Pareri despre spitalul Giulesti si reusite

Pareri despre spitalul Giulesti si reusite | Autor: lucia1

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!Ce parere aveti despre spitalul Giulesti si ce reusite aveti?Ati fost mereu multumite de doctori cum v-au vb sau cum v-au trata?Sunt conditii in spitalul giulesti?Cum sunt conditiile in spital intr-un cabinet de inseminari sau FIV?Sunt rezerve?daca doriti sa va spuneti opinia despre acest spital astept raspunsurile voastre.Va intrb lucrul asta deoarece as vrea sa vin in ro la giulesti la un anumit doctor,dar sincer ma sperie conditiile si reusitele.va pup!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Eu am fost internata acolo de multe ori.
Si a fost ok de fiecare data.
Nu ai conditii de 'nspe stele, dar cred ca nici nu e asta scopul, ca nu te duci acolo in croaziera.

Reusite...da, am facut o laparoscopie reusita, si dupa juma de ora eram in picioare si cautam un loc de fumat.
Am facut HSG, colopsopie, cauterizare rana pe col, dozarile hormonale, si alte citeva analize pe care nu le retin.
Si toata lumea s-a purtat frumos si cu caldura - de la dr. la asistente si infirmiere.
N-am avut nimic de reprosat nimanui.

Iar eu sint destul de rasfatata si mofturoasa de felul meu, si solicitam pe toata lumea, tot timpul.... si doctori, si asistente....

Acum, nu stiu in ce masura tine de farmecul personal (ddeh, modestia ) dar pe sotul meu, cind si-a facut spermograma, l-a sictirit Moisa de a plecat traumatizat de acolo.... si traumatizat a ramas.

Mie, personal, nu mi s-a intimplat.
Repet, eu am avut doar experiente pozitive.
Si sper sa mai am.
Ca tot acolo voi face FIV si ICSI.


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris2006 spune:

Eu nu sunt asa de incantata de Giulesti. Am fost internata chiar de Craciun. Poate si din cauza ca era de Sarbatori. Am pierdut o sarcina de 14 saptamani, dar pana sa se intample asta, am facut tratament de mentinere, dar n-a reusit. Parerea mea e ca, din pdv. al conditiilor e naspa, asistentele sunt dragute intr-adevar, cu exceptia asistentei sefe si a inca unei mai varstnica si bruneta, care, cand am pierdut lichidul amniotic mi-a zis ca e scurgere din vagin si mi-a dat drumul acasa asa (intre timp doctorul recomandase externarea), pentru ca peste 2 ore sa revin la spital. Despre medici nu pot sa ma pronunt, al meu m-a lasat balta acolo, si nici pe celelalte fete nu au venit sa le vada, in salon, decat la vreo 2. Cred ca depinde de relatia pe care o ai cu medicul tau. In orice caz n-am reununtat lla spital, ci doar la medic. Mancarea e asa si asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Eu am facut 2 FIV la ei si mi s-au aprut f draguti, nereusite , dar nu din cauza lor pt ca am mai facut si la Timisoara si rezultatul a fost acelasi.Totul depinde de sansa nu de unde faci FIV, asta e parerea mea si o mentin.Nu am dat mita la nimeni la Giulesti si toti s-au purtat bine.
Saloanele pt FIV sunt separate de celelalte unde se fac internarile obisnuite, curate ,5 paturi cu baie in camera si o rezerva. mancarea mie mi s-a parut buna, dar nu am stat decat 3 zile.
Daca vrei pt FIV zic e destul de OK, la urma urmei nu te duci la hotel.
cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Buna fetele, cine stie de mine de pe forum stie ca am trecut de multe ori pe la Giulesti. Pe langa conditiile despre care trebuie sa fiu de acord ca sunt rele rau (daca pot spune asa ceva) - e singurul spital in care am dormit in acelasi pat cu o alta pacienta, cred ca e bine de mentionat ca depinde pentru ce te internezi.
Daca te internezi pentru FIV atunci e ok. Unde e de bani multi te baga lumea in seama. Daca esti asa, cu o sterilitate si mai incerci sa ti-o dregi cu din astea "minore" cum ar fi o laparo, un HSG, instilatii, tratamente, inseminari ... nu e cine stie ce de capul tau. Dar la miile de euro pe care ii iau pe un FIV, nu prea isi pot permite sa te lase de izbeliste.
Te rog sa imi scuzi sarcasmul dar parca cei de la Giulesti imi pare tare dezumanizati. Nu prea urmaresc decat banul si performanta.
Dar in Germania nu gasesti nimic? Eu sa fiu acolo si sa am posibilitatea sa stau nu as veni la Giulesti pentru NIMIC in lume.
Succes in luarea deciziei.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Eu am facut si chestii "minore" la Giulesti, dintre care 2 HSG si 3 laparo, in perioada 2001-2005 si instilatii, si inseminari...si voi ajunge si la FIV cat de curand, dar nu am simtit ca sunt tratatat altfel decat cele cu bani pt. FIV, iar de bagat in seama, am fost destul de bagata in seama.
Ce este drept, in saloane sunt conditii de spital ca in mai toate spitalele din tara - si eu una nu am gasit un spital cu confort - inca - in conditiile mizere al sistemului nostru sanitar, din toata tara!
Asa ca Lucia1 nu te gandi ca vei gasi cu ce esti obisnuita - sincer.
In privinta personalului medical, am toata admiratia, pentru ca acolo am descoperit motivul pentru care eu nu am reusit sa am copilul mult dorit, asta in conditiile in care in orasul meu, toti imi spuneau ca-s sanatoasa tun si ca altele sunt cauzele pentru care nu am inca copil.
In privinta reusitelor...am o vorba: medicul nu e Dumnezeu, din pacate!
Dar, datoria mea e sa incerc tot ce se poate si am credinta ca medicul indrumat de Dumnezeu imi va indeplini visul!
Asta e - si bafta!



