asta inseama ca nu vorbeste, nu comunica verbal, in scris nu-i problema! asta este foarte bine! fetita este inca mica nu are inca 5 ani, vorbeste la scoala o limba si acasa alta limba aude pe strada alta limba probabil etse confuza, nu stie cum sa vorbeasca, ce cuvinte sa aleaga, cum sa le aranjeze, cum sa se exprime!Sa stii ca nu este rar in cazul copiilor care se confrunta cu bilingvism acest comportament( sunt intr-adevar si copii care nu au nici o problema, fiecare cu personalitatea si modul lui de actiune). Sunt unii copii care confruntandu)se cu doua sau mai multe limbi in afara de limba materna prezinta balbism (balbaiala)altii care comunica foarte putin si altii care nu comunica de loc.Ce ma intriga pe mine este raspunsul pe care ti-l da ea cand o intrebi de ce nu vorbeste si raspunde ca 'nu vrea sa i se auda vocea'. Asta nu este in regula denota o inhibitie foarte mare si inteleg cat de mult poate suferi daca se blocheaza atat de tare. As fi curioasa sa stiu cum se joaca ea, care este jocul ei favorit? As mai vrea sa stiu (daca ai timp sa scrii) cand mergeti la magazine, pe strada, restaurant or whatever daca vorbeste si cu cine; Si inca ceva este ea sora mai mare? Care este diferenta de vartsa intre copii si cand v-ati mutat din romania ce varsta aveau copiii (sau daca sunt nascuti acolo) Este important.Cum la fel de important este sa o vada un terapeut, care probabil o va pune sa se joace si o va observa la varsta asta sunt f putine teste psihologice care pot fi aplicate. ITi urez toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Oana, azi n-au facut ore asa ca nu am vorbit cu invatatoarea. Pe la amiaza insa m-a sunat secretara de la scola care mi-a zis ca maine dimineata ma asteapta directoarea sa vorbeasca cu mine cateva minute. Sunt atat de curioasa sa vad ce vrea sa-mi spuna ... in mod sigur e despre acesta problema. Maine cum ajung acasa iti scriu ce am vorbit cu ele.
Laura mai are o surioara care are abia 11 luni, deci e diferenta de 4 ani intre ele. Amandoua sunt nascute aici. A fost doar in vacante in Ro. A avut de fiecare data nevoie de o perioada de acomodare pana sa inceapa sa vorbeasca cu bunicii dar a vorbit. Acum doi ani a stat in Ro aproape 3 luni. Iesea mama mea cu ea afara intre copii. Ea era intermediarul ... le spunea copiilor ce isi dorea Laura sa le spuna. Pana la urma s-a imprietenit cu cateva fetite si vorbea cu ele, statea singura afara.
Vara asta iesea aici la joaca dar nu vorbea cu copii. Era un fel de papusa a lor. Eram bucuroasa ca se iese si speram ca va incepe sa vorbeasca. Intr-o zi una din fete a scapat-o din brate si s-a lovit foarte rau la cap. De atunci a refuzat pur si simplu sa mai iasa. Daca ne ducem noi cu ea e bine. Vrea cu bicicleta, vrea in parc.
Sta in casa, deseneaza, coloreaza, se joaca cu lego, ii plac mult revistele pentru fetite ... a invatat alfabetul, acum e incantata ca a inceput sa citeasca singura cuvinte. Ii place sa se uite la desene, sa se joace pe calculator dar preferatele ei raman puzzle-urile.Cand iesim in oras, la restaurant, in parc, vorbeste dar numai cu noi.
In august au fost la noi pentru doua saptamani fratele sotului cu prietena lui. Cu el nu a vorbit deloc cat a stat aici in schimb cu ea se imprietenise, se juca, vorbea. Am iesit la plimbare impreuna si el a vrut sa o tina de manuta. Pot sa-ti spun ca a plans o ora! La inceput evita cat de mult putea sa stea in aceeasi camera cu el, pana la urma il ignora si isi vedea de ale ei.



Claudia, Melissa & Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Am fost sa o duc la scoala si am vorbit cu directoarea. O doamna foarte draguta care vrea sa ne ajute. A vrut sa mavada doar ca sa aiba aprobarea meapentru a o ajuta pe Laura. M-a rugat sa scriu o scrisorica in care sa sa spun despre ce este vorba si sa solicit ajutor de specialitate. Ea o va trimite mai departe si cum are un raspuns ma cauta (sper sa fie cat mai repede). A zis ca nu trebuie sa fim foarte ingrijorati, e bine ca s-a descoperit acum cat este micuta ca ar fi fost mai greu daca era mai mare. A mai avut cazuri si s-au rezolvat.

Claudia, Melissa & Laura

Mergi la inceput