fimoza

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

de ce nu dai definitia pana la capat si ce urmeaza pana la urma... acea fimoza naturala, care 90% din copii o au de la nastere.. se tarteaza singura... citat tot de pe site-ul tau...
PS: nu e nevoie de interventia mamei si a tatalui sa decaloteze fortzat.

Fimoza este orice situatie in general in care preputul este stramt si nu poate fi retras la baza glandului. Este o conditie congenitala, fiziologica, normala, naturala, prezenta la majoritatea baietilor, asemanator prezentei himenului la fete. Fimoza dispare in mod natural spontan, prin masturbare sau contact sexual, la fel cum si in cazul fetelor are loc penetrarea himenului, adica spontan, prin masturbare sau contact sexual.
Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilica74 spune:

Eu am preferat sa fiu preventiva si l-am decalotat de la 1 luna incet incet la baita si la 2 luni era gata, supervizat de medicul lui, a mers struna, asta findca sora mea il decalotae pe al ei si nu a avut probleme, cumnata mea cu 1 baiat si soacra mea cu 2 baieti, nu i-au decalotat si la 2 respectiv 3 ani au facut toti fimoza, si cum familia ne e cel mai aproape si traim si noi experientele lor neplacute alaturi de ei, am luat si eu aminte de la ei, nu dau sfaturi la nimeni dar noua ne-a fost tare bine, si desi avea doar 2 luni la victorie...ce-am scos de acolo nu vreu sa va spun, repet nu dau sfaturi , asta am facut noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

fimoza nu se depisteaza la 2 si 3 ani.
ce ai gasit tu acolo e normal sa fie si un ii facea rau acel ceva... cum de altfel nici ce gasesti la fete in vagin u face rau, si doar la fete nu te apuci sa le rupi fimenul si nici sa le faci spalaturi vaginale, corect?


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Si noi ne confruntam cu asa zisa "fimoza",,avem aproape un an,dar eu nu l-am dus la debridarea aceea,desi ma- tot trimis dr de familie,pediatra celui mic.Am spalat putza bine cu apa,zilnic si am mai facut noi usor acea decalotare,desi vad ca e aiurea sa faci si asta,pt ca fimoza fizilogica nu trebuie "reparata"de noi,parintii sau medicii!!!

Asa ca eu am decis ca nu il mai duc la interventie,dupa ce am citit atatea pareri contra si am stat si am cantarit :e f logic sa nu intervii acolo!!!

Multa sanatate voua si puilor vostri!

Andreea,mami de Andrei mic si drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Acum cateva zile a fost un subiect la "clinica virtuala'. Noi santem patiti. Nu l-am putut decalota deloc, de cand era bebelus. L-am lasat asa, am zis sa nu "umblu", am tot citi si pe forum cum ca s-ar rezolva de la sine. La 2 ani si juamtate a inceput sa faca pipi in jet subtire iar putzica i se umfla ca un balon. Am luat trimitere de la medicul de familie, ne-am dus la chirurgie, ne-am programat...
Operatia a durat vreo 10 minute, cu anestezie locala, taiat, cusut... In prima zi tot plangea la pipi, pe urma a fost OK, firele au cazut singure. Parerea mea este ca nu se rezolva de la sine.
Si sora mea, care e stabilita in Germania, l-a lasat asa pe baiat, si pe la vreo 5 ani a facut doua infectii urinare si a fost nevoita sa-l opereze.

Ingrid si Cristi 4 ani si 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Pericolul de a se lipi pielicica de gland este mult mai mare daca se face decalotarea fortata. Se creeaza puncte de sutura si dupa o perioada de timp o iei de la capat. Mai bine nu!
Am discutat si eu cu sotul meu si o gramada de barbati Nimeni, niciodata nu a facut decalotarea fortata. Iar acum, colac peste pupaza trebuie neaparat! Asta este dezvirginare fortata!
Mai cititi cu atentie subiectele vechi de pe forum referitoare la fimoza si decalotare.

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by ingridnen

Acum cateva zile a fost un subiect la "clinica virtuala'. Noi santem patiti. Nu l-am putut decalota deloc, de cand era bebelus. L-am lasat asa, am zis sa nu "umblu", am tot citi si pe forum cum ca s-ar rezolva de la sine. La 2 ani si juamtate a inceput sa faca pipi in jet subtire iar putzica i se umfla ca un balon. Am luat trimitere de la medicul de familie, ne-am dus la chirurgie, ne-am programat...
Operatia a durat vreo 10 minute, cu anestezie locala, taiat, cusut... In prima zi tot plangea la pipi, pe urma a fost OK, firele au cazut singure. Parerea mea este ca nu se rezolva de la sine.
Si sora mea, care e stabilita in Germania, l-a lasat asa pe baiat, si pe la vreo 5 ani a facut doua infectii urinare si a fost nevoita sa-l opereze.

Ingrid si Cristi 4 ani si 7 luni




Si ce daca se umfla ca un balon? E un lucru normal, una dintre modealitatile prin care se face usor si natural debridarea de la sine. si Serghei a facut ballooning si acuma nu mai are nimic (vreo luna a facut asa ). Nu l-am dus nicaieri si nu l-am taiat niciunde. Ma scuzi, pentru mine e doar un alt exemplu de ignoranta crasa a medicilor.

Uite: Ballooning of the foreskin while urinating can be a normal phase of development during childhood. It is not an indication for circumcision. Ballooning is a temporary phenomenon that arises when the foreskin begins to separate from the glans. It speeds the process of separation and disappears when the process is complete. Sursa : http://www.norm-uk.org/circumcision_alternative_treatments.html

Eventual poti cauta si tu pe Google "ballooning foreskin".



Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Am citit si eu mai multe si pentru moment il las in pace. O sa fiu mereu atenta la baie si sper sa se rezolve treaba singura... acum sau mai tarziu.

Insa am intrat sa va povestesc de prietenul din adolescenta al verisoarei mele. La momentul respectiv n-am inteles. Povestea mi-a ramas in minte din cauza ca si pe mine m-a socat atunci. Intre timp m-am luminat .
Pe scurt... Vara-mea avea ~18 ani si el la fel. Ea nu era la primul partener... el se pare virgin. In momentul cand s-au decis sa faca pasul cel mare baiatul a avut un soc foarte mare. Vara-mea mi-a povestit ca l-a durut rau, ca a sangerat teribil de mult si nici unul dintr ei nu pricepea ce s-a intamplat. Ea zicea ca el a plans. In plus reactia lui a fost de respingere a partenerei (din toate punctele de vedere) si de inchidere in sine. La scurt timp relatia lor s-a terminat. Nu mai stiu nimic de baiatul respectiv, sper ca cineva i-a explicat si lui ce s-a intamplat de fapt...

Am inteles ideea... lasam putele baietilor in pace, dar sa nu uitam sa le explicam si lor ce si cum.

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

Da ... si eu sunt manica de baietel de 3 luni.Eu asa am inteles ca nu e voie sa tragi pielea de pe putulica baieteilor pana la un an pentru ca se poate infecta.Manevra asta se face dupa un an si bineinteles de medic cu o miscare brusca nu incetisor si de mai multe ori ca sa nu capete oroare de fatul ca ii se umbla la putuluca...(hai sa fim seriosi nici noua nu ne place la ginecolog)Iar ceea ce priveste curatatul dupa aia am sa-l rog pe tati sa faca manevra ca doar el stie mai bine decat mine cum trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

nici dupa un an nu e nevoie de decalotare

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput