Taiatul unghiilor la 1 an

Taiatul unghiilor la 1 an | Autor: Candy

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de un an face un circ teribil cand ii tai unghiile, cine il aude crede ca ii taiem degetele cu totul! Nu mai stiu ce sa ma fac, poate imi dati voi niste idei. Am incercat si cu forfecuta speciala ptr. bebe (NUK), si cu unghiera, si cu forfecuta normala. In somn nu i le pot taia sub nici o forma, se trezeste imediat. Voi cum rezolvati problema?

Candy si Eric

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Al meu are un moment cind sta ca hipnotizat: cind sint reclame, asa ca profit si atunci i le tai, ca altfel n-ar fi chip. E adevarat ca, daca se termina reclamele, se prinde si fuge:) Nu are nimic de genul asta, ceva la care sa fie foarte atent?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi avem zi de infrumusetare miercurea si duminica.
Ii arat cate un obiect nou, inca nevazut, incepand cu ochelari de soare, polonic, orice iti trece prin cap, si-i arat ca daca imi da o manuta, eu ii dau obiectul in cealalta manuta. Daca isi retrage manuta, ii iau obiectul si tot asa.
Dupa cateva dati, am ajuns sa tina manuta cand ma vede cu forfecuta, o pune pe perinuta, iar pe cealalta mi-o intinde sa-i dau ceva "fain".
Apoi isi plimba obiectul in cealalta mana si gata.



Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si la noi e chin mare!!! Eu il pun in scaunul de masa si acolo i le tai, si la maini si la picioare, in timp ce el se joaca cu un obiect nou, pe care nu l-a mai vazut(tel, bricheta, ochelari, cum zicea si Mamagiuliei). Oricum, daca se plictiseste incepe sa ma traga de par si eu il las...numai sa termin odata

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Inseamna ca noi stam bine..
Seara dupa baie ii tai unghiile vorbindu-i tot timpul, cit de repede pot eu . Folosim o unghiera de oameni mari foarte buna. Si nu il fortez niciodata sa stea, daca nu mai vrea ne oprim si continuam alta data.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Mai, dar de ce chinuiti copiii
Pana la 2,5 ani i-am taiat unghiile numai in somn...si cu frica sa nu se trezeasca...ca se gadila la picioare...
Abia dupa 2,5 ani a inceput sa coopereze asa ca i le tai acum dupa baie.

Ingrid si Cristi 2 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu i le tai de obicei dimineata cand este somnoros si este prea lenes ca sa riposteze.Si bineinteles ca atunci cand sunt in plina operatiune el se uita le tv.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

eu le tai la fete dupa masa cind sint inca in scaunel. le arat unghiera si le spun "face mami click, click..." si asteapta curioase sa vada ce e. la fiecare taietura zic "click" si ele se uita la unghie sa vada ce le fac. una e atenta cind le tai celeilalte si invers. cind se plictisesc de "click, click" le dau o jucarie ceva in mina cealalta.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by ingridnen

Mai, dar de ce chinuiti copiii
Pana la 2,5 ani i-am taiat unghiile numai in somn...si cu frica sa nu se trezeasca...ca se gadila la picioare...
Abia dupa 2,5 ani a inceput sa coopereze asa ca i le tai acum dupa baie.

Ingrid si Cristi 2 ani si 10 luni



si noi am fost la fel pana la 1.5 ani!
Tot timpul am folosit numai unghiera!
Acum, la 2.5 ani le taiem cand sunt reclame sau cand bea biberon()
Niciodata nu a ripostat, nu ii este frica, doar ca nu are rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Eu il tin in brate, pe genunchi, cu spatele la mine, si mai nou il las sa se uite la TV (in rest nu prea are voie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

noi cu forfecutza de bb...acum e circ si mai ii sitreagem atentia ..mai le taiem in somn...depinde de cat e el de linistit in ziua respectiva ( auzi ce vb eu aici ..benny si linistit)

By the way ..apropos de ce zicea

quote:
Originally posted by ingridnen

Mai, dar de ce chinuiti copiii
Pana la 2,5 ani i-am taiat unghiile numai in somn...si cu frica sa nu se trezeasca...ca se gadila la picioare...
Abia dupa 2,5 ani a inceput sa coopereze asa ca i le tai acum dupa baie.


Asa eram eu cand eram mica ..si dupa baie urlam "Äoleuuuuuuuuuuu unghiutzele mele !!!!!!"..nu mai radeti ..auzi sa taie mama frumusetze de unghiutze ..si acu ii scot ochii ptr asta

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, www.babiesonline.com/babies/m/manneke/" target="_blank">Benny (02.03.05) si www.babiesonline.com/babies/s/sebypiano" target="_blank">Sebi (16.01.98)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Arata ca esti OM!Putin poate insemna ptr o fetita minunata...VEDEREA!




Specialii 2005 , Poze de pitici voinici

"Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". - Gandhi

Mergi la inceput