fimoza

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Am citit si eu mai multe si pentru moment il las in pace si avem deja 1 an si 10 luni

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Initial creeata de intersonic


fimoza=apare in special la baieti.Poate fi tratata cu unguent DERMOVATE(propionat de clobetazol 0,05%)-mod de administrare:se aplica o cantitate mica pe zona afectata o data sau de doua ori pe zi.Tratamentul trebuie intrerupt atunci cand s-a realizat ameliorarea.Tratamentul nu trebuie continuat mai mult de patru saptamani.In acest timp recurgeti la bai caldute de trei ori pe saptamana.Nu folositi spumanti de baie cand facetibaie copilului-ingusteaza preputul.Nu dati pe zona afectata cu sapun.Folositi pansamente sterile de la farmacie inmuiate in ceai de galbenele si musetel pentru curatarea preputului.NU fortati preputul.Tratamentul a dat roade la 95% din cazuri.Daca nu da rezultate prezentati-va la chirurgie pentru ai face o mica taietura(durata 5 min),externare in aceeasi zi.

daniel



acest unguent este miraculos. dupa doua saptamani de utilizare, asa-zisa "fimoza" a baietelului nostru de 5 ani este aproape rezolvata!
e de mirare cum un tratament conservator nu este cunoscut sau nu este aplicat si de medicii nostri care propun circumcizia (deci interventia chirurgicala) cu cea mai mare usurinta posibila!
http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/jorgensen/index_ro.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

NASHA, se poate folosi acest Clobetazol si la un pitic de 1 an?ca am vazut pe prospect ca pana la 1 an nu prea se indica...ce crezi?cu medicul de fam nu am ce vb ca m-a trimis de N...ori la rezolvare chirurgicala,desi eu szic ca nu e cazul,urineaza norma,nu e strans preputul,iar la urolog,la fel nu prea am ce cauta pt ca mi-a zis acelasi lucru...sa ma duc sa "o rezolvam"

Merci,Andreea,mami de Andrei mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

Andreea, lasa copilul in pace. Nu te grabi sa "rezolvi" ceea ce a lasat natura... Daca nu are probleme cand face pipi, se va rezolva mai tarziu. Spontan, sau cu ajutor dar in nici un caz cu bisturiul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Buna.Baiatul meu avea dimineata cucul un mic umflat si-mi spunea ca-l doare....!Acum cind l-am adus de la gradinita...mergea ca un pinguin...mi-a spus ca-l doare cucul...cind i-am dat pampersul jos....cucul lui e cit o nuca mare de umflat si rosu....si nu m-a lasa nici macar sa-l ating la dus.eu nu l-am decalotat...la baita curatam cu apa cit puteam...n-am insistat.Nu e decalotat numai capatul se deschide cit un buric de deget.Asta e fimoza?
daca ati patit asa....ca ajungem la doctor asta e clar...dar ce-i face?
astept raspuns foarte urgent....daca se poate.Puiul meu are 3 ani si 3 luni.
multumesc




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Mey am omis sa spun ca...se umfla de la o ora la alta si mai si.....nu suporta pampers chilot nimic.La medic mergem la 16...oare cum sa-l duc pina acolo in fundu gol?Ca avem cca 25 de km de mers pina la medicul lui de familie.Deci...va rog in genunchi...ce-i face ?
ca...nici vorba sa stea sa-l atinga...in conditiile date...nu suporta nici sa-si atinga picioarele...si asta a evoluat in doua trei ore in asa hal.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

sunt in tema ca si eu am fost cu fi-miu de graba la Budimex la dr. Ionescu -parca e sef la chirurgie .
A ras de noi si ne-a zis sa lasam copilul in pace toti npu-nascutii-are 1 luna au preputul stramt , e normal. Daca are dureri cand face pipi sau daca nu uribeaza cu jet atunci trebuie sa ne puna pe ganduri . Oricum nu se face operatie decat dupa un an si jumatate .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ema, o prietena de-a mea a patit asta cu baiatul ei pe la vreo 4 ani. Il avea la soacra si aia i-a facut baie si l-a decalotat ca sa-l spele acolo si nu a mai putut sa-i traga pielita aceea inapoi. s-a umflat putzica.. au ajuns a 2-a zi la doctor, ca ea nu-i spusese la telefon nimic prietenei mele..de frica. L-au dus la Alexandrescu la spital, i-a facut anestezie locala si l-a taiat un pic... si i-a certat foarte rau ca au stat atata cu el in halul asta.
Nu stiu daca medicul de familie te poate ajuta prea mult.. cred ca trebuie un spital ..
Nu te stresa, se rezolva... dar nu e placut

Ingrid si Cristi 4 ani si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

i-am decalotat acasa putza la un an si cateva luni, dr lui a venit si i-a tras de preput. vai de capul lui ce a plans 3 zile cand facea pipi.imi venea sa dau cu capul de pereti pt ca nu ma informasem asupra probl. si am acceptat decalotarea.

acu la bb2 am inceput sa i-o decalotez la baie, cate un pic, apoi si dupa baie am tras cate putin si a inceput sa se desfaca.oricum nu mai vreau sa il chinui si pe fra-su cum l-am chinuit pe el.
asa ca incep mai din timp, acum inca e moale si am vazut ca nu il doare deloc.

o sa o intreb si pe dr de unguentul asta.

oricum daca nu se rez nimic acum cat e mic apoi ajunge la operatie, asta mi-au spus toate mamicile cu baieti adolescenti acum.

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

quote:
Originally posted by ema

Mey am omis sa spun ca...se umfla de la o ora la alta si mai si.....nu suporta pampers chilot nimic.La medic mergem la 16...oare cum sa-l duc pina acolo in fundu gol?Ca avem cca 25 de km de mers pina la medicul lui de familie.Deci...va rog in genunchi...ce-i face ?
ca...nici vorba sa stea sa-l atinga...in conditiile date...nu suporta nici sa-si atinga picioarele...si asta a evoluat in doua trei ore in asa hal.








sa ne spui ce ati facut, ema!

Mergi la inceput