Febra 40.5 - e normal?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

si copilul meu a facut temperatura 40 cu 2, 3 - fara alte simptome; mers la doctor - nimic. Tot ce i-am putut face - supozitoare cu paracetamol si scazut febra. Un doctor mi-a zis ca este roséole - o forma usoara de pojar care urma sa se declanseze dupa 3 zile de febra. Dupa 3 zile - nimic!!! Noroc ca i-a scazut febra. Si al meu mi-a facut de putine ori (2-3) temperatuta si de fiecare data mare. Odata 39 cu 5 si a doua oara 40 cu. De fiecare data fara motiv. Se pare insa ca sunt anumiti copii predispusi sa faca temperaturi mai mari decat altii.. al meu e unul dintre ei. Si aici ca si in fr si ge - din cate am vazut - 40 cu 2,3 temperatura nu este grav(dpdv al medicilor).. alta mentalitate .. ce sa faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

cel mai bine ar fi sa le dati copiilor produse naturiste care sa le creasca imunitatea,mai ales celor care merg la gradi.va recomand produsele forever.

nusica,mama lui ely

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Febra la bb de 6 luni
analessya13
Alex al meu care are 6 luni a avut ieri noapte aproape 38 de febra. Sunt preocupata, deoarece sambata trecuta mi-a facut 38,7 si m-am dus cu el la urgente. Am ramas internata cu el pana joi. In spital a facut tratament cu Augmentin si paracetamol pt scaderea temperaturii. Diagnosticul a fost ureche dr inflamata si rosu in gat. La externare, Alex era bine si am continuat terapia acasa. Parea ca si-a revenit, se juca, era vesel, vivace, insa ieri noapte din nou febra.
Nu inteleg de ce i-a revenit febra, cu toate ca ii dau un antibiotic destul de puternic. Va intreb, dragi mamici, daca ati mai avut bb-ei asa mici cu febra si cum si-au revenit!? Ca au sunt tare ingrijorata.

Ramona J
Analessya, nu e normal sa faca febra dupa atitea zile de tratament. Mergi cu el din nou la medic. Multa sanatate micutului!


analessya13
Buna seara!

Multumesc de mesaj, Ramona! Sincer, m-am uitat toata ziua pe site, cu speranta ca imi scrie cineva si ma va incuraja.
Am fost iarasi la urgente cu Alex, nu a facut febra mare, a oscilat toata ziua intre 37,2 si 37,9, cu toate ca ii dadeam antibiotic. La spital, dr a zis ca are otita, desi dupa parerea mea nu are ca altfel la ora asta cine stie cum plangea. El este smiorcait si un pic gales de la febra. La externare, alt dr a zis ca nu are nimic la urechi, conditii generale bune si ne asteapta luni la analize sa vada daca mai iese infectie in sange.
Nu mai inteleg nimic. Cu toate ca bb nu are febra atat de mare, il vad ca nu sta bine si saracutzu e asa de mic!
Acum e mai bine. Am uitat sa scriu ca la spital i-a facut antibiotic injectabil.
Scuzati eventualele greseli, dar Alex e in brate la mine, plus ca sunt jos cu moralul.


mayaione
Analessya incearca sa-i scazi febra cu nurofen, poate merge mai bine pe ibuprofen. Anei de ex, paracetamolul nu-i scade febra asa repede, ibuprofenul imediat. I-ai facut exudatul pentru rosu in gat? Poate nu a fost antibioticul potrivit. La noi din pacate se cam da antibiotic dupa ureche. Daca ai antibiograma stii exact la ce este sensibila bacteria sau microbul si scapi sigur. 38 nu e febra asa mare, asa ca stai linistita. Unii medici nici nu o iau in seama, numai de la 38 cu 5 devine serioasa. Sper sa va treaca repede!


analessya13
Se da si in Romania antibiotic dupa ureche? Problema e ca suntem in Italia, dar sa nu credeti ca aici e diferit de ceea ce se intampla la noi.
Totusi, nu intele, au trecut atatea zile cu febra asta. Incep sa ma intreb daca nu cumva oare e de la dinti, pt ca aparent Alex nu prezinta alte simtome.

mayaione
Da, e posibil sa fie si de la dintisori, Anei la 6 luni i-a iesit primul dintisor, ce-am patit cu ea... Era agitata, plangea, febra nu a facut. Oricum zic sa-i faci analize sa stai tu linistita.


miti2004
Antitermicele scad temperatura pana la o limita suportata de orgaminism. In al 2-lea rand ele nu vindeca eventualul microb din organism.
Daca nu i-a trecut de la acelati antibiotic, atunci nu e bun antibioticul acela, si ar trebui schimbat.

Insa s-ar putea intr-adevar sa fie de la dinti.
Pt linistea ta du-te inca o data la pediatru. De preferat la altcineva.

Sanatate !

analessya13

Ieri noapte, Alex nu a mai facut febra. Astazi o sa vorbesc cu pediatra noastra sa vad ce ne zice ea in legatura cu antibioticul injectabil. Sarcautzu e asa de mic, nu a avut febra mare, plus ca ma gandesc la faptul ca atunci cand intr-adevar va avea nevoie de antibiotic, ce ii vor face? Doua injectii deodata?
Sunt tare suparata, nu stiu de ce imi face febra asta, care este diagnosticul?


maricar

Uf, credeam ca numai la noi se prescrie antibiotic dupa ureche...
Sfatul meu e sa nu mai fugi la spital imediat ce copilul face febra, daca n-are alte simptome. Incearca sa scazi febra cu antitermice si abia daca vezi ca nu reactioneaza sau reapare, mergi la medic. Gandeste-te ca aceleasi manifestari le-ar fi putut avea si in cazul unei varicele sau dureri de dintisori si antibioticul nu l-ar fi ajutat cu nimic, dimpotriva.
Sa ne tii la curent! Sper sa se faca bine cat mai repede.

flavia maria
Si bb meu (7 luni si 3 sapt) a facut febra de joi nopatea...fara alte simptome...doar febra dar noi am avut 38,9...aseara am fost la urgenta pt ca febra nu mai scadea si mi-a spus ca are rosu in gat ...si eu am crezut initial ca este din cauza dintisorilor(gingiia de sus e super umflata) dar se pare ca este de la gat...asa ca luam si noi augmentin(sirop)iar febra nu a mai avut azi...trei zile ne-am chinuit cu nurofen si algocalmin picaturi si supozitoare...of of e tare greu sa-i vezi cum sufera dar nu avem ce face...decat sa-i tinem in brate stransi sa simta cat de tare ii iubim si cat de mult ne rugam sa se faca bine...

Sanatate multa!!!

analessya13
Intr-adevar, e tare greu pentru o mama sa vada ca puiul nu e bine si sa nu stie ce sa faca. Alex e primul copil si a mai facut febra la al doilea vaccin, insa a avut sub 38, i-am pus supozitor si a trecut. Insa, de data asta m-am speriat, se vedea ca ii era rau si ii frigeau manutzele si piciorusele.
Cred si eu ca uneori se intampla sa le vina si febra, dar ma gandesc ca e asa mic. M-am speriat si ma intrebam daca mai sunt bebei asa mici cu febra?!

maricar

Cum sa nu fie bebei asa mici cu febra? Uite exemplul nostru. Andy al meu are 5 luni si jumatate si la 2 luni cand a facut vaccinul a facut febra mare, apoi pe la 3 luni, apoi la 4 luni din nou, cand a facut varicela, o saptamana la rand, in fiecare zi avea 38,5- 39,5.
Asa ca nu-ti face probleme, sunt si altii la fel...


Darria

Atatea zile de febra(cu pauza intre ele) nu sunt de la dintisori(mai ales ca acum vor creste incisivii).

Apoi: nu stiu ce inseamna la voi rosu in gat(adica e doar rosu sau e inflamat si de la asta face febra). Fetita mea avea rosu in gat aproape la fiecare control lunar la pediatra si la med. de fam. Dar mi-au spus ca atata timp cat nu o deranjeaza o lasam in pace. Un cardiolog pediatru mi-a spus la fel.

Poate ca nu este antibioticul potrivit.

Cel mai bine ar fi sa mergeti la un pediatru sa-ti rec. analize(prima ar fi o analiza a urinei). Motive pot fi multe. Pot fi 2 episoade diferite de febra ias acum sa fie o boala a copilariei.

Da, fetita mea a avut la 6 luni un episod urat cu 4 zile de febra(pana la 39,5 rectal, cu antitermic la 4 ore) desi era sub antibioticul potrivit(cred eu) confiramt de 2 medici. A avut si altele 2 de subfebrilitate, inaite de antib - luase o viroza. Dupa 4 zile de antibiotic a incetat febra iar dupa o saptamana a inceput sa-si revina - din cate am vazut reactioneaza mai greu.

Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:



Azi dimineatza i-au luat sange lui Alex. Peste putin timp, ma duc sa iau rezultatul. Si medicii s-au gandit ca e posibil sa fie undeva in organism o infectie, pentru ca dupa augmentin, iarasi facuse un pic de subfebrila. La urina si la fece a iesit totul negativ. O sa va tin la curent.
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

6 luni: febra
Ana_Alx
Are 6 luni si de 24 de ore face febra.
Sa fie de la dinti?
Aseara a faut 39, msi acum la ora 3 dimineata la fel,tot 39
Sa fie dintii,ca nu prea prezinta alte semne.Totusi a facut un kk mai molcutz un pic aseara si acum dupa ce am bagat supozitor iar a facut,insa ma gandesc ca de la supozitor.
Ce as putea sa dau in afara de supozitoare antitermice pe baza de paracetamol,si novocalmin,pana sa ajungem la medic?Oare sa ii siropuri de copii pe baza de paracetamol ca nu prea imi mai vine ssa ii dau atatea supoziotare.
Mentionez ca inca e alaptatat insa primeste in completare si formula si cate un pic de supica ,piure de fructe

Multumesc


cosmi1975
de la dinti mi se pare cam mare febra...pararea mea este sa ajungi cat mai urgent la medic...copii mici nu ar tb sa faca febra asa mare....ca exista riscul de convulsii, eu am patit o dar fata mea era mai mare...nu vreau sa te sperii dar fugi la dr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doctorC spune:

In primul rand DE UNDE ai luat temperatura? (pentru ce se considera febra, functie de locul de unde se ia temperatura poti citii pe blogul meu, cu acelasi nume). Evident nu e normala o asa mare temeratura, si trebuie cautata de catre un medic, cauza febrei. La sugari OTITA si INFECTIA URINARA pot da febra mare fara modificari exterioare, care trebuie cautate prin analize de laborator (+ ORL) pentru diagnostic. Sper sa afli de unde face febra sa poti trata sursa nu doar efectele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75ella spune:

Bun gasit....cautand pe internet informatii despre febra am dat de acest forum,cu subiectul interesat.Intervin in discutie in speranta ca imi va raspunde cineva.De o saptamana ma confrunt cu febra la fetita mea de 6 luni.Am fost la urgente ,caci avea febra 39,7...mi-a prescris antibiotic ( ceclor-cefaclor ) si paracetamol pt febra.Am monitorizat-o timp de 2 nopti din ora in ora cu termometrul rectal,febra oscila....dupa 3 zile de tratament,febra a scazut.Azi a 5 a zi de tratament,fetita a facut febra 37,9.I-am dat nurofen.As vrea sa stiu daca e bine ca in timpul tratamentului cu antibiotic sa mai faca febra.In speranta ca voi primi un sfat multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ella, antibioticele nu scad febra! ele distrug bacteria care cauzeaza boala. daca boala este virala, atunci antibioticele nu au nici un efect. cu toate astea si la viroze se face febra mare, nu?
febra se combate prin antitermice pe baza de ibuprofen sau paracetamol, in caz de febra mai mare novocalmin, "babisme": impachetari, dusuri racoroase, sosete cu apa si otet, comprese pe burtica, frunte.
Dai multe lichide, mai ales limonada sau suc de citrice. citricele scad febra!
Daca ai de unde sa faci rost de remedii homeopate, da-i Belladona 30 ch, 3 bobite/20 minute.

Ultima data cand a avut Alex a mea febra a facut 41.3. Cu toate antitermicele date, nu ii scadea sub 39.8, apoi crestea iar la 40.5. Ne-am chinuit asa 12 ore. Pana la urma am bagat-o in cada si i-am dat cu apa calaie si i-am dat 10 picaturi de algocalmin fiola (alex are 6 ani!). La fetita ta, cred ca maxim 5 picaturi si numai la febra peste 39.5
Febra luata intrarectal este cu 0.5 unitati mai mare decat valoarea reala. Tine cont si de ele.

Oricum, ca antibioticul sa fie eficient trebuie administrat minim 5 zile, optim cat ti-a recomandat dr. Ar trebui sa inceapa sa scada febra pe masura distrugerii bateriei.

Sfat: dai si niste Enterol sau Biotics cat timp ii dai antibioticul si cateva zile dupa, altfel risti sa-i distruga flora intestinala si ar putea avea neplaceri mari.

Sanatate multa micutei!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75ella spune:

Multumesc pt raspuns "ariel".Acum febra nu mai are,"scaunul" e mai moale...azi mergem la control la pedriatru.Sper din suflet sa fie bine.Ne chinuim cu recoltatul urinii.( cu pungi,recipiente..).Sanatate copilasilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

tin pumnii sa fie bine la pediatru . sanatate puiului!
baga repede 10 mesaje sa scapi de moderare, sa apari in timp "real".

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput