Febra 40.5 - e normal?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Doamne, Lumy, prin ce ai trecut!
Atata incompetenta si bataie de joc nu credeam ca exista in Franta! Si eu care sunt o admiratoare inraita a Frantei! Dar vorba sotului meu, "iubesc Franta, dar nu si francezii!"
Pai, in Romania e mult mai bine!
Sunt si eu patita de multe ori!
Pot sa-ti spun ca a facut si Vladut temperatura mai mare de 40 dar atunci diagnosticul a fost herpangina. L-am dus la spital cu salvarea, dupa cateva impachetari facute de medic acasa fara vre-un rezultat notabil, si acolo l-au trecut imediat pe gentamicina plus inac un antibiotic care parca se numea Fortran injectabil. I-au facut si tot felul de analize (sange, urina, ecografii, radiografie pulmonara, exudat).Am stat o saptamana internati. I-au facut si aerosoli. Pot sa-ti spun ca dupa prima doza de antibiotic febra a inceput sa scada. I-au dat si fenobarbital pentru a nu face convulsii. Se misca saracul de parca era drogat, si avea doar 2 ani! Off! Cat am mai suferit atunci!
A urmat perioada cand l-am dus la gradinita. Racea saptamanal. Rosu in gat era o sintagma care deja ma zgaria pe creier! Am bagat multe antibiotice in el!
In ultimul an de gradinita a facut pneumonie. Iar spital, antibiotice injectabile si tot tacamul.
Acum cand e in clasa I, in ultima zi de scoala inainte de vacanta de iarna iar a facut rosu in gat cu febra. Dus la medic, consultat, administrat Ospen timp de 7 zile. Dupa pneumonia de asta primavara medicul a spus ca orice raceala trebuie luata din pripa si administrat antibiotic pentru ca altfel face iar pneumonie. El a avut o pneumonie virala care s-a combinat cu una microbiana.
Concluzia este ca pana cresc si li se intareste organismul trebuie sa trecem prin asa ceva. Din experienta iti spun ca pe masura ce cresc, copiii racesc din ce in ce mai rar.
Si inca o chestie pe care mi-a spus-o unul din nenumaratii medici pe care i-am consultat: daca copilul a facut o data febra 40,5 sa spunem si nu a facut convulsii fii sigura ca niciodata nu va face convulsii daca are temperatura de pana in 40,5.
Cand Vladut era mic si a facut febra prima data in viata lui, dr. mi-a prescris pe langa antitermice si fenobarbital. Mi-a spus ca daca se intampla vreodata sa faca febra mai mare de 39 sa-i dau Fenobarbital (nu mai tin minte ca cantitate), ca sa nu faca convulsii. Eu eram astfel mai linistita.
Iti urez multa sanatate si sa nu te mai confrunti cu asa o situatie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by spic de grau

Inaioana, apropo de baie, cnd mi-a facut prima data febra, cu toate antitermicele luate febra nu se ducea mai jos de 39.5°. L-am luat si l-am bagat in apa la 37°, si cnd l-am scos de acolo dupa vreo 10minute, avea 40.2°. Nu inteleg nici acum cum de i-a putut creste temperatura.



Oh, doamne... drept sa-ti spun n-am mai auzit! Poate trebuia sa il mai lasi si/sau sa racesti apa inca un strop. La Katja asta e metoda care a functionat intotdeauna, totusi nu e bine sa fie bagat deodata in apa ca sa nu fac soc termic si io i-as fi scazut temperatura apei inca putin...probabil era in mijlocul puseului de febra si de aceea ii crestea, in 10 minute nu a apucat sa-si faca efectul scaderea mecanica a febrei...mai trebuia lasat putin si neaparat udat si caputzul!
Eu, drept sa spun nu am cronometrat la Katja , o tin acolo pana nu mai frige..dar in general pana in 20 de minute...
Evident asta e o metoda de scadere rapida a febrei care da roade pe temen scurt , antitermicele trebuie folosite.

Imi pare rau ca ai trecut prin atatea, ce de medici incompetenti jenant! Sper sa gasesti rapid un pediatru bun si sa continui cu el!


Ioana 22 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Si baietelul meu cel mic a avut febra zilele astea (2ani si 4 luni),39.5 si seara ii creste intr-o veselie .
Eu am 2 medici .Unul in care am incredere ne-a recomandat impachetari fara nici o ezitare si antitermice ,iar al 2 lea medic ne-a recomandat antibiotic fara drept de apel.
I-am facut impachetari ,a baut lichide(norocul lui ca bea f multa apa)si acum avem 2 zile de cind suntem f bine.
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Lumy, nasol cu David. Mai lasa-l acasa cu bunicul un pic. Cred ca-i prea sensibil David si ia orice microb de la cresa. Dar ai grija, daca se imbolnaveste mai des acuma poate se caleste pt la gradinita si nu va mai avea probleme. Daca il feresti acuma cat e mic de colectivitate, s-ar putea sa patzeasca asta cand va intra la gradi. Tu alegi.
Si inca o chestie, informeaza-te f f bine asupra antibioticelor!!! Unele, adminstrate pe perioada indelungata, pot afecta nervul auditiv! Doamne Fereste!

Eu am tratat de fiecare data febra fetelor cu Doliprane - supozitor. Te-as sfatui sa-ti cautzi un doctor homeopat (fetele din fFrantza stiu chiar o doctoritza romanca homeopata, care sta in Saint-Cloud) si sa-i faci tratament imunizant lui David. Cu antibioticele s-o lasi mai usor.

Mihaela
www.desprecopii.com/info.asp?id=512" target="_blank">Anaïs & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303" target="_blank">Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Din cate stiu eu de la mama, care a fost cadru medical, temperatura peste 40°C nu este deloc buna.
Iar peste 41°C iti poate praji creierul la propriu.
Asa ca trebuie evitate pe cat posibil cresterile de temperatura.

Si eu citisem ca se fac bai cu 2 grade mai mici decat temperatura corpului, dar trebuie avut mare grija sa nu fie curent sau aer rece in camera ca atunci poate agrava situatia in loc sa o imbunatateasca.

Din fericire nu am avut astfel de probleme cu fiica-mea si nu a luat antibiotic decat o data pe la 11 luni. M-am abtinut cat am putut sa ii dau pentru ii slabeste sistemul imunitar si provoaca alergii.

Mama a avut aceasta problema cu fratele meu pe care l-au indopat medicii cu antibiotice cand era bebelus si dupa aia a devenit alergic si facea niste temperaturi de 40°C de nu stia ce sa ii faca. La mine, care eram a doua, nu mi-a mai dat antibiotice si am avut mult mai putine probleme de alergii iar febra faceam sub 39°C. Cred ca am facut cea mai mare febra din viata mea acum un ancand am facut o amigdalita si am ajuns la 39.5, dar cum nu eram obisnuita, cred ca incepeam deja sa bat campii.

Cum alaptam si nu vroiam sa iau orice, iar febra nu parea sa scada, m-a frecat mama cu otet pe talpi si mi-a pus comprese cu cartofi taiati pe piept, pe spate, pe gat. Dupa vreo 10-20 de minute cand s-au inegrit, mi-a schimbat compresele si asa de vreo 3 ori. Pana la urma a cedat febra. Intre timp a avut grija sa imi dea tot timpul sa beau ceai ca sa transpir si sa fac pipi. Deshidratarea face si ea sa creasca febra. Cand incepi insa sa transpiri e clar ca va scadea.
La copii stiu ca febra creste mai repede, dar daca nu aveti alte solutii o puteti incerca si pe asta.

Spic de grau, din pacate trebuie sa iti spun ca iti impartasesc intru totul parerea despre sistemul medical frantuzesc. Si eu am avut numai aventuri neplacute.
Am fost de vreo 2 ori cu asta mica la urgenta si practic nu i-au dat nimic, ca sa nu zic ca la unii nici macar nu au indraznit sa o atinga. Am fost o data dusa cu salvarea la urgenta cand eram insarcinata si tot m-au lasat sa zac 4 ore pe coridor in curent si frig.
Iar de cate ori ma duc la doctor am impresia ca se uita la mine ceva de genul: "Da' ce cauti aici ?"
De ajung sa cred ca sunt o mama panicata din nimic sau o bolnava inchipuita.

