oftalmologie...

oftalmologie... | Autor: timeea

Link direct la acest mesaj

Nu mai stiu cum sa procedez !

In octombrie 2004, la sfatul medicului de familie, cand copilul avea 4 ani jumate, l-am dus la o consulatie oftalmologica.
Desi eu nu observasem nimic, daca doua persoane mi-au zis "vezi ca parca parca ii fuge un ochi" am zis ca e cazul sa-l duc.
Asadar, la consultatia din oct 2004 , la dr.1 , computerizata , dupa 5 zile de atropina in ochi, concluzia a fost ochelari de +0.5 la ambii ochi, cu un 95 de grade la ochiul drept. Pentru un an. Ca cica copilul vede foarte bine, dar sa nu forteze ochiul care este in crestere , etc , ca e mai bine sa-i poarte, control dupa 6 luni.
Am facut ochelarii si i-a purtat copilul.

Dupa 6 luni, am dus copilul in aceeasi saptamana la 2 medici. Dr. 1 l-a consultat la computer (fara picaturi) si mi-a zis ca situatia e idem, sa continue sa poarte ochelarii , control peste 6 luni.
Dr. 2, i-a pus picaturi in ochi,l-a consultat dupa o ora, (era la policlinica si nu cu computer), a facut si ceva masurare octometrica , etc, si concluzia : vede perfect, nici un ochi nu "fuge" nici un pic, nu trebuiesc nici exercitii , nici ochelari. Recomanda control dupa un an.
Dupa aceste doua consulatii - nu am mai dat copilului ochelarii jumatate de an si am cautat un doctor si mai bun in oras.
Mi-a fost recomandat dr 3.
Acum trei luni am fost la control, la dr.3 . Consultatie computerizata (picaturi in ziua respectiva, de 3 ori la interval de 10 min) cu rezultatul ca totusi un ochi fuge f. putin si ca sa poarte iar ochelarii ce-i aveam timp de 3 luni, apoi sa venim iar la control.
Dupa 3 luni , adica saptamana asta, am fost iar la dr. 3 . Consulatie computerizata, picaturi . Concluzia , surpriza, copilul nu mai avea +0.5 , avea -0.25 si prin ochelari vedea la tablou foarte prost. Nici nu e foarte sigur doctorul pe diagnostic, zice sa-i pun 3 zile atropina si sa vin din nou cu copilul la control . Si in aceste 3 luni copilul mi-a zis ca nu suporta ochelarii, ca nu vrea sa-i poarte, etc, dar eu l-am fortat, am zis ca asa e bine.

Eu ce sa mai fac acuma ? Desi nu ma pricep, deduc ca copilul meu nu trebuia sa poarte ochelarii aia in aceste 3 luni,i-au facut mai mult rau decat bine. Sa merg la un alt dr 4 ? Iar atropina ,iar alta parere ?
Adica eu ma agit, cheltui bani, timp, chinui copilul cu picaturi si pana acuma i-am facut mai mult rau decat bine ?!?
Ce parere aveti ?
Eu si sotul vedem foarte bine la treizeci si ceva de ani, nu avem nevoie de ochelari, copilul nu se plange ca nu vede, e o solutie buna sa nu-l mai duc la nici un medic pana la toamna cand incepe scoala ?
Va mai spun ca ulterior consultatiilor, am aflat despre toti cei trei doctori ca au gresit diagnosticul/strategia la diversi clienti si nu mai am incredere in oftalmologi.

Daca se pricepe cineva sa-mi dea un sfat, va rog !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

Timeea vad ca esti din arad. eu ti-as recomanda daca ai putea sa ajungi in timisoara, unde este unul dintre cei mai buni medici oftalmologi Dr Ivanescu la cabinetul Opticlass sau la spitalul judetean. eu zic ac e mai bine la cabinet. doar ca trebuie sa iti faci programarea cu vreo 2-3 saptamani inainte. un consult normal presupune folosirea picaturilor. eu nu am prea mare incredere in consultatiile computerizate.
daca vrei ma sa caut nr de la cabinet si ti-l pot spune.
de obicei la cati dr mergi atatea pareri si diagnostice primesti!
iti recomand cu toata caldura sa incerci la dr ivanescu!
multa sanatate!
daca mai ai vreo intrebare nu ezita sa mi-o adresezi!

http://pg.photos.yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

parerea mea este ca iti trebuie un oftalmolog pediatru, nu de adulti. trebuie sa aiba experienta cu copiii si sa stie ca in perioada de dezvoltare lucrurile se schimba repede si usor. daca toti acesti medici de care spui au fost oftalmologi pediatri as avea incredere in consultul normal, nu in cel computerizat - unde se pot face devieri.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timeea spune:

Dintre toti, dr. 2 este oftalmilog pediatru, cu multa experienta.
La acel doctor consultatia nu a fost computerizata.
Si eu cred ca computerele lor nu au precizie maxima, asa cum ar trebui sa aiba.
Deocamdata nu am mai facut nimic, in mod sigur il voi mai duce la un consult pana incepe scoala, si eu ma gandesc la Timisoara, multumesc de sfaturi.

Mergi la inceput