Infectie urinara cu E coli

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

SIMPTOME ar fi:febra si lipsa poftei de mancare,DAR nu intotdeauna!!!

Caci Axel baietelul meu a facut infectie urinare de la 3 ZILE DE VIATA,oare DE UNDE???caci eu in sarcina mi-am facut analizele si totul era OK!fiind la asa o varsta mica ne-am chinuit tare caci nu putea administra orice medicament(URO si ANTIBIOTIC).

Am uitat sa va spun, CHIAR daca dupa infectie rezultatele ies bune,incercati ca in fiecare luna sa mai faceti analiza unui sumar de urina,caci infectia poate revenii,in cazul nostru duoa administrarea lui URO-VAXON nu a mai revenit!

Stiu ca recoltarea este ingrozitoare,dar rabdare.

Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Cred ca si baietelul meu are infectie urinara si are doar 3 luni. Luni iese rezultatul uroculturii dar la cum arata examenul de urina e foarte probabil sa fie ceva. Unic simptom: inapetenta. Atat!M-am si mirat ca mi s-a spus sa dau o urocultura. Si nu ca nu mananca deloc, ci doar mai putin decat de regula si mai fara pofta.
Daca e cu Coli, cel mai usor se ia prin autocontaminare, de la kk, E.Coli gasindu-se in mod normal in intestinul gros. Alta idee nu am, igiena este stricta, toti imi spun ca sunt exagerata, dar il gasesc murdar de kk si pe acolo. Eu n-am avut in viata mea infectie urinara. pana la urma macar sa fie cu Coli, mi-e frica de ceva intraspitalicesc, din maternitate, si care sa se fi agravat acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mateimadk spune:

Poate avea infectie fara nici un simptom, sau cel putin cei mici nu stiu sa spuna ca ii ustura la mictiune, dar se poate si fara febra. Noi am facut operatie pt reflux vezico-ureteral(din cauza lui facea infectii urinare dese)si mi s-a spus la 1 luna dupa operatie sa-i fac urocultura de control. Culmea, a iesit infectie, fara sa observ nimic in neregula. Nici macar lipsa popftei de mancare, pt ca manca chiar bine. Medicul de familie mi-a spus ca boala e f parsiva si poate evolua destul de mult timp fara simptome.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si noua ne-a iesit 30000 si scrie ca e nesemnificativ iar pediatra mi-a confirmat ca infectia apare la peste 100000, deci noua nu ne-a dat tratament ca nu e nevoie.
Toti avem e-coli, doar nu toti avem infectie.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eduard2005 spune:

Si noi am avut peste 100000 si ne-a dat tratament cu Negram care are un gust groaznic de amar, dar farmacista a fost draguta si l-a preparat cu lactoza ca sa-l poata inghiti. Am facut tratament 7 zile, la 3 zile i-am dus urina si dupa 3 zile iar am repetat si a fost negativ rezultatul. Trebuie sa repetam in fiecare luna.
Sanatate multa !!

Mari,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Anul trecut, Andrei(4 ani) a fcut de 2 ori infectii urinare: o data cu colli si o data cu proteus.De fiecare data infectia a debutat dupa consum de fructe direct din camp. Insa am inteles ca si de la suc de fructe (tip Tedi) copii pot face infectii cu colli. Sau de la iaurt cu fructe?sisi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by Oana C

Fundita, stii ceva de numarul normal de E-coli?
Pt ca si eu i-am facut un test de pipi Evei, iar azi m-a sunat pediatra sa-mi spuna ca e pozitiv de infectie a tractului urinar cu E-coli. Am inceput sa ii dau antibiotice prescrise de pediatra, chiar daca am cerut un al doilea test. M-a suparat f tare cind mi-a spus ca sa termine tratamentul cu antibiotice, apoi sa mai mergem pt test!!! Dar daca nu are asa ceva? De ce sa ii dau de-aiurea antibiotice?
Cind am intrebat de nivelul de E-coli, mi-a spus ca este peste 100.000 si ca asta e f mare. Care e nivelul normal si de unde incepe infectia sau gradele de infectie?
Acum m-am apucat de citit tot ce prind despre asta si m-am cam ingrozit. Incerc sa imi amintesc exact tot ce i-am dat Evei sa manince de simbata incoace: brinza=cottage cheese/pasteurizat, iaurt organic/pasteurizat, borcanele de mincare, formula si capsuni (ne)spalate de soacra-mea.
Eva e f vesela, zimbareata, nu are febra ... de-asta ma gindesc poate, totusi, a fost o greseala sau bacteria din diaper a intrat in punguta care colecta pipi.

Oana, daca vroiai sa refaci testul, trebuia sa-l refaci inainte de a incepe sa-i dai antibiotic. Analiza se reface la cel putin 2 saptamini distanta dupa ce ai terminat tratamentul cu antibiotic, daca vrei un rezultat corect. Altfel, mai mult ca sigur ca o sa-ti iasa ca nu are nimic. Si crede-ma ca infectia cu E coli trebuie luata f. in serios. Dar daca nu avea nici un simptom, era bine daca ii refaceai analiza.
Bogdan a facut la 4 luni infectie urinara cu e coli de la constipatie si singurul simpton era ca se scremea cind facea pipi. Am scapat f. greu de ea, dupa vreo 4 luni cu 2 serii de tratament, ultima cu ciprofloxacina.
Si dupa aia ii refaceam analiza lunar, apoi la 2 luni, iar mai tirziu o data la 6 luni. Si acum ii refacem analiza, desi au trecut deja 2,5 ani de la infectie.
Sper ca voi sa scapati mai usor !



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Si noi am avut infectie urinara cu E.coli si fara sa avem simptome clare doar o lipsa a poftei de mincare pe care nu am reusit sa deslusim decit dupa urocultura.
Am repetat analiza inainte de a incepe tratamentul cu antibiotic si am avut acelasi rezultat e.coli este 100.000 germeni/ml.
Asa ca am facut tratament cu antibiotic zynnat, destul de greu de administrat chiar daca era suspensie, in ultimile zile se ingrosase asa de tare ca aproape era o pasta si destul de inecacios.
Dupa 3 zile de la terminarea tratamentului am repetat urocultura si a iesit analiza negativa.
In timpul tratamentului, am administrat si biotics baby un adjuvant in tratamentele cu atibiotice si care protejeaza flora intestinala.
Acum cred ca e timpul sa ii fac o alta analiza din cite stiu infectia revine in mod constant!

Deni & Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Miine dimineata (luni) Eva termina de luat antibioticul (amoxicilina) si trebuie sa sun pt repetarea testului de urina. Offfffff .... Sper sa fie bine.
Eva maninca f bine si, in continuare, nu are nici un simptom de infectie.
Singura chestie care o face, dar face asta de cind s-a nascut, se screme cind face kk (cind face pipi nu se screme deloc). Poate avea vreo legatura cu infectia urinara?
Si mai este si putin maraita uneori, numai seara dupa ora 6-6:30pm, pt ca ii ies doi dintisori sus (dreapta fatza si stinga lateral - adica D4 si D5, numerotare in ordinea aparitiei).

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Iata subiectul nostru preferat..o spun cu o ironie amara, si nu la adresa voastra ci la a noastra. Curand facem 7 luni si ne tot luptam cu problema asta. La 2 luni am facut infectie urinara, descoperita dupa 4-5 zile de febra post vaccinare. Am urmat tratament cu augmentin ca iesise sensibil la acest antibiotic si gata..o vreme :( Cred ca am facut peste 10 analize dupa acest tratament, de cele mai multe ori aparea prezenta e-coli peste 100.000 UI la urocultura, dar sumarul de urina nu indica nici o infectie urinara. Toti dr. au spus ca este o contradictie in analize, prezenta masiva a lui e-coli in pipi ar fi trebuit sa provoace o infectie "vizibila" si in sumar prin prezenta leucocitelor. Dar nu, sumarul era curat ca lacrima :((( Ultimul medic la care am fost (cu f. multe experienta in pediatrie) ne-a recomandat sa schimbam laboratorul. Din aceeasi proba am dus pipi la Cantacuzino si Colentina. Au iesit negative amandoua (si sumarul si urocultura). Desi rezultatul a fost evident trebuie sa repetam in fiecare luna :( Proba se poate contamina f. usor, daca e vorba de un sugar lucrurile se complica in sensul ca primul jet ramane in proba. Teoretic ar trebui eliminat, insa nu ai cum. Noi am incercat sa tinem bb-ul 45 de minute cu putzi afara, dar saracu' copil nu poate face pipi la comanda. Si in afara de multe stranuturi, altceva n-am obtinut. Prin urmare este destul de probabil ca probele sa fi fost contaminate. Atentie deci pentru cei care au sugari si fac recoltarea cu punguta.
...
Copilul nu a avut niciodata nici un simptom, in afara de febra de la 2 luni, mananca bine, se dezvolta armonios, dr ne-a spus ca este dezvoltat ca un copil de peste 8 luni.. In plus am mai facut ecografie si a iesit ok, dar avem recomandare si pentru cistografie pentru a inlaura suspiciunea de reflux vezico-ureteral... Cam aici ne aflam noi :(


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank">Bazar, ajutor pentru un ingeras



Alexandru, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19306&whichpage=10" target="_blank">minunea noastra (14 iulie 2005)

Mergi la inceput