Cand se inchide fontanela?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

fiului meu la 1 an inca nu era inchisa complet, insa fiicei mele s-a inchis ff. repede, pe la 3 luni avea deja fontanela inchisa. Ea insa s-a nascut cu o fontanela de 1-1.5 cm (nu a fost o nastere foarte usoara, mai ales la o dilatatie de 6 cm, nu am cedat nici ea, nici eu, se vede ca sunem tauri amandoua... insa nenea dr. avea destula ata, rabdare si vata in urechi sa-mi coase colul rupt)

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Pana la maxim 2 ani. Asa stu si eu

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

quote:
Originally posted by roxi23

Buna!
Nu stiu daca exista vreo problema ca nu i s-a inchis inca fontanela la 10 luni, dar ceea ce stiu este ca ar trebui sa se inchida in jurul varstei de 4-5 luni, dar nu mai devreme de 4 luni! Apropos, Vigantol ii dai? Sa nu aiba carenta de vit D3.
Roxi, mama de Darius gangurici

http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi



Cred ca glumesti! La majoritatea copiilor fontanela se inchide intre 18-24 luni, in nici un caz nu la 4-5 luni, acestea sunt exceptii, nu regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Eu stiu ca problema nu e daca fontanela se inchide mai tarziu, ci mai repede.
Puiuta mea a avut fontanela foarte mica inca de la nastere, iar pediatra m-a sfatuit sa o las moale cu Vigantolul cel putin pana la 6 luni, apoi daca se inchide n-ar fi o problema.


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

am o intrebare al carei raspuns nu il gasesc nicaieri.stie cineva ce efecte are inchiderea prea timpurie a fontanelei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

joker uite ce am gasit:http:/www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=28393&whichpage=1

Bianca - soacra cu DOUA nurori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

quote:
Originally posted by Bimilit

Fetelor nu va faceti probleme.Fontanela se poate inchide pana la 18 luni.Daca se inchide mai repede ,la 2-4 luni sunt probleme precum si daca dupa varsta de 18 luni nu e inchisa.


Bianca - soacra cu DOUA nurori!



ASA STIU SI EU

luminita:mami de 2 scorpiute;ADRIANA-STEFANIA[7 ani] si ALEXIA-MARIA [1 an]

" ASA CUM APA NU POATE RAMANE IN VARFUL MUNTELUI , NICI SUPARAREA NU POATE RAMANE INTR-UN SUFLET MARE"
LAO TZE

fotografii si DESENELE ADRIANEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Stai linistita....Emmei i s-a inchis la aproape 2 ani!! (1 an si 11 luni). La carte scrie ca trebuie sa se inchida intre 1 an si 1 an jumate. Oricum...dr noastra ne-a zis ca e ok si la 2 ani! A avut ceva probleme cu asimilarea Ca...eu insami am fost un pic rahitica in copilarie...Dar ce mai conteaza?? Sanatoasa e...frumoasa e....desteapta e.....
Deci nu-ti face probleme!!

Multa, multa sanatate!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeaAlessia spune:

Multumim din suflet celor care ne-au raspuns si ne-au linistit temerile. Fetelor, sunteti
Intr-adevar, forumul asta e supeeeeeeeeeer!!!

Andreea & Alessia (15 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

La ce varsta se inchide fontanela?
sirimie
Vladut are 1 an si 1 luna si are fontanela aproape inchisa. Este normal?

asi
Cred ca da .Si la Razvan pe la un an si 2 luni s-a inchis.


alimaxi
E foarte normal...cam pe la un an si o luna-doua i s-a inchis si la Maximilian.
Numai bine!


teodraghici
Fontanela mica se inchide intre3 si 5 luni, iar cea mare, despre care intrebi tu se inchide intre 13-18 luni. E perfect normal BBul tau
sa cresteti mari


adinell
Cred ca e bine, mie doctorita mi-a zis ca pe la un an si ceva i se va inchide fontanele la Andreiutul meu.

gangurici_licurici
Cred ca intre 12 si 24 de luni se inchide fotanela la majoritatea copiilor. Lui Matei i s-a inchi pe la 1 an si 2 luni.
Numai bine.


ioana2004
si fetitei mele i s-a inchis fontanellape la 1 an si 2-3 luni dar intrebarea mea e cit sa ii mai dam Vigantol?


teodraghici
Vigantol se da pana la 1 an in fiecare yi, dupa un anisor, doar in seyoanele reci.
Teo

aurelia1278
La noi s-a inchis la 1 an si 4 luni.


Pdelia

E foarte bine !Noi am avut fontanela foarte mare si s-a inchis mai tarziu pe la 2 ani .


NanaMotoc
Stai linistita ca e ok. Eu stiu ca se inchide intre 1 an si 1 an si 2 luni. Acum cred ca depinde de la caz la caz.

Babisa
Ce se intampla daca fontanela se inchide mai devreme de 6 luni?care sunt urmarile?cum se manifesta si cand?
Intreb pt ca finuta mea de 4 lunisoare,cand o pipai (fontanela mare),deja nu o mai simt,poate hai sa zic ca e mica,mica de nu o simt eu ...dar totusi .Vad ca pediatra ei ,nu a zis nimic,ba chiar ii da cate 3 pic. vigantol (ceea ce mie mi s-a parut ciudat).Este un motiv de ingrijorare daca se inchide prea devreme?
Merci mult


Bimilit
babisa eu zic sa consulte un alt pediatru si clar sa nu-i mai dea 3 pic de vigantol , 2pic ajung.nu cred ca sunt probleme , dar poate ca nu e inchisa inca fontanela.sa consulte urgent alt medic ( un pediatru , nu medic de familie).te astept cu vesti.


corinadana
Biiiiiiiiiiiiiiunde esti???? N ai mai aparut!!! Ai fost la Buc.????? Off topic.
Sper ca sunteti bine!!!Pup familionul!


TOMALAVINIA
Si noua ni s-a inchis fontanele pe la 1 an si o luna! Despre Vigantol, dr noastra, cu multa practica in spital (ca doar acolo lucreaza) ne/a zis asa: Vigantol 2 pic pe zi pina la un an si apoi doar in lunile cu R (adica sezon rece) pina la 7 ani!!! multa sanatate!


Pdelia
Nu e bine sa se inchida fontanela mai devreme , trebuie consultat un medic !
Fara branza de vaci si cred ca si fara vigantol .
Sanatate !

Mergi la inceput