Retete cu soia

Retete cu soia | Autor: tigresa

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Dati-mi si mie va rog niste retete pe baza de soia, bune si gustoase....am vreo 4 pungi cu mingii din acelea de soia, si nu prea stiu ce sa fac cu ele. Am incercat soia fiarta si cu mirodenii ..insa beahhhh...nu prea merge deloc.

Pupici multi!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

Tigresa si tigrisorul Horia
http://horia.photoart.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

pai dupa ce ai fiert soia cu mirodeniile o gatesti ca si carnea.

"The harder you work, the luckier you get"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Sincera sa fiu si eu mancam soia preparata ca, pe carne dar mingiutule nu prea sunt bune.Poti sa o fierbi si apoi o dai prin masina de tocat, pui toate mirodeniile si poti face chiftelute care sunt mult mai bune.
Pofta buna.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Eu mananc soia doar in zilele de post.Nu prea e favorita mea.
Intotdeauna mi-am facut snitele,chiftelutze si sarmale.
In cele 3 cazuri(poate sunt si altele)soia trebuie fiarta.
Pentru snitele,e usor,o dai prin ou,pui delikat,faina si o prajesti normal in tigaie.
Pentru snitele si sarmale,dupa ce ai fiert soia,o dai prin masina de carne si o prepari ca si cum are fi carne.(condimente,oua,faina.....etc)

Pofta buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Tine cont ca soia nu are deloc sare in ea, e cam fada, trebuie deci sa o condimentezi mai din "gros". Eu dupa ce o fierb si o condimentez puternic, o prajesc bine in baie de ulei si apoi o innabush/marinez intr-un castron in care pun un sos facut din 1 lingura de ulei de masline, 4-5 catei de usturoi, putin sos de soya, o lingurita de vin si putin praf de "fix pentru salata" de la Fuchs care e putin acrisor...Le las ( bucatile de soia)10-15 minute acoperite cu capac si apoi le servesc linga o salata generoasa de rosii. Sint mai bune decit friptura de carne, le prefer oricind si daca am de ales, aleg soia!!!
Iar daca fac sarmalutze sau chiftelutze, adaug susan, ciuperci tocate si/sau nuci. In tot cazul cind e vorba de soia, secretul sta in combinatia de condimente.


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

reteta mea de varza a la cluj cu soia

am fiert orez cu bob scurt ( absoarbe mai bine aromele si e si lipicios , deci va tine mai bine straturile ) 1pahar si jumatate
am luat un borcan de varza murata tocata (cred ca era de 1kg) . am spalat varza sub jet de apa si atat
un pahar de smantana diluata cu apa ca sa se intinda usor
"carnea" am preparat-o asa. jumatate de ceapa mare prajita in ulei in care am pus 3 ardei jalapeno fara seminte ( se poate inlocui cu 1/2 ardei gras mare) , o cutie 400ml suc de rosii si granule de soia cam 1 pahar si jumatate . am adaugat cam 2 pahare de apa ca sa se umfle granulele si le-am lasat pe foc cam 2-3 minute pana s-au inmuiat granulele

am uns un vas cu margarina si am alternat varza -orez- mixul de granule 2 linguri de smantana si tot asa . ultimul strat a fost varza acoperita cu smantana. am pus la cuptor la 350 F , (175 C) adica foc mic . 90 de minute . a iesit suuuuuper .





Mergi la inceput