ce marca de Lapte de vaca?

ce marca de Lapte de vaca? | Autor: Witchie

Link direct la acest mesaj

Irina a implinit un an si as vrea sa renunt la milumil. Ce lapte de vaca le dati copiilor vostri?

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Taifunul Irina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uki spune:


eu dupa ce mariuca mea a implinit 1 anisor, i-am dat ce se nimerea, insa bun sa fie, am incercat orice, n-au fost probleme

acum predomina La Dorna cu 3,5 % grasime, si bebelac, pe care il am in casa, in caz de urgenta

daca Irinuca e un copil fara probleme, nu-ti face griji, o sa pape orice!

sa cresti mare Irina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

multumesc uki... in seara asta am incercat marea cu degetul: i-am pus 30ml de Fulga rosu in bibe. n-a parut sa sesizeze. dar intrebam de marca si am uitat sa intreb cu cata grasime... unii zic ca la inceput trebuie lapte 3.5 altii zic ca trebuie degresat...

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Taifunul Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Noi in Romania i-am dat La Dorna rosu ca despre asta citisem pe site ca e ok! N-a avut nici un fel de pb cu el. La un mom dat n-am mai gasit si am luat altceva (nu-mi mai amintesc numele) si i-a placut si ala.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank"> ALINA-LUMINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis26 spune:

Dupa ce a renuntat la san eu i-am dat lapte Milli cu 3.5% grasime si nu am avut probleme cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu i-am dat Fulga si Dorna, amandoua din cele cu 3.5 grasime. Cica e important pentru ei ca ajuta la creier grasimea asta, au nevoie de colesterol, e naspa daca e degresat, nu se da pana la 3 ani (adica nu in mod uzual, ca doar nu face alergie la el daca ii dai o data!). De asemenea am in casa lapte praf Darling (integral si nu indulcit) tot asa, just in case!

Ioana 23 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si eu am intrebat dr. azi si mi-a zis ca pot sa-i dau de care vreau, dar sa fie integral, cu 3,5 grasime.
Am si eu o intrebare: voi mai fierbeti laptele la cutie?

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Noi nu-l mai fierbem, ca e deja pasteurizat. Eu ii dau Dorna sau Fulga albastru... O fi mai bun cel rosu? Mie asa mi-a zis pediatra si asa i-am dat...

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belnicol spune:

Si eu ii dau lui Matei de ceva timp lapte de vaca dar nu am stiut faza cu grasimea. Pediatra nu mi-a spus nimic (fosta pediatra!). Eu i-am dat orice lapte am gasit si nu au fost probleme sa-l accepte, bine, in masura in care accepta Matei mincarea!.

Multa sanatate tuturor.

nicoleta si matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Anda, cu toate ca Andrei are doar 11 luni, pediatra ne-a spus ca este destul de dezvoltat ca sa trecem pe lapte de vaca, dar ne-a specificat sa luam lapte de 1,5% grasime si in nici un caz cel de 3,5% (acelasi lucru mi l-a spus si pentru iaurturi). Sincera sa fiu, am omis sa o intreb de ce este exclus cel de 3,5%, dar la urmatoarea intalnire o intreb si revin.
Am inceput de 2 zile trecerea, bem Dorna de 1,5%, astazi suntem la 60 ml lapte de vaca si 150 apa cu 5 masuri de lapte si pare sa nu sesizeze schimbarea. Oricum el bea laptic doar la prima si ultima masa din zi, iar la masa de dimineata ii pun 2 masuri (cu cea de la lapte) de biscuiti cu cacao de la Nutriben si seara tot 2 masuri de cereale cu fructe si astfel se pastreaza cat de cat aroma si nu simte diferenta (avand in vedere ca laptele de vaca nu este asa de dulce sau aromat cum este cel praf).

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)
www.desprecopii.com/forum/classdetail.asp?id=3233" target="_blank">Mai aproape de implinirea visurilor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Aaa, si am uitat sa adaug faprul ca pediatra ne-a spus sa-l fierbem inainte sa-i dam lui, chiar daca este UHT.

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)
www.desprecopii.com/forum/classdetail.asp?id=3233" target="_blank">Mai aproape de implinirea visurilor!!!

Mergi la inceput