Cand s-a nascut fiica-mea, avea un degetel de la picior putin deformat si sub celelalte, adica era clar ca nu va putea calca pe talpa din cauza lui. Am intrebat de 3 ori la maternitate ce sa fac pentru asta si mi-au zis ca nimic. Ca o sa vedem cand o incepe sa mearga daca o deranjeaza si atunci trebuie operat!
Noroc ca am fost in Romania cateva luni si am vazut acolo un pediatru pentru 5 minute. A pus mana pe un leucoplast si i-a lipid degetelul in pozitia buna. Ne-a spus sa il tinem asa pana incepe sa calce pe talpa (vreo 3-4 luni bune) si dupa aia sa mai trecem sa il vedem. N-am mai apucat sa il devem ca am revenit in Franta, dar degetelul si-a revenit foarte frumos si acum merge fara probleme.
Daca era sa ne luam dupa cei din Franta, ajungeam la operatie. Iar cand ne-am dus in Franta la un ortoped sa verifice daca e totul ok cu degetelul cand deja isi revenise, dar tot se vede ca a fost usor deformat, mai ca nu a ras de mine de parca il faceam sa isi piarda timpul.

Nu stiu ce sa cred, dar incredere nu mai am in sistemul medical frantuzesc.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/album?.dir=mail&.src=ph


Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ooof, lumi, dupa ce treceti de toate astea lasa-l acasa inca putin, ii scade imunitatea de tot...sofia a facut 2 pneumonii...si mi-a ajuns....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



Subiect : febra 38.5,fara alt simptom.ce poate fi?

Autor: kover
de 24 de ore puiutul meu (are 1 an si doua luni)are febra.oscileaza intre 37,5 si 38,5.nu are nici rosu in git,nu tuseste,nu-i curge nasucul, nu vomita,nu are diaree,maninca bine, nu e molesit,doar somnul ii este foarte agita.i-am dat Panadol doar.am m-ai patit asa dupa 9 zile de la vaccinul ROR(pe care l-am facut acum 4 saptamini).sint putin nelinistita.a-ti trecut prin asa ceva?ce poate fi? Carola

Raspunsuri:

Autor: Kehleyr
Poate fi boala infectioasa care inca nu s-a declansat. Daca ati facut ROR, poate fi varicela sau alta care nu este acoperita de vaccin. Daca da, ar trebui sa ii apara bubitele in curand.

Autor: Corina
Poate fi o infectie urinara,sau o otita !Fiica-mea mi-a facut o chestie de genul asta pe la un an si patru luni,chiar in seara de Craciun!febra 39 ,de am ajuns cu ea la urgente!Nici un alt simptom nu avea ,i-au facut o analiza de urina ;si asta era buna!Ne-au trimis acasa si ne-au zis sa supraveghem febra !
Dupa vreo trei zile Anna a facut gripa!Deci asta era!
Supravegheaza febra si da-i antitermice,iar daca miine e tot asa vezi un medic!
sanatate si pupici

Autor: gangurici_licurici
In TM e epidemie de varicela, in Tg. Mures n-ai auzit sa fie? Ca e posibil atunci sa aiba dreptate Kehleyr.

Autor: Ele
De unde stii ca n-are rosu in gat?? Eu nu-mi dau seama niciodata orisicat i-as analiza gatul..deh nu sunt dr.
A mea a facut febra saptamana trecuta 2 zile, joi si vineri tot fara alte simptome , max 38,5. De sambata a inceput sa tuseasca. Deci tot un rosu in gat a avut.

Autor: laureta
Pot fi maselutze.Te ai uitat la gingi daca sunt inflamate??

Autor: kover
acum a scazut temperatura la 37,1.e bine.
Laureta!si medicul presupune ca e maseluta(gingia stinga jos e foarte umflata si rosie)
Ele!pina acum a avut de doua ori rosu in git,de fiecare data a refuzat orice aliment,asa m-am gindit eu ca nu are rosu in git,ceea ce mi-a confirmat medicul.
multumesc de raspunsuri.Carola

Autor: silvana_salajan
Nu cred ca o astfel de temperatura este justificata de iesirea dintilor.Mai degraba de o infectie urinara. Eu as face o urocultura.
Multi pupici, si sanatate.(vorbesc din experienta de mamica a lui Andrei 4 ani)

Autor: diadaniela
Hai ca ai primit o groaza de raspunsuri si nu sunt doua la fel.
Eu stiu ca daca iti face febra moderata fara alt simptom,se poate ca organismul sa fi luat vreun virus si sa se lupte cu el.E foarte posibil sa ii scada febra si ,gata ,sa nu mai aiba nimic.Mie mi sa intamplat cu fii-mea d'aia vorbesc.Sper ca m-am facut inteleasa,ca io-s cam tufa la explicatii.
Multa sanatate la bb!

Autor: anda74
La noi ambele raceli pe care le-am avut au inceput cu febra mare fara nici un alt simtom,cica asa se manifesta la bebei,al meu avand febra 39,8.Abia dupa 1 sapt i-a curs nasucul.Cel mai bine este sa-l vada pediatrul,caci numai el stie exact ce are bebelul tau.Sanatata maxima!

Autor: Ship
... si ca tacamul sa fie complet, eu as zice sa-i tii febra sub control (asa cum a spus un medic, parca) si abia dupa ce sunt simptome mai clare sa mergi la medic.
De ce ? Pentru ca daca vei merge la 3 medici acum, s-ar putea sa ai parte de 3 tratamente ...

Sper sa-i scada febra complet si sa fi fost meseluta de vina !!
Sanatate multa !

Autor: kover
de ieri dimineata nu mai avem febra.coincidenta sau nu azi dimineata am observat ca a iesit un colt de maseluta.si cum spui si tu Mamica lui Vladut citi medici atitea pareri,deocamdata il tin sub observatie,sper sa nu mai intervina nimic,pt.ca m-am cam speriat (eu sint putin panicoasa cind e vorba de puiut).Carola

Autor: mamica dulce
kover,marc a trecut de perioada maseleleor,are 3 ani si 2 luni si saptamana asta a fost de groaza cu febra,nu stiu daca ai vazut subiectul meu.A inceput marti seara cu frisoane,apoi febra pana la 40.5,doctorul a zisa a doua zi ca n.-are nevoie de medicamente..miercuri toata ziua febra mare,noaptea 41,a doua zi la fel,ca n-are nevoie de medicamente..aseara avea 39 dar era vesel si bine-merci.Eu la mana am ajuns sa nu mai simt,adica la 39 e chiar racoros,in comparatie cu peste 40 Acum e bine,de aseara n-a mai trecut de 38.Nu tuseste,nu muceste,nu are nimic la plamani,nici otita,nici la burta,nici infectie urinara....doar ceva rosu in gat.
Stiu ca e groaznic cand are copilul febra mare,eu am simtit ca o iau razna saptamana asta..febra 41,dimineata la 4,asa mare n-a avut niciodata..doua zile a avut parca ceatza pe ochisori :(
Sper din suflet sa nu se mai intample,nimanui!
multa sanatate la puiutzul tau,bine ca ai descoperit motivul febrei.
anca

Autor: kover
Anca!eu nu stiu ce faceam la asa o temperatura ca a puiutului tau!!e foarte maaaare temperatura!va doresc multa sanatate.Carola

Autor: Lauraa
Oameni buni, ziceti-mi si mie ce sa mai fac cu fatuca mea!
Nici nu stiu de unde sa apuc. Acum 3 sapt. s-a trezit intr-o noapte (de sambata spre duminica ) si a vomat.Pe la 3. De la 3 pana a doua zi la 12 a tinut-o tot in vome si diarei. La 12 am dus-o cu Salvarea la spital,avea febra 40,5 si deshidratare maxima. Bun,perfuzii,etc, o sapt. A avut infectie cu Rotavirus. Pe la sfarsitul spitalizarii a luat bronsita de la sotul meu.Am venit acasa si am mai tras o sapt. cu bronsita,itnr-un final a luat 3 doze de Zithromax(antibiotic) si i-a trecut tot. Asta acum o sapt. Azi dimineata pe la 10 am simtit-o calduta,i-am pus termometrul si avea 38.2. Peste o ora jumate avea 38,7. Am pus comprese la picioare dar nu a scazut.Am pus un Paracetamol supozitor pe care l-a kkt dupa 20 minute (oare s-o fi absorbit ceva din el in 20 minute???) Acum doarme,a tusit uscat de catev ori. CE SA FIE??? A intors-o boala??? Ce sa ma mai fac cu ea? SI azi e iar sambata,innebunesc, de dr. nostru pot sa dau numai luni...!!

Subiect : Febra de 6 zile

Autor: kiwwy

Dupa 2 flacoane de augmentin,si 4 sedinte de aerosol+o saptamana de sanatate,fara nimic,am ajuns la Cefaclor,pentru ca avea temperatura (2 zile)apoi odata cu administrarea cefaclorului,i-a crescut brusc febra la 39 cu 5,de atunci tot asa o tinem,de sambata.

Sambata copilasul(1,8 luni) meu a facut temperetura 39 cu 5.L-am dus la alt medic,nu cel de pana acum care ne prescria doar Augmentin de fiecare data....
L-a si internat fictiv in spital,i-au facut analizele de sange,scaun,urina,S.N.F.,O.R.L.,nu i-a gasit nimic ,decat putin puroi in gat si V.s.H. marit(de la infectie).
I-a pus bramula,in vena si ii administreaza zilnic,de 2 ori pe zi solutie injectabila:Axetin.

