riscuri asupra sarcinii?

riscuri asupra sarcinii? | Autor: msl

Link direct la acest mesaj

Sint insarcinata in 6 saptamini, si am efectuat 6 radiografii de coloana 3 in zona dorsala 3 in zona lombara cind am avut 3 saptamini de sarcina fara sa stiu ca sint insarcinata. Care ar putea fi efectele acestor radiatii, si daca e o indicatie majora de avort? Locuiesc in SUA si mediciii de aici au incercat sa ma convinga ca nu este nici un pericol pt. copil efectuarea acestor radiografii. as vrea sa stiu adevarul, daca ar putea rezulta malformatii grave, si care ar fi acestea? de asemenea si am folosit urmatoarele medicamente: algocalmin,paracetamol, motilium, anghirol, ce efecte pot avea folosirea acestor medicamente asupra dezvoltarii embrionului? pot duce la malformatii grave?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna,
Nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi daca sa pastrezi sau nu sarcina, insa itit pot impartasi experienta mea. La ~ 2 sapt de sarcina am facut o radiografie (e drept dentara), am facut o extractie cu anestezie care a fost groaznic de dureroasa si am luat algocalmin si piafen vreo saptamana 2-3 pe zi. Ulterior medicii din Ro, culmea mi-au zis sa renunt la sarcina[:D (marea lor majoritate). eu am decis ca daca bb a fost suficient de puternic ca sa supravietuiasca (m-a durut locul extractiei de am zis ca mor, a fost o mini-operatie cu taietura, cusatura...)inseamna ca e in regula si am decis ca vom avea copilul indiferent de riscuri. N-as fi avortat pt nimic in lume.
Acum, hotararea e a ta. Algocalminul mi-au spus ca nu afecteaza embrionul, Motilium se da in sarcina pt varsaturi, paracetamolul e inofensiv si anghinarea e o planta, nu cred ca e nociva. Cat despre radiografii, atata timp cat medicii spun ca nu prezinta un risc f mare...

Si am uitat sa-ti spun: am o fetita de 2 ani si jumatate fara probleme.

Multa bafta!

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

Mergi la inceput