Multi "credit"

Multi "credit" | Autor: yank

Link direct la acest mesaj

Va intreb pe voi ca eu nu am gasit la nimeni un raspuns clar.Pe scurt,am un angajat care in decembrie si acum in ianuarie a luat credite pentru nevoi personale de la vreo 4 banci,in total vreo 16.000 euro.Eu personal stiam ca vrea sa ia unul,eu i-am semnat o adeverinta de salariu,dar el a fost la si la ceilalti doi asociati,care i-am mai semnat inca 3 adeverinte.In fine,la ora actuala salariul ii acopera ratele lunare care le are ( are 17 mil lei salariu net) problema este ca daca intram in EU,firma noastra probabil se va desfiinta,ptr ca noi ne ocupam de importuri de carne in mare majoritate din EU,deci se va termina cu asta si atunci va ramane fara job.Ce se intampla daca nu isi plateste creditele,care sint facute pe 5 ani de zile? M-am enervat azi si am fost pe punctul sa il dau afara,numai ca isi face bine treaba si in definitiv e problema lui cum isi plateste creditele,si m-am mai gandit ca daca il dau afara il las in imposibilitatea sa isi plateasca imprumuturile.

Din pacate,mama prostilor e mereu gravida...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Daca nu-si plateste creditele, ii ia cu ce-a girat, masina, casa, ce mai are, si daca nu-i ajunge, se executa girantii.
Poti sa-i dai si 10 adeverinte, e fix problema lui cum isi plateste ratele. Interesant cum i-a dat 3 credite, la leafa asta nu poate plati rate mai mari de 8,5 milioane (poate are vreo nevasta titulara la alt credit, sau s-o fi socotit venitul familiei, sau cu giranti platitori...)
Dar de ce te-ai enervat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

quote:
Originally posted by Lona

Daca nu-si plateste creditele, ii ia cu ce-a girat, masina, casa, ce mai are, si daca nu-i ajunge, se executa girantii.
Poti sa-i dai si 10 adeverinte, e fix problema lui cum isi plateste ratele. Interesant cum i-a dat 3 credite, la leafa asta nu poate plati rate mai mari de 8,5 milioane (poate are vreo nevasta titulara la alt credit, sau s-o fi socotit venitul familiei, sau cu giranti platitori...)
Dar de ce te-ai enervat?


Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)



Nu a girat cu nimic,astea am inteles ca se dau pe salariu,si atat.Nu e insurat,are un baiat,fosta nevasta s-a maritat rpin Olanda.So,el a bagat dosarele cam in acelasi timp la 4 banci diferite.Si i-au aprobat toate 4,la fiecare banca declarand ca e singura banca de la care face credit.Deci negirand cu nimic,nu are ce sa ii ia,eventual poate sa vina la mine la firma si sa imi impute mine ceva.Asta vreau sa aflu.Merci

Din pacate,mama prostilor e mereu gravida...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

In adeverinta pt banca,din cate stiu eu,firma nu se obliga cu nimic catre banca,in afara de faptul ca va anunta banca in caz de demisie sau concediere a angajatului.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:

Yank, (nu lucrez in domeniul juridic), luna aceasta am semnat si eu o adeverinta de salariu pentru unul din angajatii mei. Creditul l-a luat fara girant, doar pe baza adeverintei (a cumparat aparatura casnica). Eu, nu am nici o implicatie decat ca am semnat o adeverinta de salariu. Daca isi plateste el ratele lunar, nu ma intereseaza. Firma unde a facut imprumutul se va descurca sa recupereze banii. De obicei, ei incep procedurile de urmarire dupa 1-2 rate neplatite. Daca angajatul meu isi vinde toate bunurile si fuge din tara, banca ramane cu buzele umflate si asteapta la frontiera. Sau il da in urmarire si dincolo (nu stiu exact). Eu, in calitate de angajator, nu pot sa-i desfac contractul de munca fara un motiv. Daca firma mea devine falimentara, angajatul respectiv se descurca pe cont propriu sa gaseasca banii pentru credit.
Cam asa am aflat eu ca stau lucrurile.

Heny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by yank

quote:
Originally posted by Lona

Daca nu-si plateste creditele, ii ia cu ce-a girat, masina, casa, ce mai are, si daca nu-i ajunge, se executa girantii.
Poti sa-i dai si 10 adeverinte, e fix problema lui cum isi plateste ratele. Interesant cum i-a dat 3 credite, la leafa asta nu poate plati rate mai mari de 8,5 milioane (poate are vreo nevasta titulara la alt credit, sau s-o fi socotit venitul familiei, sau cu giranti platitori...)
Dar de ce te-ai enervat?


Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)



Nu a girat cu nimic,astea am inteles ca se dau pe salariu,si atat.Nu e insurat,are un baiat,fosta nevasta s-a maritat rpin Olanda.So,el a bagat dosarele cam in acelasi timp la 4 banci diferite.Si i-au aprobat toate 4,la fiecare banca declarand ca e singura banca de la care face credit.Deci negirand cu nimic,nu are ce sa ii ia,eventual poate sa vina la mine la firma si sa imi impute mine ceva.Asta vreau sa aflu.Merci

Din pacate,mama prostilor e mereu gravida...



Fii linistit, n-ai nici o responsabilitate. Uite, ca sa fii si mai linistit, spune-mi exact, aicisau pe PM, ce scrie pe adverintele alea. Si ca sa fii linistit de tot, afla ca daca era firma implicata in vreun fel (ceea ce frizeaza absurdul), iti cereau un milion de documente, de la cerificate de inregistrare fiscala pana la naiba stie ce.

Nu fi ingirjorat nici pentru el, poate ii moare matusa Tamara si va avea din ce plati!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

quote:
Originally posted by Lona

quote:
Originally posted by yank

quote:
Originally posted by Lona

Daca nu-si plateste creditele, ii ia cu ce-a girat, masina, casa, ce mai are, si daca nu-i ajunge, se executa girantii.
Poti sa-i dai si 10 adeverinte, e fix problema lui cum isi plateste ratele. Interesant cum i-a dat 3 credite, la leafa asta nu poate plati rate mai mari de 8,5 milioane (poate are vreo nevasta titulara la alt credit, sau s-o fi socotit venitul familiei, sau cu giranti platitori...)
Dar de ce te-ai enervat?


Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)



Nu a girat cu nimic,astea am inteles ca se dau pe salariu,si atat.Nu e insurat,are un baiat,fosta nevasta s-a maritat rpin Olanda.So,el a bagat dosarele cam in acelasi timp la 4 banci diferite.Si i-au aprobat toate 4,la fiecare banca declarand ca e singura banca de la care face credit.Deci negirand cu nimic,nu are ce sa ii ia,eventual poate sa vina la mine la firma si sa imi impute mine ceva.Asta vreau sa aflu.Merci

Din pacate,mama prostilor e mereu gravida...



Fii linistit, n-ai nici o responsabilitate. Uite, ca sa fii si mai linistit, spune-mi exact, aicisau pe PM, ce scrie pe adverintele alea. Si ca sa fii linistit de tot, afla ca daca era firma implicata in vreun fel (ceea ce frizeaza absurdul), iti cereau un milion de documente, de la cerificate de inregistrare fiscala pana la naiba stie ce.

Nu fi ingirjorat nici pentru el, poate ii moare matusa Tamara si va avea din ce plati!




Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)