Copilul de 3 zile tuseste,iar de sambata tot ii combatem febra ,ba cu supozitoare de algocalmin,ba cu siropuri cu paracetamol(calpol,nurofen).nu mai mananca aproape nimic,doar putina supa,si ceai intr-o zi intreaga.Lapte nu mai vrea de 2 zile,sub nici o forma.
Medicul(cel noi) il vede zilnic,il asculta,se uitya in gat,dar spune ca puroiul aproape ca i-a trecut,dar eu nu inteleg:de ce mai face febra?de ce nu ne prescrie ceva sirop impotriva tusei?
poate ca va ve-ti intreba de ce ii da mereu antibiotice copilasului?-nici eu nu stiu,oricum medicii sunt in masura sa constate daca e nevoie de antibiotic sau nu.
speram macar de data aceasta sa ii fie mult mai bine cu injectii,dar m-am inselat.Parerea mea este ca nu are nici un efect asupra lui.
Nu mai stim ce sa facem.Raceste foarte des,acuma spre exemplu are 38 cu 8 ,i-am dat dimineata nurofen,dar nu i-a scazut ,cand s-a trezit dupa-masa,avea febra si mai mare,asa ca i-am pus un supozitor cu Novocalmin.

Ce sa ma mai fac cu el?
voi patiti asa ceva cu copiii vostri?

Raspunsuri:

Autor: aurelia1278
Cezara, mie pediatra mi-a spus ca Nurofenul (care are ibuprofen, nu paracetamol) face fata la febra mica, de 38 cu ceva. La 39 deja e mai bun paracetamolul. Eu la nevoie am folosit Panadol (5ml la 8 ore) si picaturi de Novalgin (din pacate nu mai tin minte cate picaturi, cred ca ii dadeam 8 picaturi, dar avea 7-8 luni pe atunci). Novalginul cred ca are aceeasi substanta activa cu Novocalminul pe care i-l dai tu.
Pediatra mea nu prescrie antibiotic mai devreme de 7 zile (pana acum nu am depasit aceste 7 zile, slava Domnului). In plus, dupa ce febra dispare, la cateva zile mai poate apare inca un puseu de febra, care sa cedeze definitiv in 1-2 zile (asta am patit-o, ne-am speriat dar a fost totul in regula pana la urma).

S-ar putea ca tratamentele repetate cu antibiotic sa-i fi slabit sistemul imunitar. Cel mai bine ar fi ca dupa ce terminati episodul actual de raceala sa va interesati de o metoda de a-i creste imunitatea (de exemplu eu ii dau fetitei mele Ribomunyl, are 1 an si 10 luni, iarna asta nu a racit deloc) si daca puteti, sa gasiti un doctor care sa nu prescrie antibiotic (medicamente in general) decat in caz de necesitate.

Sanatate si capul sus, ca se rezolva!

P.S. Da-i lichide cat mai multe si mancare usoara. Nu-l forta cu mancarea, nu pateste nimic daca 2-3 zile mananca numai supa.

Autor: ange
si noi folosim "panadol" la febra mare in alternanta cu supozitoarele "novovalmin".
probabil ca are o infectie puternica si probabil ca antibioticul prescris nu este suficinet de forte pt. vindecare.Ai mers si la alt pediatru?
Intrebarile pe care ni le-ai pus nou punele si pediatrului.El sigur iti va da raspunsuri "linistitoare".
Sa-i dai lichide multe.dar multe.Nu-l forta sa pape.
Si daca i-ai facut analizele si copilul e ok nu te alarma,infectia va trece insa trebuie ceva timp.probabil puisorul tau este ceva mai sensibil.
Sanatate max. si te asteptam cu vesti.

Autor: kiss
si noi am trecut acum citeva zile printr-o saptamina de febra ...neonatoloaga ne-a zis asa: timp de 3 zile nu se dau copilului decit antitermice (adica: paracetamol sub orice forma si denumire, in alternanta cu un altul, eventual,-eu i-am dat Nurofen-, dar nu in acelasi timp!!!!!). dupa aceste 3 zile abia, medicul isi poate da seama ce a provocat febra: viroza (si atunci se continua cu antitermice, lichide multe, vit. C), infectie bacteriana, chiar cu puroi in git (si atunci e nevoie de antibiotice, dar preferabil administrate dupa exudat faringian+antibiograma, pt a vedea la ce antibiotic raspunde bacteria respectiva), alte boli infectioase, ca de ex. pojarul......uneori insa, medicii, din precautie, recomanda antibiotice copiilor mici chiar daca nu e necesar, pt a preveni suprainfectarea (de ex, copiii mici care tusesc, neputind elimina singuri secretiile, care ramin in trahee si se tot plimba de sus in jos, pot face pneumonie, si atunci li se da antibiotic)....in sfirsit, eu i-am dat in timpul virozei pe care a facut-o puiul meu si OSCILOCOCCINUM, un remediu homeopat, fara efecte secundare, si cred ca a grabit vindecarea ...da-i multa vit. C, care creste si imunitatea care cred ca acum e la pamint dupa atitea antibiotice, si care are si rol infectios, ceaiuri, si ce-au mai zis fetele...eventual intreaba-l pe medic daca-i dai RIBOMUNYL, care da, am auzit si eu ca-i f bun...multa, multa sanatate puiului tau, si sper sa treceti repede si cu bine peste boala...

Autor: kiss
scuze, vit.C = rol antiinfectios , bineinteles

Autor: dora78
Cam multe zile cu febra... Totusi, ce diagnostic i s-a pus? Ce zice medicul ca are? Poate face vreo boala contagioasa, vreun varsat de vant ori ceva de genul asta, ca astea asa debuteaza, cu febra, si din cauza antibioticelor nici febra nu scade, nici boala nu erupe (maica-mea a patit asta cu mine cand aveam 2 ani, dupa ce-mi facuse injectii o saptamana si tot aveam febra si un pic de rosu in gat). N-ar fi exclusa nici varianta asta, ca tocmai se deschide sezonul la bolile copilariei. Intreaba-l pe doctor despre asta... desi e cam mare febra... Nu stiu ce sa-ti zic. Oricum, rolul antibioticelor nu e sa scada febra... chiar nu-mi vine nici o idee. Dar daca o mai tine asa, mai bine mergi cu el la Urgente. Poate acolo i-or da de capat...
Sanatate si pupici!!!

Autor: heny
Eu n-as vrea sa te ingrijorez, dar, citind ce ai scris, ma gandeam ca nu ar trebui sa fie exclusa nici rujeola. O febra asa de mare si de durata, in plus, administrarea antibioticelor chiar de la inceput, fara ca acestea sa-si faca vre-un efect, pot impiedica aparatia eruptiei in cazul in care copilul are pojar. Ma gandesc ca nu ar trebui exclusa nici rujeola, dat fiind tabloul clinic pe care il prezinti.
Ii doresc puiutului multa sanatate!

Autor: kiwwy
Va multumesc pentru ca mi-ati scris .
ieri,a avut febra 39 cu 5 si dupa ce i-am dat supozitor +Calpol.
Pot spune ca toata ziua a avut temperatura.

Aseara a venit medicul la noi acasa,micutul era cu ciorapi cu apa si otet pentru a-i scadea febra.
Ne-a prescris Fluimucil pentru tuse,si i-a marit doza de antibiotic,i-a mai pus in plus Gentamicina,iar seara i-a dat intravenos Algocalmin,si nu a mai facut febra noaptea.
L-a ascultat la plamini,a spus ca nu se aude absolut nimic,s-a uitat in gat,este putin rosu in continuare.
A spus sa ii facem film la plamini azi la spital cand mergem la tratament,iar noi am refuzat.daca nu se aude nimic,de ce sa il iradiem degeaba??
Nu are nimic eruptiv,iesit pe piele,absolut nici o pata.
vaccinul impotriva rujeolei l-a facut in luna august.
Doctorita a spus ca nici ea nu isi explica ce poate avea copilul,pentru ca Axetina este foarte tare,si trebuia sa nu mai fi facut febra,mai ales ca alaltaieri nu a avut decat 37 cel mai mult.
Sper ca azi sa fie mai bine,oricum va scriu,sa va spun.

ca diagnostic i-a scris pe foaie de internare:faringo-bronsita acuta

Kiss,dupa cate zile i-a scazut copilului tau febra,si cate zile ati luat injectii/.?