"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice
Poze dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Bety, subscriu!
Asa cum am spus, "bagata in seama" am fost si eu: in 12 ore cit am stat la reanimare, cel putin, dupa o "banala" laparo, era suficient sa fosnesc un pic cearceaful ca venea instant o asistenta (noaptea, la orice ora) sa ma intrebe daca vreau ceva si daca sint ok.
Si asta nu din motive de shpaga, crede-ma.

In ce priveste umanismul... pe mine, ca eram disperata dupa op., si plingeam non stop, m-a luat alta asistenta de mina si m-a dus sa vad bebeii abandonati.
Putea sa nu o faca.
Nu intra in atributiile ei, da' m-a determinat sa nu-mi mai jelesc soarta, vazind puii aia de om care nici nu s-au nascut bine si au ramas singuri.

Asa ca nu i se pare ca ar fi inumani deloc.
Din contra.

Si crede-ma ca sint super paranoica in ce priveste burta mea si anexita de la care am patit-o - asa ca m-am panicat si m-am internat de citeva ori de la simple dureri menstruale - adica degeaba.
Mi-au facut analizele...au vazut despre ce e vorba...

Ca oameni, si eu zic ca sint ok. Mai putin Moisa. Altfel n-as face FIVul acolo.
Pentru mine FIVul asta e foarte important.


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica333ro spune:

Catalina, eu sunt colega ta de dr.(corina neamtu).Vineri mi-a zis ca o sa ma trimita si pe mine la giulesti pt o inseminare artificiala.Vreau sa te intreb cat costa, la ce medic te-a trimis, cui trebuie sa dai spaga(si cat), daca doare si daca trebuie anestezie.Imi cer scuze pt "bombardament" dar esti singura care ma poate lamuri.Sper sa intri in timp util pe forum sa pot sa aflu raspunsurile pana miercuri.Iti multumesc mult si sper sa mai tinem legatura si sa auzim de vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Eu vreau sa vin la d-na doctor Cezara Bucur.Vreau sa fac IAD(inseminare artificiala cu donator).Sper sa nu fac mai multe de 3.Adica se reusesc din 3.Am auzit ca este o doctora destul de buna,acum nu stiu ce sa mai zic.si am auzit va IAD se face numai la giulesti,daia am intrebat de spitalul giulesti.Eu va doresc la toate cati mai multi bebici si sa auzim numai de bine.PUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

monica33ro: sper ca nu te superi daca incerc sa iti raspund eu. O IA la Giulesti costa oficial 2 milioane lei. Din ce am mai auzit la fete, se mai da circa 1 milion la dr. care face inseminarea. Despre asistente nu stiu cat si cum. De durut nu doare, poate vei avea o mica jena. Acum depinde si de organismul fiecareia. Sunt fete pe care le-a durut, fete pe care nu le-a durut. Pana nu incerci pe pielea ta nu poti sti sigur. Nu se face cu anestezie, nu trebuie internare, se introduce cu un cateter (asa se numeste parca) materialul spermatic prelucrat inainte, astfel in cat sa fie alesi cei mai vigurosi, si apoi stai o perioada pe masa, dupa care cobori si pleci acasa. Stiu ca fetele de la endometru mai relateaza din IA lor. Poti incerca si acolo. Bafta multa si ne mai auzim. Banuiesc ca si eu voi face IA in febr, dupa operatia de laparo pe care o fac miercuri cu dr. Cezara Bucur de la Giulesti. Te pup si sa avem numai vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

numa ca s-a mentionat de doua ori numele dr Moisa tb sa ma bag in seama si sa zic ca eu una i-as ridica statuie. I-am fost pacienta asa mai serioasa (mai sunt si acum da la control anual)timp de vreo 4 ani , timp in care am facut 2 bb, unul prin inseminarte, 2 cerclaje, 2 cezariene, sarcini cu probleme si nascute la 8 luni. Nu a fost super ca si conditii si probabil daca nu era dr. Moisa cautam alt spital. Despre dr Bucur am auzit numai cuvinte de lauda si la prima sarcina am stat in camera cu o tipa care era pacienta ei. Mereu venea, se ocupa foarte frumos de ea.

Mergi la inceput