Nu imi e nici o teama ca ar veni,am spus doar ca ar fi o posibilitate,atata tot.Pe mine m-a iritat ideea ca tipul nu a spus ce vrea sa faca,s-a dus si a luat semnaturi de la noi,de la fiecare in parte,cind putea sa vina la unul singur sa i le semneze pe toate 3-4 cite au fost.Dar stia ca unul singur nu i-ar fi semnat 4 adeverinte
Ok,sa zicem ca il dadeam afara si ramanea in imposibilitate sa isi plateasca datoriile.Ce faceau bancile? Cum isi recuperau banii? Sau se intampla ca in US,esti declarat falit si poti sa te impusti ca nu iti mai da nimeni nici un ban,nici o banca,dar nu te inchide nimeni,banca isi recupereaza banii de la asigurari.Nu stiu in Romania ce se intampla cu unul care nu isi plateste creditele...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Din cate stiu eu bancile apeleaza la firme specializate in recuperari, care il dau in judecata pe impricinat si apoi ii pun sechestru pe bunuri si le valorifica pt a recupera banii... sper sa nu vorbesc prostii dar eu asa stiam. Am inteles ca s-ar face acum si in Romania un birou central unde vor fi raportate toate creditele, insa nu stiu in ce stadiu e chestia asta.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Uite, am gasit un extras dintr-un articol de ziar pe tema asta pe care l-a copiat sotul meu insa din pacate a uitat sa copieze si sursa (din ce-si aduce aminte a fost in "Adevarul" sau in "Ziua" din 12 ian sau pe acolo):
Datoriile la zi ale romanilor fata de banci, companii de telefonie, de asigurari sau fata de firme care vand in rate diverse produse depaseau, la mijocul acestui an suma de 6.000 miliarde lei (cam 171 milioane euro), arata statisticile firmelor specializate in recuperarea creantelor. In Romania exista peste 20 de firme specilizate in recuperarea datoriilor de la persoane fizice sau companii, dar piata este dominata de KSI Kasolvenzia Romania si Coface Intercredit. O data cu deschiderea bancilor catre creditarea populatiei, in ultimii doi ani si jumatate, bancile si-au orientat activitatea catre zona de retail, apeland, in multe cazuri, la companii specilizate pentru recuperarea datoriilor. Desi bancherii sustin ca volumul creditelor „indoielnice“, care fie sunt restante, fie nerecuperate, nu depaseste 2% din totalul creditarii, restantierii sunt suficient de numerosi pentru a fi „pasati“ firmelor care se ocupa de recuperarea datoriilor. Companiile specializate in recuperarea datoriilor functioneaza dupa un adevarat ritual, care incepe colectare creantea banilor pe cale amiabila atat de la persoane fizice, cat si de la firme. Cu vorba buna sau cu amenintari prin justitie, firmele de recuperari ii cauta pe rau-platnici la solicitarea oricarei firme care nu si-a primit banii. Nu o fac gratis: comisionul este undeva in jur de 5% din suma recuperata. Firmele de recuperare asigura executarea silita si prin intermediul unor cabinete de avocatura. Separat de activitatea de recuperare a datoriilor, aceste firme alcatuiesc si vand rapoarte de credit (bonitate) despre companii. Din 2006, firmele de recuperare a datoriilor vor oferi date despre comportamentul partenerilor de afaceri cu privire la plata creantelor comerciale prin intermediul unui birou specializat, care isi va incepe activitatea in luna februarie 2006. Biroul de evaluare a bonitatii firmelor va apartine Asociatiei de Management al Creantelor Comerciale (AMCC). Aceasta are ca membri fondatori ai asociatiei: Coface Intercredit Romania SRL, Creditreform Romania SRL, CreditPlus Consulting & Collection SRL, KSI Kasolvenzia Elders si Delos Creditinfo SRL. Aceste firme detin peste 90% din piata de recuperari de debite. O piata pe care exista peste 20 de jucatori activi. Pe piata se vorbeste, in perspectiva intrarii tarii noastre in Uniunea Europeana de dublarea sau chiar tripalarea numarului de firme de acest gen. Firme de avocatura din tara si strainatate, precum si fime specializate internationale deja prospecteaza piata. Cei interesati vor putea accesa, contra cost, date despre comportamentul partenerilor de afaceri. Doua firme din cele enumerate domina piata: KSI Kasolvenzia Romania si Coface Intercredit. Ambele apartin unor grupuri internationale de renume in domeniu. KSI Kasolvenzia Romania a fost infiintata in decembrie 2002 si si-a inceput activitatea in luna ianuarie 2003 cu opt angajati. In prezent, societatea numara peste 140 de angajati si det
ine prima pozitie pe piata managementul serviciilor de risc al creditului din Romania. KSI Kasolvenzia Romania a recuperat in perioada 2003-2005 aproximativ 17 milioane euro la o valoare totala a portofoliului gestionat de 60 milioane euro, a declarat, recent, directorul general al companiei, Adrian Boghiu. „Din totalul portofoliului, 65% reprezinta debite de la persoanele fizice pe segmentul retail, respectiv facturi telefonice sau rate scadente la creditele de consum, iar diferenta revine debitelor comerciale ale persoanelor juridice“, a adaugat Boghiu. „De la infiintare, societatea a achizitionat aproximativ 50.000 de debite de la diversi creditori“, a afirmat Boghiu. Un studiu al pietei „recuperarilor“ estimeaza ca firma specializata KSI Kasolvenzia a detinut anul trecut o cota de 44% din piata controlata de AMCC, ceea ce ar fi dus la o cifra de afaceri de 1,4 milioane euro. Roxana Florea, director adjunct la KSI Kasolvenzia, spune ca rezultatele finale ale anului 2004 au aratat ca firma a detinut jumatate din piata (50%). Compania recupereaza creante pentru clienti mari, de calibrul Avon, Oriflame, Connex, Orange, Banca Ion Tiriac, Credisson, Garanta si Asiban. Pentru anul 2005, oficialii companiei au declarat ca cifra de afaceri va creste pana la 2,5 milioane de euro, iar pentru 2006 s-a estimat un nivel al veniturilor de 3,5 milioane euro. Coface a avut anul trecut un portofoliu de credite restante de la peroanele fizice de 18 milioane euro. Anul trecut debitele recuperate au atins 6 milioane de euro. Cota de piata declarata este de 35%. Cifra de afaceri de la sfarsitul anului 2004 a fost de aproximativ 600.000 euro, iar in acest an se va atinge cifra de 800.000 euro. CreditPlus a fost infiintata in 1999 si are drept clienti mari Baumit, Henkel, Euro GSM 2000. CreditReform face parte din reteaua Creditreform International. Aceasta are o cifra de afaceri de 500 milioane de euro anual, 150.000 clienti anuali, 180 de birouri in 18 tari.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by yank

quote:
Originally posted by Lona

quote:
Originally posted by yank

quote:
Originally posted by Lona

Daca nu-si plateste creditele, ii ia cu ce-a girat, masina, casa, ce mai are, si daca nu-i ajunge, se executa girantii.
Poti sa-i dai si 10 adeverinte, e fix problema lui cum isi plateste ratele. Interesant cum i-a dat 3 credite, la leafa asta nu poate plati rate mai mari de 8,5 milioane (poate are vreo nevasta titulara la alt credit, sau s-o fi socotit venitul familiei, sau cu giranti platitori...)
Dar de ce te-ai enervat?


Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)



Nu a girat cu nimic,astea am inteles ca se dau pe salariu,si atat.Nu e insurat,are un baiat,fosta nevasta s-a maritat rpin Olanda.So,el a bagat dosarele cam in acelasi timp la 4 banci diferite.Si i-au aprobat toate 4,la fiecare banca declarand ca e singura banca de la care face credit.Deci negirand cu nimic,nu are ce sa ii ia,eventual poate sa vina la mine la firma si sa imi impute mine ceva.Asta vreau sa aflu.Merci

Din pacate,mama prostilor e mereu gravida...



Fii linistit, n-ai nici o responsabilitate. Uite, ca sa fii si mai linistit, spune-mi exact, aicisau pe PM, ce scrie pe adverintele alea. Si ca sa fii linistit de tot, afla ca daca era firma implicata in vreun fel (ceea ce frizeaza absurdul), iti cereau un milion de documente, de la cerificate de inregistrare fiscala pana la naiba stie ce.

Nu fi ingirjorat nici pentru el, poate ii moare matusa Tamara si va avea din ce plati!






Nu imi e nici o teama ca ar veni,am spus doar ca ar fi o posibilitate,atata tot.Pe mine m-a iritat ideea ca tipul nu a spus ce vrea sa faca,s-a dus si a luat semnaturi de la noi,de la fiecare in parte,cind putea sa vina la unul singur sa i le semneze pe toate 3-4 cite au fost.Dar stia ca unul singur nu i-ar fi semnat 4 adeverinte
Ok,sa zicem ca il dadeam afara si ramanea in imposibilitate sa isi plateasca datoriile.Ce faceau bancile? Cum isi recuperau banii? Sau se intampla ca in US,esti declarat falit si poti sa te impusti ca nu iti mai da nimeni nici un ban,nici o banca,dar nu te inchide nimeni,banca isi recupereaza banii de la asigurari.Nu stiu in Romania ce se intampla cu unul care nu isi plateste creditele...


Life`s a bitch and then you die





Intre noi fie vorba, este dreptul lui sa ceara, si obligatia firmei sa elibereze, si cate doua adeverinte pe zi. Acest document afirma doar ca in ziua A, angajatul X are leafa Y. Mai departe, este doar responsabilitatea lui ce face cu ele.

Si eu am aplicat la doua banci in acelasi timp, pentru optimizare. Este drept, am luat un singur credit, ca atata ne tine buzunarul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

Da,am priceput ideea.Dar e valabila in caz ca are ce sa execute,daca ai ceva pe numele tau ,daca nu ai iti iau caii de la bicicleta si eventual shaua incalzita cu tapiterie de piele.

Mergi la inceput