Autor: fdoina
Cezara, grea incercare...Ai mare grija pe viitor cu antibioticele, sunt extraordinar de toxice pt ficat si rinichi, imunizeaza copilul la apropierea anotimpului rece, si niciodata sa nu-i mai dai antibiotic doar ca face febra. Paracetamol(panadol)si mult ceai cu lamaie din belsug, macar cateva zile...Si eu m-am gandit la rujeola, dar zici ca sunteti vaccinati.
Sa povestesc si eu ce am patit cu Maria , cand avea 2 ni, poate mai ajuta pe cineva patania mea...Era vara, luasem bilete la mare, si inainte cu cateva zile sa plecam, a fost un front atmosferic, cu vant rece , seara Mria a facut febra mare (peste 39), ne-am speriat, ea a fost totdeauna f rezistenta, si am dat fuga la doctorita...ne-a prescris amoxicilina parca, desi fetita nu avea altceva nimic, doar febra...Dupa doua zile de tratament, fetita continua sa faca febra mare, altceva nimic...Noi, urma a sa plecam paste doua zile la mare, deh, ne grabeam s-o "facem bine" ...n-o sa-mi iert niciodata...am fost iar la doftoroaie, si am intrebat-o ce e de facut, sa nu mai plecam? Ea ne-a asigurat ca totul va fi bine...dar i-a prescris 3 zile ampicilina+gentamicina injectabil...Am trecut la tratament, in ziua anterioara plecarii a cedat febra, am plecat cu inima stransa, fetita incepuse sa tuseasca greu, cand am ajuns la mare, fuga cu ea la spital, sa o vada un pediatru, sa vedem cum stam , daca mai continuam tratamentul...Era acolo o doctorita batrana, cand a auzit ce tratament ii facusem s-a uitat siderata la mine si m-a intrebat ce a avut copilul? Numai ca nu m-a injurat, a zis ceva de genul: pai pentru atata lucru asa un tratament agresiv la o manuta de om?...A doua zi am facut plaja Maria nu mai avea absolut nimic...Asta nu-i nimic, o sa ziceti, da, s-a facut bine de la tratament...Dar in toamna baietelul surorii mele a facut aceeasi febra misterioasa, fara alte simptome, ea e in Canada si acolo nu se prescriu antibioticele ca vitaminele, asa ca o tot intrebam ce face micu, si-mi spunea ca tot asa...dupa 4 zile, febra a trecut...mi-a zis ca diagnosticul suna cam ceva de genul FON, adica febra de origine necunoscuta , si i-a trecut fara nici un tratament...mei, dar doctorii nostri n-ar accepta ca eczista ceve ce nu cunosc
asa ca da-i copilului antibiotic, fato, ca-l "sterilizezi"( pe cuvant, asa mi-a zis doctorita)
Si de atunci, au trecut aproape doi ani, Maria a mai facut de vreo trei ori FON , da eu la doftoroaie n-am mai mers...si pe cuvant ca febra a trecut singura, nu i-am dat decat antipiretice...dar recunosc ca e cumplit sa stai cu copilul febril 3-4 zile, ii trece si iar ii vine, noaptea stai cu otetu langa tine, ce mai , e cosmar, Doamne fereste pe toata lumea!
Si as mai avea multe de povestit, despre istoriile patite cu medicii cand am avut baietelul bolnav, de a trebuit sa ma duc cu el la 10 medici ca sa ma lamuresc ca n-avea nimic...da plictisesc lumea...asa ca de toti sa asculti, da ai grija, din minti sa nu-ti iesi, cum zicea undeva Inaioana, fereste-te de medicii prosti, ca e sanatatea copilului tau in joc

Autor: kiss
cezara, noi n-am luat deloc antibiotic, de injectii nici nu poate fi vorba, n-a facut in viata lui...am facut cum ne-a zis doctorita: asteptam sa vedem ce se intimpla!!!am bagat in el vit. C, miere, Oscilococcinum, paracetamol si Nurofen...atit...a avut febra moderata vreo 2 zile, apoi a facut 39,6 a 2-a noapte, a inceput sa mai scada, a 4-a zi n-a facut ziua, doar seara, pe urma iarasi 2 zile cu febra...si gata, ne-a trecut...ah, si ne-a mai zis ca antitermice administrate doar la temp peste 38,5!!!!! mi-a fost greu, mai ales noaptea, dar ma bucur ca a trecut...greseala, la tine, cred ca a fost, ca nu au asteptat sa vada ce se intimpla, macar 1-2 zile, timp in care venea si rezultatul unei eventuale analize din git, adica exudat faringian, si apoi si la antibiograma!!!...e odios cum pompeaza medicii la antibiotice puternice in copiii nostri, fara analize, nimic si o iau asa pe ghicite, hai si cu antibioticu asta, si cu asta, doar, doar...la rosu in git, fara puroi, nici nu se da neaparat, si de la inceput, antibiotic...m-am gindit si aseara la tine...spune-mi ca gata, sinteti bine...

Autor: kiss
ah, si noi, cind am tusit asta toamna, am luat STODAL, care ne-a mers fff bine...doar ca s-a vazut efectul dupa vreo 3 zile!

Autor: kiwwy
dragele mele,copilasul meu nu a mai facut febra azi deloc.A si mancat ,a baut 600 ml. lichid(ceai,ca laptele nu il accepta inca)
De fiecare data cand a facut febra medicul(cel dinainte)ne-a prescris antibiotice tari,deci,l-am schimbat si am ales o doctorita care este medic pediatru in spitalul de copii,suntem foarte multumiti de ea,atata ca nu ne scrie medicamente gratuite,dar se implica ,si ii pasa.A venit la noi acasa de 4 ori,si vorbim zilnic la telefon despre starea copilului.Parerea acestei doctorite este ca si a voastra:nu trebuie dat copilului antibiotic din prima faza,trebuie lasat cateva zile sa ii scada febra,iar daca nu ii scade trebuie facute investigatii.
La copilul meu saracul,cred ca nu isi mai faceau nici un rol antibioticele sub forma de suspensie.A luat foarte multe pana in prezent.daca nu avea puroi in gat nici doctorita actuala nu ii prescria tratament injectabil. S.N.F-ul trebuia facut inainte de a-i da injectii,dar el doar cu 5 zile inainte a fost sub tratament,iar ca un Snf sa iasa corespunzator,trebuie sa treaca 2 saptamani minim de la antibiotice.
M-am gandit sa ii dau ceva pentru marirea imunitatii ,dar nu stiu inca ce...oare au rost aceste imunostimulente?

Inca tusea persista,i-am dat fluimucil,dar toata noaptea a tusit urat,am crezut ca in orice moment poate varsa.
Voi stiti ceva despre fluimucil?la copiii vostri a avut vreun efect?

Autor: fdoina
Eu la tuse le fac ceai de la Plafer...Cumpar podbal, patlagina, nalba, cimbrisor, scai vanat, lemn dulce, toate merg pt tuse...Si faci infuzie, indulcita, cu lamaie, din ce gasesti si ce suporta(la gust ma refer) Excelent e ceaiul de ceapa(asta se face decoct, adica se fierbe bine) dar nu toti copiii beau, ca e cam gretos...La fel f buna e fiertura de coji de nuci(4-5 nuci) cu un mar taiat feliute, un cartof curatat, si feliat, si 2 cepe(asta suna a supa, dar ceapa si nucile sunt f bune pt tuse, iar marul cred ca e pt gust)...E bun si expectorantul, dar incearca sa-i dai si ceai in paralel, e mai eficient ...Ii faci dimineata o cana si-i dai cate o lingurita, doua trei, nu il fortezi, cat vrea el...Si sa-i dai multe lichide in perioada asta, expectorantul fara lichide e ineficient. Iarta-ma pentru cicaleala. Sanatate multa puiului, Doamne ajuta!

Autor: fdoina
A, si mierea poate avea un efect calmant, daca e o tuse iritativa, sa suga putina de pe degetul tau la culcare...Si mamaliguta calduta aplicata la gat, seara, dar mare grija, sa nu-l arzi, invelesti pasatul in cinci randuri de prosoape sa nu arda, si-l dezvelesti treptat, pe masura ce se raceste...Astea-s leacurile bunicii, da sa stii ca de multe ori sunt mai de efect decat medicamentele.Sanatate multa!

Autor: heny
Pentru fluidizarea secretiilor, Fluimucilul este bun. Baietelul meu face alergie la expectorante care contin Ambroxol, singurul fluidizant pe care il accepta este Fluimucilul. Ii administrez 5-6 zile si are rezultate bune. Si siropurile cu muguri de brad si propolis, sau cu muguri de pin , sunt eficace.
Este necesara si stimularea imunitatii copiilor, atunci cand racelile sunt mai dese (3-4 raceli pe sezon sau mai multe).

Autor: kiwwy
Doctorita a stabilit ca in aceasta seara,dupa tratament,sa ii luam branula ,deci sa nu mai ia injectii.

Copilasul se simte mai bine,nu mai are febra,doar tuseste .
A spus ca azi il putem scoate afara 30 minute ca la noi sunt 10 grd.

Va multumesc tuturor pentru mesaje.Intotdeauna imi pun speranta in voi.Parca e mai usor de suportat ca parinte,cand te mai consulti si cu alti parinti,mai ales care au avut o situatie similara cu proprii copii.

Subiect : temperatura de noapte..

Autor: adjadyn
intamplator am luat temperatura azi noapte si fetita mea avea 36 de grade.este normal sa scada asa temperatura in timp ce doarme??


Raspunsuri:

Autor: Babee
Se poate intampla sa aibe aceasta temperatura si ziua.

Autor: Cristina_C
E normal asa, temperatura e mai mica in somn.

Autor: AniaMaria
Puiul meu are tot timpul 36. I-am zis doctoritei, ea n-a zis nimic...

Subiect : Mai eficient contra febrei: sirop sau supozitor?

Autor: Cristina_C
Concret: nurofen sirop sau supozitoare?

E racit copilasul meu, are febra si, daca febra creste va trebuisa alternez paracetamolul supozitoare cu nurofen, numai ca nu stiu in ce forma sa-i dau nurofenul ca sa-si faca efectul mai bine, adica sa-i scada febra mai repede. Avea 38,7 azi dimineata. Il doare un pic gatul, ii curge putin nasul, deocamdata nu mergem la doctor, sa vedem ce-o sa fie azi dupa masa si la noapte.

Raspunsuri:

Autor: sirimie
La numai 38,7 poti sa ii dai sirop. Exista nurofen supozitor?

Autor: Cristina_C
Da, am intrebat la farmacie aici si sunt si supozitoare- Nurofen® Junior Zäpfchen 125 mg - ca alternativa la sirop daca nu-l primeste copilul sau il vomita - deci cand administrarea pe cale orala nu-i posibila.

Autor: narcisa
Cristina, noi cu nurofenul nu avem experienta, Patrick a facut o usoara alergie de la el(sau ce-o fi fost) pe la 1 an si nu l-am mai folosit niciodata.
La noi ff. bine reactioneaza Paracetamol sirop de la Ratiopharm. Nici eu nu dau fuga la doctor la primele simptome de raceala. Am stat si 3 zile cu febra care fara paracetamol urca la 40, apoi a disparut, la a patra zi m-as fi dus la doctor .
Nurofenul, nu stiu exact, desi si noua ni s-a mai recomandat de pediatra pt. febra, am cerut paracetamol sirop ca ala il beau amandoi fara circ. Paracetamolul e clasic pt. dureri si mai ales pt. febra, eu l-as trece pe supozitoare, cum urca febra sau sirop daca te intelegi cu el si bea.
P.S. Daca il doare si in git, cam nasol, noi rar am scapat fara antibiotic; mucisorii sau tusea sint sanse mai mari sa-si revina fara altceva, cel putin cam asa se intimpla la noi.
multa sanatate lui Robert
narcisa

Autor: claujro
Eu cred ca si Novocalmin supozitor e bun.

Autor: Alina
Cristina,
Eu pt febra i-am dat Nurofen sirop,e singurul pe care l-a vrut,e dulce dar nu asa scirbos ca siropul de Benuron(Paracetamol),are aroma de portocale.

Pt dureri de git si nas curgind,e foarte eficient picaturile homeopatice "Meditonsin".Se dau si fara reteta.

Autor: diadaniela
Cand fiica-mea are febra peste 38 eu ii pun cate un supozitor Novocalmin.

Autor: akella
In caz de febra, eu alternez Nurofen-ul cu Calpol (ambele siropuri), si cu supozitoare de Novocalmin sau Paracetamol. Daca febra nu cedeaza, se poate administra Algocalmin (fiola) 1 picatura / kg (ai grija ca e cumplit la gust!).
Si, sa nu razi de sfatul asta babesc, eu ii pun fetitei mele sosete inmuiate in apa cu otet. Scad febra foarte repede.

Autor: laureta
Mai bine alternate sirop(nurofen) + supozitor(paracetamol) decat numai supozitoare.Numai in cazul in care vomita poti sa i pui numai supozitor.La noi numai asa merge.Si novocalminul nu prea a avut efect la puiul meu,nu stiu de ce.

Autor: ixxi
pt scazut febra cel mai bun este algocalminul supozitor. in general supozitoarele sunt de preferat siropurilor caci nu trec prin bariera hepatica si sunt mai repede absorbite de organism. in febra insotita si de alte simptome (tuse, muci, dureri, etc) se alterneaza la 4 ore nurofen sau altceva similar, paracetamol sau altceva similar si algocalmin picaturi sau supozitor(cu denumirile lui comerciate). pt ca algocalminul are efect garantat si rapid se prefera administrarea lui seara/noaptea.

Autor: Cristina_C
Multumesc pentru raspunsuri si urarile de sanatate. Azi i-am pus doua supozitoare cu paracetamol si acum, pe noapte, unul cu nurofen. Din pacate nu-l prea pot convinge sa ia siropuri, oricat de bune la gust ar fi. Am mai incercat si la ultima raceala din ianuarie dar cu chiu cu vai am reusit sa-l pacalesc cu o jumatate de doza ceea ce e oricum prea putin, asa ca ramanem cu supozitoarele. A avut toata ziua 39, dar a baut 3 sticle de ceai si una de lapte, plus apa din cand in cand - sunt multumita ca macar s-a hidratat cum trebuie- a mancat o ciocolatica, un picior de pui si un mar si, in ciuda febrei, a fost vioi si s-a jucat. Nu tuseste si nici nasul nu-i curge prea tare. Acum doarme linistit, dar e fierbinte. Supozitor cu algocalmin nu stiu daca gasesc aici. Stiu si eu de sosetele cu otet, dar nu suporta sa-i pun nimic rece la picioare. Sper sa se faca bine cat mai repede.

Autor: Alina
Cristina,
Supozitoare cu algocalmin nu stiu daca se gasesc aici.Eu am din Ro dar am folosit maxim de 2 ori si numai cind copilul a facut febra peste 39,5.Sunt indicate pt febra mare!

In schimb,se gasesc si aici picaturi de algocalmin(Novalgin Tropfen).Pe prospect scrie ca se pot folosi pt copii de la 7 luni,sunt f eficiente....dar sunt groaznice la gust!

Autor: Cristina_C
I-a trecut febra, asta noapte a dormit foarte bine si de la 39 la culcare avea 36 la trezire, cred ca am scapat cu atat, ce ma bucur!

Autor: Jany
si noi tot nurofen sau calpol pt temperatura folosim uneori si novocalmin supozitoare

Autor: danis
cand trece de 38,5 un supozitor cu novocalmin (mai exista si cu paracetamol - si acelea sunt bune) poate face minuni... uneori intr-un sfert de ora ii ia febra cu mana... si noi mai ales noaptea facem figuri din astea cu febra mare :D

in rest, cand e doar putin calduta, nurofen de 3 ori in 24 ore - si ni s-a recomandat sa nu dam antitermic la mai putin de 8 ore

Autor: adinell
Eu i-am dat la al meu sirop si si-a facut efectul f. bine, inainte ii pusesem supozitor si ... nimic!!!

Autor: aime
si noi facem la fel...dupa parerea mea, supozitorul scade mai repede febra, ptr ca nu trebuie sa treaca prin atatea bariere, ca siropelul...cel putin la noi asa se intampla.


Subiect : febra mare

Autor: alexis26
De ieri dupa-masa, feciorul meu de 1 an si 4 luni, face intr-una febra. Initial am zis ca e de la dinti ca nu are decat 2 jos, dar seara pe la 8 au inceput sa ii curga mucii bine de tot. Am sunat medicul, dar nu poate ajunge decat azi dupa ora 2 la noi sa ne vada. Si azi noapte a facut febra mare, 39.9 grd, si m-am speriat fff tare, ca noi nu am mai facut febra de cand avea vreo 6 luni... Cu greu am reusit sa ii scad febra. I-am pus un supozitor cu novocalmin, nimic, i-am dat 5 ml de panadol si l-am impachetat in prosoape ude, si pana la urma a cedat... da cu distractia asta nu am dormit toata noaptea...
Mai stiti voi ceva remedii, care sa scada febra???
A, bineinteles ca i-am dat sa bea mult ceai de musetel cu lamaie


Raspunsuri:

Autor: calida
Buna!Incearca sa-i dai la 6 ore pt febra,si poti sa-i dai alternati siropel si sa-i pui supozitor,este important sa-i dai la 6 h chiar daca ii scade febra.Din momentul din care nu a facut febra ii mai dai inca 24h pt febra.Incearca si supozitoarele cu paracetamol si panadolul.Multa sanatate!!!

Autor: anda141
Inceaca 4-5 picaturi de novocalmin,ii trece imediat. Dar sa i le dai cu ceva dulce ca sunt amare rau, Albert a vomitat ,Dar in putina miere sau ceva sirop, le inghite si scade febra garantat.Multa sanatate va dorim!!

Autor: roxi23
Daca nu a venit medicul ar trebui sa mergi tu la medic. Eventual la urgenta la un spital de pediatrie. Cu febra asa mare nu e de glumit.

Autor: narcisa
In primul rind nu intra asa de rau in panica, daca reusesti sa-i scazi febra e OK, nu va fi ultima data cu febra, stai sa vezi cind va incepe gradi sau cresa. Si 39,9 la bb nu e acelasi lucru cu aceasta valoare la un adult. Remedii, paracetamol supozitoare sau sirop, si ce-au mai scris fetele.
narcisa

Autor: alexis26
multumesc fetelor. Pana la urma a ajuns ieri medicul la noi si ne-a dat antibiotic, se pare ca a luat de undeva ceva viroza sau streptococ ca e super rosu in gat. i-a dat Klacid, 3 ml la 12 ore si panadol bineinteles. Totul a fost ok pana aseara cand i-am dat panadolul si a vomat. Si apoi tine-te bine frate... Nu i-am mai putut da nimic sa inghita.. I-am pus supozitor cu novocalmin, nimic... Dupa 1 ora i-am pus supozitor de paracetamol, nimic... L-am impachetat in prosoape ude, a urlat de parca l-as fi oparat, i-a scazut febra cu vreo 0.3, ca avea 40.5... Apoi leacuri babesti, i-am pus pe piept o carpa cu untura (cumnata-mea mi-a spus), s-a topit untura, nimic, putea frige oua pe el. Da dupa toate chestiile astea ce au tinut intre 8 seara si 12 noaptea s-a mai linistit, cred ca a obosit saracutul. Si pe la vreo 12 jumate i-am dat nurofen si a cedat in sfarsit febra. Deja ma gandeam ca merg cu el la urgente daca nu ii trece pana la 1 noaptea...
Si a dormit linistit toata noaptea, nu a mai facut febra.
Acuma dimineata i-am dat panadol si antibioticul si la 2 ore dupa aia, iar febra, 38.3 grd. I-am pus un novocalmin si l-a lasat. Sper sa fie bine, nush ce sa zic. Pe cat de bolnavior a fost aseara si s-a marait intr-una ca o baba 3 ore, pe atat de bine dispus e acuma dimineata, parca nu ar fi avut nimic aseara... Cred ca e semn bun, nu?
A si mancat niste cereale...

Autor: alina costin
Daca face febra dupa doua prize de antibiotic este posibil sa nu fie bun antibioticul,sa trebuiasca altul,care merge mai bine pe ce are puiutul tau.Am patit-o si eu si stiu cum e,este posibil sa faca febra mare din nou diseara.Daca nu reusesti sa-i scazi febra cu impachetari,incearca cu o baita(la noi a dat rezultat),se face apa de 37gr,se baga copilul si apoi se raceste treptat cu apa rece pina la 35-34gr(nu mai mult sa nu faca altele),il uzi pe tot corpul circa 7-10 min.Cel mai important este sa-i scazi repede febra sa nu ajungeti(Doamne fereste)la convulsii.

Autor: anda74
Cand Alex a avut febra asa mare am alternat nurofen cu calpol,din 8 in 8 ore,adica la 4 ore el lua un antitermic,dupa ce i-a scazut febra am ramas numai cu calpol,la 12 ore.Antibioticul nu isi face asa repede efectul,noi abia dupa vreo 5 prize am scapat de febra,dupa vreo 3 zile.Am mai folosit supozitor cu novocalmin,asta numai cand mi-a facut 40,sosetele imbibate in apa si otet,si pana la urma in cadita la baia,cu apa la 37 grade.A fost un chin,dar am scapat...

Autor: alexis26
avand in vedere ca aseara a vomat antibioticul, numai doza de azi dimineata se ia in considerare. Mi-a zis si medicul azi cand am vb cu ea ca pana maine mai poate face febra, trebuie minim 24 de ore sa aiba efect

Autor: diana11
Daca este viroza degeaba ii dai antibiotic! Nu are nici un efect, doar ca-i sensibilizezi organismul.Si streptococul se vede in urmma unui exudat. Ati facut exudat? Daca nu atunci de unde stie doctorita ca are streptococ?
Continua cu antitermicele si va fi bine asa cum ti-au spus fetele.
Multa sanatate!

Autor: roandre
Si noi tocmai am scapat de viroza asta pacatoasa cu 2 zile febra mare, aparuta brusc, urmata de vomitat, mucisori si intr-un final si de tuse. Pt ca si mie imi vomita absolut orice medicament i-am pus doar supozitoare antitermice, i-am facut baita (avea 39.6) si i-am pus sosete cu otet.
Antibiotic dc il vomita e mai bine sa nu-l dai...trebuie dat din 8 in 8 h si nu e bine dc il vomita. Eu i-am dat prima doza, mi-a vomitat-o imediat si nu am mai incercat. I-a trecut totul cam dupa o sapt jumate, fara medicamente.

Subiect : Febra 37.8 creste la 39.3 noaptea

Autor: mamica007
Puiul meu are febra 37.8 si nu stiu de ce. S-a trezit vesel, a mancat, nu s-a comportat ca si cum ar fi bolnavior. Poate o fi de la dinti ca avem 10 luni si doar 2 dinti. I-am pus un supozitor Novocalmin. Sa fug cu el repede la medic sau sa mai stau putin sa vad cum se comporta? El nu a mai facut febra decat atunci cand a avut bronhopneumonie la 6 luni.

Raspunsuri:

Autor: aurelia1278
37.8 la poponetz? Nu e chiar febra-febra, e... "cota de atentie". Vezi ce se mai intampla, mai ales daca el e vesel si se comporta normal.
Poate fi de la dintisori, sau s-a incins din alte motive. Fie-mea, de exemplu, poate face 37.8 (rectal) daca alearga mult inainte. Daca sta linistita, dupa 20-30 de minute are temperatura normala, fara antitermic. Cand are febra cu adevarat (si nu periculos de mare), prefer sa-i dau antitermic oral, cred ca supozitorul o poate irita si e cam neplacut.

Autor: Tia
37.8 nu e febra, cum spui si tu, probabil ca a crescut putin din cauza dintilor. cred ca te-ai grabit cu novocalminul, noua ne-a fost recomandat la temperaturi de peste 39C. parerea mea!

Autor: teodraghici
Mamica007, febra37,5 poate fi de la dintisori...dar nu mai mult de 38...daca e mai mare nu mai e de la dinti, sa fi atenta la febra dupa ora 18. Cam mult un supoyitor...trebuie jumate de supoyitor de novocalmin de 2 ori pe yi.Incearca cu paracetamol....30mg pe kg corp...banuiesc ca are in jur de 9-10kg, deci 3 per 24 ore. Seara inainte de culcare pui novocalmin...asta pt cele 12 ore de noapte.
Poate fi si o viroya...mai asteapta putin, mai ales ca BB e vesel
Mai tine-ne la curent
Teo
Daca ajungi la febra mare....40...sti ce ai de facut....impachetari ale membrelor cu apa la temp camerei

Autor: teodraghici
mamica 007, ce am scris eu e valabil doar daca are febra...daca o tine pe 37, ceva....stai linistita

Autor: Ana68
Aceasta temperatura nu este considerata ca fiind temperatura ridicata,tocmai de aceea se numeste subfebrila...Din cate stiu eu,la aceasta temperatura nu se administreaza copilului antitermice,ci abia dupa ce temperatura corpului urca la 38 de grade.Se spune ca este bine sa nu administrezi imediat antitermice,pentru ca temperatura corpului peste 37 de grade inseamna ca organizmul lupta cu vreun cocostroc patruns in corp,iar prin cresterea temperaturii celule albe au pornit razboiul contra lui...
Sar putea ca si de la dintisori sa fie aceasta usoara crestere a temperaturii.Pentru linistea ta mergi si la medic,la consult si intreaba-l tot ce te nelinisteste si te nedumereste.
Eu cred ca o lingurita de Nurofen era suficient...
Multa sanatate la puiut!

Autor: symaco
si noua la fel,daca trecem de 39C,abia atunci sa ne facem probleme si sa alergam cu supozitor!
de obicei cand ne apropiem de 39 noi luam o linguritza de sirop,si numai in cazuri extreme cand siropul nu isi face efectul apelam la supozitoare!

Autor: mamica007
Nu aveam decat supozitor ptr. temperatura sa-i dau. Nu pateste nimic ca i-am dat, nu?(in afara de disconfort la fundic). S-ar putea sa fie de la dintisori ca nu ma lasa sa pun mana sa ma uit.

Autor: adseana
mamica 007, si noua tot asa ne-a spus dr., daca are peste 39 atunci sa ii pun novocalmin.Si noi avem acum febra, ieri a avut 38 cu 7,si i-am dat efferalgan, azi are 37 cu 7...dar noi stim de la ce...gat rosu .

