7 kg in 7 zile

7 kg in 7 zile | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

Va dau si eu un regim-minune ( pe care l-am postat acum ceva timp si la Mirese ). Tinut strict, se dau jos 7 kg in 7 zile. Eu il tin de 3 ani de zile, dupa iarna si sarbatori, cand fripturile sunt la ordinea zilei si sunt foarte multumita de el. Primele doua zile va va fi foame, mai ales atunci cand erati obisnuite ca la o anumita ora sa serviti masa principala. Eu seara fac urat; restul familiei mananca fripturi, iar eu rumeg castraveti sau mere. Totusi, pentru ca este format doar din vitamine, va veti simti fizic si psihic mult mai bine.
Este recomandat a se tine doar cele 7 zile, apoi sa va mentineti.
Dar dupa o saptamana de cruditati, nu prea se mai simte nevoia de paine si carne.



Luni: legume
Marti: fructe
Miercuri: legume + fructe
Joi: 3 x 1 banane + 2 x 1 salate de rosii + castraveti
Vineri: 3 x 1 iaurturi degresate + fructe
Sambata: 3 x 1 salate de rosii + castraveti
Duminica: legume + fructe

OBLIGATORIU 2 litri de apa / zi ! Nu ceaiuri sau alte bauturi.
Pare mult, dar nu e greu; eu pana la ora 12:00 dau gata cei 2 litri si pana seara, continui sa beau inca 1 litru.
Nu paine, nu dulciuri ( nevoia de dulce este acoperita de fructe ).


Legumele pot fi mancate crude, fierte sau salate, cu foarte putin ulei si sare, dar suficient otet ( daca, de ex., aveti salata de varza cruda ).
Eu am optat pentru rosii, castraveti si varza cruda; primele doua sunt formate din foarte multa apa, iar varza… ei bine, ea slabeste oricum, mai ales daca este murata si faceti salata cu ulei, sare si otet.
Este de preferat sa va feriti de cartofi, mazare si fasole, dar puteti face o salata din fasole verde, fiarta, cu usturoi, ulei, sare si otet.
Fructele pot fi combinate, nu trebuie sa va opriti la un singur tip, dar cate putin din fiecare. Merele sunt foarte indicate, deoarece contin pectina, o substanta care face sa dispara senzatia de foame; perele iarasi sunt bune, iar de pepene, nu mai spun, contine foarte multa apa, e pe lista PRO, dar e cam scump.




Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Raza,da' nu mori de foame? Eu l-as tine ca am mare nevoie sa dau un pic jos,da' parca mi se pare prea strict.Si am o mare pb cu ameteala,cum incep sa tin vreun regim de tipul asta ,imi vine ameteala.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Raza, tu vb serios?! Si reusesti sa traiesti o saptamana doar cu atat?! Bravo tie ca ai vointa si stomac de fier. Eu am gastrita si dc nu mananca cand trebuie si cat trebuie, am incurcat-o cu durerile de stomac. Efectiv nu pot sta nici dreapta, merg ca o cocosamila

nunta2006

briza_marii
ziua nuntii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Dar nu ne-ai spus cat pui dupa aceea in urmatoarele 2 saptamani... Ca eu cred ca organismul intra in greva dupa un asemenea soc.

lina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

buna
Raza dar nici macar o cafea dimineata .,,,cu zaharina....????????
zi-mi ce fel de fructe si legume....acum iarna

IOANA 2006(1an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Da, briza, vorbesc serios ! L-am tinut chiar si 10 zile, k ma obisnuisem...
carolina, de pus, daca nu ai grija, normal ca mai pui la loc. Am spus ca eu il tin dupa ce ies din iarna sau daca am vreo urgenta ( prima data cand l-am tinut, luni am aflat ca plec la mare si vineri, intram bine-mersi intr-un slip minuscul ). Dar dupa ce rontai atat, crede-ma, te obisnuiesti. Iar cand te privesti in oglinda sau cand te lauda cunostintele, parca iti vine sa-l mai tii o saptamana.
ioana, de partea cu cafeaua, nu's ce sa zic, k eu nu consum deloc, dar nu vad ce rau ar putea face, din moment ce la alte diete e chiar recomandata...
diadaniela, greu e in primele 2 zile, atunci parca ai manca si un cal...

Cat despre fructe, acum... ce exista e piata, cate putin din fiecare, mere la greu. Asta-i mai mult un regim de primavara-vara...
Ideea este ca in ziua respectiva, puteti manca oricat, oricand. Partea cu lichidele e mai complicata ( mers des la toaleta )...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Ma cand tii un astfel de regim nu terbuie sa te gandesti ca aoleu o sa mor de foame sau aoleu, sunt la cura! Este mai mult o problema de autosugestie si ar trebui sa gandesti pozitiv, in sensul:mmm... ce bune sunt merele astea, parca as mai vrea unul! sau "ce pofta imi e de o salata de varza". Suna hilar, dar doar asa da rezultate. Si regula nr unu este sa nu manaci ca v...dupa terminarea curei!
Pana la urma asta este si o cura de detoxifiere!

http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

mie asta mi se pare " cura pt vergeturi " , 7kg intr-o saptamana sunt mult pt piele si sunt sigura ca odata cu incetarea curei kg se pun inapoi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

quote:
Originally posted by michelle7

mie asta mi se pare " cura pt vergeturi " , 7kg intr-o saptamana sunt mult pt piele si sunt sigura ca odata cu incetarea curei kg se pun inapoi







Michelle,din cele 7 kg date jos,decat vreo 3 sunt reale.Restul kilogramelor e reprezentat de apa din organism.Chiar daca bei multa apa in timpul curei,organismul nu se hidrateaza chiar asa,ca si cum ai baga o caisa uscata in apa.
de exemplu,daca ai 60kg si dai jos 7.Ajungi la 53.Cand incepi sa mananci mai normal,chiar daca masa consta intr-o salata si un gratar sau orice altceva ce nu e inclus in regim,o sa vedeti ca cresteti in greutate pana pe la vreo56-57.Orice mancati se pune si se transforma in kilograme in plus.Deabea cele 56-57 kg(sau mai mult) sunt cele reale.
Dar oricum ma bucur ca exista cure pt cauze urgente.
Nu de alta,dar am si eu nevoie de asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Pai stii ca ma gandesc si eu la asta? Eu tin Monti si slabesc fara probleme, dar ma gandesc ca vine acus nunta mea ... in feb. Oare reusesc sa tin asa strictete?

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by michelle7

mie asta mi se pare " cura pt vergeturi " , 7kg intr-o saptamana sunt mult pt piele si sunt sigura ca odata cu incetarea curei kg se pun inapoi






Pai tu crezi ca daca faceam vergeturi, il mai tineam ? Nici gand... am spus, ca daca nu esti atenta si incepi sa ataci fripturi si mai stiu eu ce, la greu, normal ca mai pui la loc.

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput