icre taiate

icre taiate | Autor: pako

Link direct la acest mesaj

azi dimineatza m-am apucat sa fac niste icre...de cum am pus prima data ulei s-au taiat.
Ce pot sa fac ca sa le dreg???
Am vre-o sansa sa mananc si eu icre in dimineatza asta...??Sau tr. sa dau fuga la magazin ca sa-mi potolesc pofta....

Felicia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Pako, parca se dregeau cu putin gris icrele taiate. N-am incercat niciodata, dar stiu de la mama.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

baga niste lamaie si mai stiu ca mama le facea cu putin gris.Ai pus gris?


poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

da, am pus gris....eu de obicei le fac cu gris ca sa nu iasa gretzoase.Am pus helas insa nu am insistat prea mult cu amestecatul...asteptam sfaturile voastre.
Ma duc sa mai invart la ele...cu zeama de lamaie...

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

sunt salvate!!!

am pus intr-un castron o lingura de gris fiert cu putina zeama de lamaie...am inceput sa amestes si treptat am pus cate un vf.(la inceput) din compozitia de icre taiate....
...acum mananc icre in fatza voastra....



multumesc

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Pako, bravo, pofta buna!!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Ce bine ca stiu un remediu eficient ! De Revelion am taiat doua randuri de icre in aceeasi zi si icre tot n-am mancat. Am incercat toate cele ce stiam eu si prietenele mele in materie de reparat si nu s-au dres de fel. Am sa incerc si asta daca va fi cazul vreodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Si eu am taiat icrele de Revelion (normal ca doar aveam musafiri) si am incercat tot ce stiam: lamaie, apa rece, ....Nimic nu a mers. Deja ma pregateam sa le arunc cand mama mi-a dat o idee: sa iau un galbenus de la un ou crud si sa incep sa il frec ca la maioneza adaugand icrele taiate, putin cate putin. Sa va spun ca mi-a iesit o frumusete de salata de icre?!

nunta2006

briza_marii
ziua nuntii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Remediul meu,care n-a dat gres niciodata,este apa minerala.Scoti putine icre taiate intr-un alt castron,adaugi un strop de apa minerala si le amesteci.Dupa aia adaugi restul de icre taiate putin cate putin.Cand ai terminat cu ele continui cu ulei si lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Eu mai incerc cu putin miez de paine inmuiat in apa minerala. Dupa care amestec cate putin icrele care s-au taiat.

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu cel mai bine dreg icrele taiate cu apa fierbinte.Isi revin imediat.


ali

Mergi la inceput