Autor: sirimie
Sub 38 de grade eu nu ii dau nici un antitermic, doar multe lichide -si scade temperatura. Vladut a avut mult timp temperatura asa, nu stiu de la cel.

Peste 38 si sub 39 ii dau paracetamol sau nurofen, iar peste 39 novocalmin.

Autor: mamica007
Sunt foarte suparata. Aseara a crescut temperatuta la 38.9. Am vorbit cu medicul si a zis sa-i pun supozitor. Nu dupa mult timp dupa ce l-am pus a facut caca si cred ca nu apucase sa-si faca efectul cum trebuie ca la ora 2 azinoapte avea 39.2. Am vorbit cu medicul de garda de la spital si mi-a zis sa-i mai pun un supozitor. I-a scazut si azidimineata avea 37.6. O sa mergem cu el la medic azi dar pana atunci poate ma mai linistiti voi. Nu stiu ce are ca daca nu are febra e vesel, si azinoapte dupa ce i-a scazut febra avea chef de joaca. Niciodata nu a facut febra asa de mare si nu stiu ce sa fac.

Autor: symaco
tot cu eferalgan ne dregem si noi febra pana ala 39C!
dar abia dupa ce trecem de 38c apelam la el!

Autor: kiss
am patit-o si noi, nu demult...puiul meu a tot facut febra citeva zile, in jurul valorii de 38-38,5...apoi, a crescut peste 39...ideea e urmatoarea: de la dinti, in cazuri rarisime se face temperatura peste 38,5 spre 39...daca temperatura nu creste peste 38,5, in general nu se dau antitermice, ci doar lichide, vit.C, sosete inmuiate in apa+otet, etc...nu se iese afara...dar acum depinde de fiecare copil cum suporta si cum se comporta cind are febra...de asemenea, se asteapta vreo 3 zile (timp in care urmarim si eventual scadem febra),pt ca la un eventual consult, medicul sa-si poata da seama ce o cauzeaza: viroza, rosu in git, boala infectioasa, gripa, etc...numai atunci poate interveni cu un tratament cit mai corect...va pupam si multa sanatate

Autor: sirimie
Ai grija, febra creste seara. Si daca are febra mare, mergi neaparat imediat la doctor.

Febra nu e de la dinti. In perioada cind ies dintii bb e mai sensibil si din cauza asta poate raci mai usor, dar febra e de la raceala, care trebuie tratata.

La febra mare, peste 39.5, pe linga supozitor si antitermice trebuie sa il impachetezi cu prosoape umede caldute sa scada febra, sau sa faci baie in apa cu 2 grade mai calda decit temperatura lui. Febra mare e periculoasa pentru ca poate produce convulsii, pentru asta trebuie sa o scazi cit de repede. Cind are febra nu trebuie sa il imbraci gros, sa nu il acoperi cu multe paturi, si da-i sa bea cit mai multe lichide.

Si Vladut a avut asa, i-a trecut dupa tratament cu antibiotic.

Autor: mamica007
Mersi mult fetelor!
Am fost la medic si pulmonar nu se aude nimic, are rosu in gat "cateva punctulete", ne-a dat amoxicilina si fenobarbital, pe langa nurofen si supozitor. Zice ca e ceva epidemie, ca foarte multi copilasi au stari febrile. Din vreo 20 cati avea ptr. vaccinuri doar la 1 ii putea face.
Sper sa ne treaca repede.

Autor: teodraghici
Mamica007, nu vreau sa contest desiyia medicului....dar iarasi se dau antibiotice dupa ureche? I-a recultat din gatut?...daca e doar ceva viral? Eu stiu ca virusii astia nenorociti(adenovirusi...etc) dau febra mare...gen 39...bacteriile se "reyuma "la 38....38,5.Cat despre Fenobarbital , eu sincer nu l-as da.Antitermice, vitamina C si cam atat.Daca peste ceva vreme face intradevar ceva bacterian in gatut...ce-i mai da?....Ceva mai tare...samd...ajungem sa nu-si mai faca efect antibioticele.

Autor: anda74
Febra nu se asociaza cu iesirea dintisorilor.Ai facut foarte bine ca ai folosit antitermic,asa vazi temp normala dupa folosirea lui.Copilului meu i-au iesit 3 dinti intr-o sapt si nu a avut nici un pic de febra.Acum ne ies maselute si idem,nu avem febra.

Autor: teodraghici
Anda, poate fi asociata febra cu iesitul dintisorilor ....dar nu mai mult de 38....este totusi inflamatie la iesitul dintilor(rubor, calor,dolor)Ce-i drept nu e reegula ca toti copii fac febra cand le ies dintisorii....

Autor: sirimie
Nu i-as da fenobarbital decit daca face convulsii. Vladut a facut 40 de grade dar nu i-am dat niciodata fenobarbital.

Autor: teodraghici
Convulsiile in urgenta se trateaya cu Desitin intrarectal de 5 mg(asta e Diayepam)....nu inteleg treaba cu fenobarbitalul.

Autor: mamica007
Medicul a zis ca sunt "niste punctulete" la gatut,(eu am inteles ca sunt punctulete cu puroi, ca daca nu ar fi fost numai rosu). A mai avut rosu in gat da nu ne-a dat nimic, inseamna ca acum are. Si ieri am vazut prima data ca e alba gingiuta de sus, iar acuma dimineata e si mai tare. S-a trezit pangand si dupa e i-am pus calgel s-a oprit. Pumnu si-l baga nonstop in gura, a inceput sa urle cand am terminat cu spalatu dintilor (el mai vroia ) si ieri abia s-a uitat si medicul la dinti ca nu ne lasa.
Si a zis sa-i dau aseara fenobarbital si ptr. convulsii si ptr. ca nu a dormit ierinoapte si ieri peste zi foarte putin. Era foarte obosit si a zis ca oboseala, febra mare...sa-i dau. A avut 38.8 azinoapte dar macar a dormit saracutu.

Subiect : Ziua ok, noaptea febra!

Autor: Rony
Fetita mea de 1 an si 3 luni face febra seara de patru zile! Totul este bine ziua , se joaca, rade , face prostii, dupa ce o culc seara pe la 10 asa sau 11, pun mana pe ea si arde ca o soba; nu e foarte cald nu este invelita; ii curge putin nasucul , dar nu foarte rau, tuseste putin, dar ff putin; ieri a ajuns la 39; i-am bagat un novocalmin si sosete cu apa si otet in picioare! a cedat in 30 min. Astazi de dimineata 36.6! Nu stiu ce sa mai fac!
Am fost luni la dr. Nu are rosu in gat,nu are nimic la plamani, dar mi-e groaza sa ma gandesc ca iar vine seara si iar morrrr cand pun mana pe ea si arde ca un cuptot, nici nu mai dorm!!
II ies , e drept, 2 canini, dar noi nu am facut febra pana acum de la dintisori!!
Ii dau Oscillococcinum este a 4 zi! ii dau si imunobaby de 10 zile , de 2 ori pe zi!
Nu stiu ce sa mai fac pentru ca ziua este ok , noaptea face febra!

Raspunsuri:

Autor: mamica007
Si noi am avut febra 4 zile, adica noaptea , am ajuns si la 39.2, ziua vioi febra cel mult 37.8. Am si deschis un topic. Doctorul ne-a gasit rosu in gat. A 5-a zi au aparut bubitele-avem rubeola-. Tot in perioada asta ne-a iesit si un dintisor sus ca nu mai stiam de la ce face febra. I-am dat si antibiotic ptr. gat iar duminica cand i-au iesit bubitele nu se stia daca e rubeola sau alergie la antibiotic. Marti s-a stabilit :rubeola.

Autor: alimaxi
Buna.....
Seara, noaptea..intotdeauna febra este mai ridicata, din cauza ca, corpul intra in repaus.
Asa am patit si noi, dar Maxi a fost un pic racit c rosu in gat si infectie usoara la ureche,,,,noaptea aju ngea pana la 39.3. Ii dadeam nurofen sau paracetamol, sirop...caci cu supozitoarele e de groaza la noi...

Vreau sa te intreb ceva Rony, scuzati-ma ca deviez subiectul....
Spune-mi te rog cum ii dai Oscillococcinum si Imunobaby...adica ti l-a prescris medicul sau l-ai luat de la farmacie.
Eu am fost terorizata iarna asta de raceli, e drept ca am avut o incercare de gradinita...si mergea 3 zile, o sapt.racit....
Am renuntat in ideea ca e totusi prea micut...1 an jumate...
Eu am intrebat pedi daca nu ar fi bine sa-i dau ceva pt.intarirea sistemului imunitar si a zis ca nu e cazul...ca aceste imuno...i-am povestit de eele...ar putea avea efecte adverse mai tarziu
Mi-a recomandat vitamine sub forma de fructe si legume si mi-a spus ca e normal ca asa racesc copiii..asa reactioneaza un organism sanatos la vremea care a fost...E si drept ca de cand nu-l mai duc la gradi, n-a mai racit....

Autor: narcisa
Alimaxi, daca vrei sa-i dai la puiut ceva pe sezon rece, bun si la pofta de mincare si cu vitamine si pt. oase este SANOSTOL Multivitamin-Saft, gasesti la Schlecker sau Real sau alte drogherii poate si farmacii?! Si ti-l va recomanda si pediatrul daca intrebi aici.
narcisa

Autor: sirimie
Seara de regula creste febra.
Daca are febra foarte mare trebuie sa mergi cu ea la doctor, sa nu fie nevoie de tratament cu antibiotice.

Nu face febra de la canini. Eu am citit ca in perioada eruptiei dentare copilul e mai sensibil si se poate imbolnavi mai usor, iar daca are febra inseamna ca e bolnav.

Eu as merge din nou la doctor daca fetita continua sa faca febra. Febra e semn ca organismul lupta cu boala, si daca nu trece atuncti trebuie tratata.

Eu ii dau lui Vladut Oscilococcinum din octombrie, un fund de capacel in fiecare luni. Nu a racit decit o data de atunci. Sper ca nu are efecte negative mai tirziu - ce efecte poate sa aiba? Si ii mai dau suc de fructe zilnic si citeodata ceai de macese pentru vitamina C

Autor: Rony
multumesc pentru raspunsuri!
voi vedea in noaptea aceasta daca imi face iarasi febra! pentru medicamente m-am interesat pe forum ce sa-i dau si apoi am intrebat-o si pe dr si mi-a zis ca este ok!
daca face febra si acum , mergem iarasi la dr sa depistam cauza! gatul este ok; nasucul curge dar nu f rau!!!
nu stiu ce sa zic!
este adevarat ca o duc de 2 saptamani la cresa 4 h pe zi! si nu-i convine! poate fi si pe baza de nervi!nu-i o tampenie am mai auzit! oricum nu s-a imbolnavit la cresa pentru ca ear mucioasa mai demult! virusii ii contacteaza de peste tot!

Autor: oanab125
Pentru febra e foarte eficient un medicament homeopat:beladona.La Matei a fost uneori mai eficient decat panadolul.


Subiect : Febra?!?

Autor: adinell
Am mers ieri la niste prieteni cu Andrei(are sase luni)... multa, f. multa aglomeratie, caldura, aproape sufocant... dadea sa planga mai ieseam eu cu el afara, pe hol unde temperatura era scazuta... Cand am ajuns acasa ardea si era tare marait, iritat... De mancat, mananca, laptic.I-am luat temperatura (in fundulet), si avea 38 cu 3. Stiam ca la bebelus se scade parca 4 liniute sau ma insel eu??? Nu mai stiu sigur ca Pana acuma nu a mai facut niciodata febra, sau cel putin nu mai imi aduc eu aminte.
Intrebarea mea este: este motiv sa ma ingrijorez?
(Oricum sunt un pic ingrijorata, cred ca va dati seama, din moment ce la ora asta bantui pe aici, am stat sa il veghez...)
M-am dus acuma langa el si temperatura obrazului(si a fruntii) e normala, ca inainte... I-am dat panadol sirop si vad ca atunci cand ii dau e mai bine, dar numai pt. cateva ore apoi iar "arde".
Multumesc!

Raspunsuri:

Autor: ruxij
Continua sa ii dai Panadol si daca se poate ,sa il vada un medic, sa il asculte la plamani si sa se uite in gat, sa stai linistita. Febra e un semn de infectie undeva.

Autor: Denisa_35
De regula nu se merge cu un copil atat de mic in locuri aglomerate, fie ei chiar si prieteni! Copiii mici au tabieturile lor, locul lor...nu sunt inca vaccinati....e riscant! Nu se stie de unde poate fi febra...spuneai ca ai iesit cu el dintr-o camera supraaglomerata pe un hol unde era frig...schimbarile de temperatura bruste nu le fac bine...poate a racit...da-i de febra si vezi....daca mai face in continuare fuga cu el la doctor!
Si pe viitor evita asemenea escapade cu bb mic! Ii faci rau si lui si tie avand grija de el bolnav!

Autor: karol
Febra nu-i un lucru atat de rau atata timp cat o tinem sub control.Asta e un semn ca lupta impotriva unei eventuale infectii.Sfatul meu este:Fuguta la un medic pediatru si multe, multe lichide.

Autor: sirimie
Eu as merge la doctor pentru o consultatie. Daca nu are muci ci doar temperatura in jur de 38, iti va da sa ii dai antitermice si atit.

Eu nu sint de acord ca nu trebuie sa iesi cu bb mic nicaieri, dar trebuie sa ai grija ca trecerea brusca de la cald la rece poate sa dauneze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

FEBRA 39!!

aniroc77
FETITA MEA DE 6 LUNI FACE DE ASEARA FEBRA 39.NU ARE NICI UN ALT SIMPTOM,NU TUSESTE ,NU-I CURGE NASUL.NICI DE LA DINTI NU STIU DACA E CA NU ARE DELOC GINGIA UNFLATA.OARE CE POATE SA AIBA?


Alexa Ioana
cel mai bine ar fi sa mergi la medic, sau cel putin sa iti suni pediatrul. cu febra nu'i de jucat, mai ales la bebe mic.
ai incercat sa i'o scazi ?

aniroc77
DA II SCADE CAND II PUN SUPOZITOR CU PARACETAMOL DAR DUPA CE TRECE EFECTUL II CRESTE IAR.


Field_mouse
Poate sa fie ORICE, vrei sa ti sa puna diagnosticu' prin Internet?!

Du-te URGENT la doctor (pediatra ta trebuie sa vina la tine acasa, dat fiind faptul ca e un bebe atat de mic si febra atat de mare) sau cheama salvarea (s-ar putea sa vina mai repede, decat pediatra).

In general, cand un bebe face febra - SE CHEAMA DOCTORUL CAT MAI REPEDE, nu se asteapta peste noapte evolutia febrei.

Sanatate fetitei si nu mai amana!!!!


ligia13
Field_mouse, hai nu o certa asha tare ca si tu ai fost la inceput!

Pot fi multe cause la febra, sifiind mititel e bine sa consulti un doctor cat mai repede. Intre timp da-i antitermice, asha cum inteleg ca deja o faci.
Poa sa aiba un rosu in gat, o otita, un debut al unei boli din copilarie, dar nu se poate diagnistica la distantza.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniroc77 spune:

GATA S-A REZOLVAT AM FOST LA MEDIC SI MI-A ZIS CA ARE PUTIN ROSU IN GAT.MI-A DAT OSPENSA-I DAU LA 8 ORE SI ANTITERMICE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Stiu ca sarurile(electrolyt de la humana) pot fi administrate pt. hidratare in caz de voma sau diaree. Pot fi administrate si in caz de febra?(pe langa lichidele consumate).
Sau ce altceva se poate da in caz de febra pt. hidratare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Mai fetelor, eu una simt ca o iau pe pereti. Azi e a patra zi cand baietelul meu in varsta de 3 ani imi face febra.
I-am facut analizele de urina, strep si sange. Asteptam cultura de sange care se pare ca e gata in 3-5 zile sa vedem daca are vreo bacterie in el.
In rest, cand nu are febra e vioi, cum ar trebui sa fie. Dar cand incepe sa ii creasca temperatura e tare apatic.
Pediatra spune ca a facut cele 3 lucruri principale care se fac in caz de febra. Daca are un virus sa asteptam trei zile, a avut si cazuri de 4-5 zile. Dzeu cu mila. Azi e a patra zi. Azi-noapte l-am lasat sa vad cat de sus urca temperatura (si aici se recomanda antitermicele de la 39.5 in sus, cica sa lasi organismul sa lupte, temperatura asta e benefica pentru el). Eh, nu a ajuns chiar la 40, dar pe aproape (in trei zile imi ajungea la 40).
Acum pediatra mi-a zis ca daca pana luni nu ii trece mi-l pune pe antibiotic si mai facem ceva investigatii ca e clar ca e o infectie "serioasa" la mijloc.
Azi-noapte l-am pus in cada si mi-a urlat ca din gura de sarpe. Incepe sa nu mai vrea medicamentele, iar de baut duc lupte mari cu el, il mituiesc, etc.
Citeam ca e bine sa pui suc la congelator, in tavita de facut cuburi si sa ii dai sa suga cate un cub de suc sau fructe date prin blender. Voi incerca si asta. Ca la noi avem mari probleme cu lichidele. Nu le vrea DELOC.
Doresc numai sanatate la copii.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput