cum prepar somon pentru copii?

cum prepar somon pentru copii? | Autor: gandacelu

Link direct la acest mesaj

dragele mele, va rog sa ma ajutati cu un sfat: tot intreband in stanga si in dreapta ce sa mai gatesc la copii (am o fetita de 3 ani jumate si un baietel de 1 an), o prietena mi-a sugerat file de somon la cuptor. am cmparat file-ul, dar acum imi dau seama ca nu stiu cum sa il prepar ca sa iasa bun pentru niste pui atat de mici, asadar va rog daca ma puteti ajuta cu o reteta de somon pentru copii, fara cine stie ce condimente, ceva cat mai natural si mai sanatos!

va multumesc!

www.treklens.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe lentile si www.trekearth.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe pamant


mami de ileana si ioachim

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

La gratar, cu garnitura de legume asortate.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Peste delicios

Ingrediente: 1 peste (la alegere - de preferinta fara oase mici) fara cap si coada;20-30g unt;sare si piper - dupa gust;2-3 catei de usturoi taiati felii;50-80 ml.vin alb (dulce)
pentru decor: cateva felii de lamaie si/sau 2 frunze de salata verde

O folie de aluminiu (trebuie sa depaseasca lungimea pestelui cu cate 10-20 cm. la fiecare capat), se unge cu unt; se pune pestele, care se condimenteaza cu ingredientele de mai sus, apoi se pliaza folia peste peste (ca un pachet) ermetic, nu inaite de a turna si vinul. Se pune totul intr-o tava si se introduce pentru aprox.15 min intr-un cuptor bine incins.
Un platou se orneaza cu frunzele de salata verde si cu feliile de lamaie peste care se va scoate pestele (eventual taiat dupa scoaterea din cuptor in bucati la dimensiuni dorite de dvs.). Se serveste cu cartofi natur sau cu mamaliguta.


Peste de aprilie
40 g de file de peste slab; 1 dovlecel, 1 morcov mic, o picatura de ulei de masline, o felie de lamaie
Spalati si curatati legumele, dati-le prin razatoare pentru a obtine lamele mici.Puneti legumele pe o foaie de aluminiu, deasupra legumelor asezati fileul de peste, si bagati foaia de aluminiu in cuptorul incalzit in prealabil la 250º ( termostat 7-8).Turnati cateva picaturi de ulei si de lamaie.Inchideti hartia de aluminiu si lasati-o in cuptor 6-8 minute.







Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Pe o foaie de pergament pui fileul de somon ( e somon salbatic,de-ala roz-portocaliu,da?) si legume - in prealabil dunstuite - felii de morcov, pastai de fasole, bucatele de telina, broccoli si altele- .Apoi aduni capetele pergamentului si le unesti, faci ca o bocceluta pe care o legi la gura. Pui bocceluta pe tava in cuptor si stai. Cand e gata,o desfaci si mananci.

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, va multumesc din suflet, am mai iesit din ceata!

haideti sa va spun putin si din experienta mea, pentru ca am aflat chiar saptamana trecuta cat sunt de periculoase foliile de aluminiu la gatit! la mine nu era saptamana sa nu fac o placinta in folie de aluminiu, ca sa nu mai frec tava, dar iata ce am aflat: orice folie de aluminiu incalzita degaja (nu stiu cum, nu stiu atata chimie sau fizica incat sa va explic) ceva din aluminul ala, care intra exact in mancare, asadar NU MAI GATITI in folii de aluminiu!!! sunt bune doar la impachetat mancarea, dar odata incalzite, sunt periculoase pentru sanatate!!!

numai bine!

www.treklens.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe lentile si www.trekearth.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe pamant


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

gindaca, somonu' ii bun oricum, da' cel mai bun si mai bun si mai sanatos ii direct pe gratar!!! Garnitura o incropesti tu cumva din legume, sau legume cu orez!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

merci, lil, cred ca pe gratar il pun!!!

mmmmmmmmmmm:))))))))))

www.treklens.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe lentile si www.trekearth.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe pamant


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

gandacelul eu ii fac lui fii mea de 2 ani mult somon ca-i place...deci fileul eu il spal, pun putin unt de soia sau chiar o lingurita de ulei, il pun intr-un vas de jenna si-l bag la cuptor, fara apa, fara nimic, ca isi lasa el sucul propriu in vasul de jenna, pana se inmoaie, il gusti eventual, depinde cat de tare pui focul si garnitura poti face fasole verde pastai, cu alte legume, gen morcov,conopida, ardei, poti sa pui si porumb de la cutie, eu ii storc niste lamaie pe deasupra ca e mai gustos asa...ii fac garnitura si cartofi natur, cu marar sau patrunjel pe deasupra si orez e bun...ceva usor si cu legume cum zic fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by lena

gandacelul eu ii fac lui fii mea de 2 ani mult somon ca-i place...deci fileul eu il spal, pun putin unt de soia sau chiar o lingurita de ulei, il pun intr-un vas de jenna si-l bag la cuptor, fara apa, fara nimic, ca isi lasa el sucul propriu in vasul de jenna, pana se inmoaie, il gusti eventual, depinde cat de tare pui focul si garnitura poti face fasole verde pastai, cu alte legume, gen morcov,conopida, ardei, poti sa pui si porumb de la cutie, eu ii storc niste lamaie pe deasupra ca e mai gustos asa...ii fac garnitura si cartofi natur, cu marar sau patrunjel pe deasupra si orez e bun...ceva usor si cu legume cum zic fetele.


Da,si eu la fel il fac,in vasul de jenna dar pun putina apa,2-3 linguri,2-3 bobite de piper,putina sare,2 foi de dafin.
Garnitura:cartofi natur cu patrunjel sau legume fierte la abur cu unt.Merge si orez cu legume.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

merci, cred ca o bucata o fac la gratar si una in vasul de jena sa vedem cum le place mai mult!

www.treklens.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe lentile si www.trekearth.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe pamant


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Anca, cum a iesit somonul?

Am intrqt doar sa zic ca si eu stiu despre folia de aluminiu ca nu e buna, de altfel nici vasele de aluminiu nu sunt bune. Acelasi principiu. Desi eu fierb laptele intr-0 oala de aluminiu. Acum imi dadui seama, dar mi se pare ca se fierbe cel mai bine, nu? Poate numai intr-una de inox.


Mergi la inceput