Utrogestan, doar in primul trim. de sarcina?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Eu iau utogestan de la 5 saptamani,am fost putin speriata cand am citit prospectul,dar am incredere in medicul meu,dupa 20 sapt.fac si gravibinon,am usoare contracti si dureri de burta am avut de la inceputul sarcini
27+bebe Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicafericita spune:

Am luat utrogestan imediat cum am aflat ca sunt gravida (la indicatia doctorului) pana in sapt 20 inclusiv. Mi-a zis ca e pt sustinerea sarcinii pt ca eu sunt slaba, aveam 41 kg cand am ramas gravida, nici acum nu m-am ingrasat, dar am o gogoneata de 5 luni in fata. Mi-a zis sa iau pana in sapt 20-22 de sarcina, luam 2 pe zi, una seara si una la culcare. Am luat, dar regula a fost cam de 1 pe seara pt ca eram plecata si luam la culcare. Nu am avut nici un fel de complicatii, nici scurgeri, si desi sunt slaba analizele au fost f bune si sarcina a decurs f bine. Doar ca mi-a mai crescut niste par pe abdomen. Cam nasol! da astia-s hormonii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Doctorul recomanda Utrogestanul in primul rand in functie de sarcina respectiva. Eu am avut niste scurgeri colorarate la sfarsitul celei de a 6-a saptamani. Ecografic s-a descoperit ca aveam un fibrom uterin de care nu stiam (era prima eco din viata mea) si sarcina dezlipita la nivelul fibromului. Doctorul la care mergeam pe atunci mi-a dat Utrogestan 4/zi si mi-a spus ca il voi lua pana in sapt. 18, cand incepe sa miste bebe. Primele 3 zile am inghitit pastilele, urmatoarele 2 le-am pus numai intravaginal si au reaparut scugerile colorate, asa ca am revenit la calea orala.In sapt. 11-a de sarcina am schimbat doctorul, am ajuns la dr. T, acelasi pe care il are si LYLY809. In cazul meu, el a insistat sa iau utrogestanul pana in sapt. a 14-a. Numai ca eu, numarand gresit, mi-am redus doza de la 4 la 2/zi la 13s si 3 zile. Rezultatul? in ziua in care am facut 14s aveam o hemoragie care m-a tinut internata 5 zile.Sfatul meu: fa ce spune doctorul pentru tine. Mi-a dat voie sa renunt la Utrogestan dupa ce am iesit din spital, la aproape 15s. Dupa 15s am luat gynipral 2 sapt si nospa o luna sa nu am contractii. Cauza sangerarii de la aproape 14 s: placenta langa col, cu cateva zile inainte fusesem la cumparaturi si luasem cam multe, plus doza insuficienta de utrogestan.In sapt. 11 cand am ajuns la dr T, m-am bucurat cand mi-a spus ca am baiat pentru ca "iau utrogestan si el masculinizeaza fatul". Si el mi-a spus ca nu e adevarat, ca utrogestanul are hormoni naturali, deci nu e nicio problema. Din ce am mai citit, medicamentele cu progesteron de sinteza produc acest efect.DianaD 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Buna fetelor..si eu iau Utrogestan cate 2 pe zi. Si eu sunt in saptamana 5+ si am scurgeri maronii.
Malinutza tie ce tia zis medicul??de la ce au fost provocate aceste scurgeri?

Pupici

5+

http://community.webshots.com/user/mexxa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

mai mamicilor!!!

vad aici o caruta de fete pe utrogestan, am o intrebare la voi:

Ati facut vreo analiza de sange pentru a masura PROGESTERONUL din organismul vostru?

stiu ca este bun in caz de contractii dar daca neste prea mare doza in sange puteti avea probleme .

Eu iau utrogestan 6 p'e zi dar in fiecare saptamana fac o proba de sange pentru a masura cate untitati am :

Intrebati-va doctorii ca am senzatia ca vi se recomanda progesteron ca pe drajeuri de supt in caz de raceala ceea ce este foarte grav:

Nu am vrut sa va dezamagesc ci doar sa va informez deoarece am trecut prin aceasta experienta si cu tot progesteronul din lume tot am pierdut trei sarcini( dar la mine functioneaza doar un ovar si el este de vina in insuficienta de progesteron la faza luteala).


http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeko spune:

Nu vreau sa influentez hotarirea nimanui dar va spun experienta mea personala:dupa o sarcina pierduta in luna mare, acum am luat utrogestan din prima pina in luna 6 si totul a decurs foarte bine.Am 34 saptamini si nici o problema cu sarcina.Consider ca trebuie sa ai incredere in decizia doctorului.Fiecare sarcina si organism este unic ...Sa ai o sarcina usoara...si cit mai putin stres!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Si eu iau utogestan intravaginal 2 dim si 2 seara de cand am descoperit sarcina de la 5 saptamani,am si eu acele scurgeri maronii si la control doctorita mea mi-a zis ca am un polip de sarcina si probabil de la asta sunt scurgeile astea.Nu stiu daca de la el dar greturile si starile de voma sunt insuportabile.

IO9+

Io

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinne spune:

[Buna, fetelor! Ma bucur tare mult ca exista acest forum unde putem discuta despre problemele noastre cu bebeii.Am si eu aceeasi problema>cat mai iau Utrogestan??\Sunt in saptamana a 19-a iar dr meu ginecolog mi-i l-a recomandat pana aproape de 7 luni 3 doze zilnic.Cu ocazia unei raceli am fost la dr.ginecolog din policlinica care mi-a spus sa il intrerup deoarece este inutil, dr ce lucreaya la Spitalul Caritas.Il intrebasem pe medicul meu meu de ce il mai iau si nu a stat la explicatii,doar ca trebuie sa il iau.Desi nu am avut greturi sau probleme deosebite ....am inteles ca prescrie tuturor gravidelor acest medicament......o persoana aflase ca ajuta uterul sa creasca mai usor. Pe net am citit articole in care se spune ca in perioada sarcinii progesteronul este consumat f mult de organism ...aici, pe site vad ca placenta fabrica pogesteron.dar nu il fabrica in cantitatile necesare???? Unde as putea cauta mai multe pe aceasta tema????Pe de alta parte inteleg ca nu face rau dar nu vreau bebeul meu sa arate ca o maimuta , nu???Sau cum spune dl dr Tutunaru pe un alt site ca as pati ceva la ficat..Multumesc si va pupic pe toate
quote]Originally posted by Loriana27

Si eu am fost putin speriata cand mi s-a recomandat Utrogestan, avand in vedere ca aveam 22 saptamani si citind prospectul am vazut ca se ia doar in prima parte a sarcinii. Medicul stie mai bine ce recomanda. Eu am incredere in el si de atunci iau 3 pastile pe zi, oral si mi-a spus ca-l voi lua pana la sfarsitul sarcinii. Bebelusului nu-i face nici un rau, asa ca mai bine mai intrebi medicul si faci ce considera el.

+ 35w
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am luat utrogestan de la 5 sapt pana la 24 sapt.
la inceputul sarcinii am avut si un chist ovarian, aparut din senin, care s-a resorbit repede.
eu am luat pastilele mai mult vaginal. doar cand nu aveam conditiile maxime de igiena le luam oral.


Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

eu am luat Utrogestan pana in sapt 28 -29.

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput