ce defecte aveti?

ce defecte aveti? | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

S-ar putea sa mai fie un subiect pe tema asta, eu nu l-am gasit asa incit sa ma redirectionati daca e cazul...( iar eu o sa mai adaug la lista mea de defecte si pe acela ca deschid subiecte care s-au rasdiscutat

Totusi, incep prin a spune citeva dintre defectele mele de care mi-e jena:
1.sint incapatinata ( fac dupa cum ma taie capul si nu ma poate nimeni convinge ca nu e bine cum fac, ulterior descopar ca ma insel uneori)
2.sint dezordonata si aeriana( nu am nici o explicatie la treaba asta...poate doar ca sint cu capul in nori si gata!)
3.sint rece si neprietenoasa cu oamenii pe care ii cunosc in diverse ocazii, ma intzepenesc si nu scot nici doua vorbe (in ciuda defectului nr.4..) si imi ia mult timp pina sa ma pot apropia de ei.
4.vorbesc prea mult si explic cu lux de amanunte cite o chestie, de parca ceilalti nu inteleg din prima!
5.nu ma pot relaxa cind cineva imi vorbeste de sus si ma ia cu nervi, de multe ori m-am trezit in situatia ca am intors vorba la cel mai taios mod, mi-as dori sa fiu mai calma...de curind am descoperit un indemn japonez ( pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii) pe care-l gasiti si la semnatura mea si care sper sa ma ajute in directia asta, tot repetindu-l...
6.nu-mi organizez bine timpul, ma pierd in tot felul de aiureli care nu ma ajuta la nimic si las totul pentru...ultima clipa.
7.nu ma concentrez bine pe ce am de facut, imi fac o mie de planuri dar nu realizez nici 30% dintre ele...
8.ma trezesc tirziu
9.in afara de intilniri si datorii personale, de orice natura ar fie ele si la care sint extrem de punctuala in rest sint foarte delasatoare si intirzii cu platile, ratele, termene limita, etc...
10.amin deciziile la nesfirsit de parca nu vreau sa rezolv cu adevarat problemele
Si inca mai am...multe...
Dar ma opresc aici, le mai pastrez pentru mai tirziu sau pentru un alt link, in cazul in care, ca de obicei, am intirziat cind a fost vorba despre asta...
bonus: defectul nr.11: dansez foarte prost!

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Un mare defect al meu: ma ia gura pe dinainte de cele mai multe ori

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

He he...stai bine

Eu....
1. Sint prea analitica - si cind omul are nevoie de suport empatic de obicei "il tratez" cu niste deductii logice de se deprima de tot.

2. Logica mea se aplica altora. Niciodata mie. Eu pentru mine sint presus de logica... si, din deciziile pe care le iau uneori, probabil chiar asa sint si pentru altii.

3. Nu suport sa merg pe jos. Asta e o anomalie, pentru ca n-am nascut cu picioare si cu posibilitatea de a le folosi. Ei bine, mi se pare cea mai sinistra kestie cu putinta, si decit sa merg pe picioarele din dotare 500 de metri, mai bine spal 100 de wc-uri. Asta, daca vin wc-urile la mine.

4. N-am rabdare. Nu-mi imaginez cum o sa fiu in stare sa imi invat propriul copil sa vorbeasca, sa scrie sau sa citeasca, daca o sa il am - pentru ca pe mine ma oripileaza sa spun acelasi lucru de 2 ori, sau sa vorbesc cu cineva care "proceseaza" incet.

5. Dorm prea mult.- n-am limita la somn. Cred ca, daca nu m-ar trezi de fiecare data cele 3 ceasuri ceferiste, nu m-as mai trezi pina la somnul de veci. Ai mei au spart usa cu bormasina si tot nu n-au trezit.

6. Nu maninc decit dulciuri. Asta e, nu beau apa, beau Cola, nu maninc mincare gatita (legume...bleah) - in schimb ma indop cu ciocolata de 5 ori pe zi...a, si cu iaurtele cu fructe.
Asta, de cind ma stiu. Nu stiu ce gust are ciorba. Imi provoaca repulsie doar sa o vad....

7. Vorbesc prea mult si rad prea mult - in special ma apuca in shedinte "sobre" . Deci exact cind nu e cazul. Daaaar.... daca m-a umflat rasul...nu mai pot sa ma abtin!!!

8. Sint prea curioasa - si era o vorba cu curiozitatea care a omorit pisica.....

9. Iert prea repede - si cine "a lovit" o data, de obicei o mai face....

10. Sint prea impulsiva - pina la faza la care am vrut sa trec cu masina peste un fost... pentru ca m-a inselat si era in drumul meu ?!

11. Am prea multa incredere in mine - si uneori "mi-o iau"... dar asta ma face sa am si mai multa, si sa o mai comit si a doua oara.

si lista continua...dar deja m-am lungit cit o zi de post.


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

incapatanata
naiva
dezordonata
bleaga
vorbesc incontinuu
nu mananc hrana sanatoasa
nu fac sport
am prea mare incredere in oameni

ar mai fii........., dar nu vreau sa ma lungesc...

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

....Eu trebuie sa adun tot de la Daniela si de la Elise...si tot trebuie sa mai adaug!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA-DATA spune:

dintre:
-impulsiva
-naiva
-incapatinata....care sa fie primul defect?Nu stiu,dar adaug:
-nehotarata
-fricoasa
-dezordonata
....imi pare rau uneori ca la furie am spus ce...nu trebuia si daca s-ar repeta nu as mai spune.Cum zice mama:daca te-ar numi o tara ca diplomat,cred ca ai baga-o in razboi.
Ar mai fi de adaugat,insa avand si o calitate:modestia,ma opresc aici.

eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana-Maria21 spune:

Cel mai mare defect al meu este ca sunt prea serioasa cateodata nu ma destind si eu decat rar.Ar mai fi:nervoasa ,ma ia gura pe dinainte,am ff multa incredere in oameni(nu am ce face cu asta),vb cateodata asaaaaaa mult,sunt ff critica in primul rand cu mine si pe urma cu ceilaltisi un defect pe care l-am dezvoltat de curand......ff rece cu familia mea.Ar mai fi dar nu imi vin in minte acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Cel mai mare defect al meu este acela ca intotdeauna caut circumstante atenuante celui care nu merita asta.Ar mai fi,dar nu mai spun ca mi-e rusine...

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

nu va fie rusine pentru nimic! spuneti totul!!!!!Pina la ultima picaturavorbim de defecte, nu de temeri...

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

io:
cand ma enervez arunc, bombanesc si spun multe si apoi imi pare rau
sunt f. impulsiva
dezordonata cateodata
nu suport cicaleala
nu imi place sa ma trezesc devreme
nu prea ascult ce mi se spune, sunt absenta mai mereu, ma gandesc pe dealuri
nu imi place sa mi se dea ordine sau sa mi se faca planuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ma enervez repedeeeeeeee si uneori sunt bleaga si l cred tot timpul pe celalalt din fata mea, n am curajul sa spun ce gandesc.Si mananc mai mult decat trebuie, si nu fac exercitii in fiecare zi da' scuze mi gasesc cu sutele! Da vaz ca nu i chiar ingramadeala pe aici pe la subiectul asta!!!

A! Si mi cert iubita mea mica prea des!


Corinadana mama de Raluca

Mergi la inceput