Sos cu capere si lamaie ?

Sos cu capere si lamaie ? | Autor: adi69

Link direct la acest mesaj

Vreau sa fac sambata sau duminica o stiuca fiarta,cu legume,si cu sos de capere cu lamaie.Nu stiu sa fac sosul,mancam inainte la cineva,in sosiera se vedeau caperele,ceva ulei si zeama de lamaie(trebuia amestecat cand puneai in farfurie ca se separau)si nu mai stiu ce...dar era tare bun,merge si la peste pane si gratar....
Persoana respectiva nu mai e in tara...nu mai am cum sa iau legatura cu ea...
Stie cineva reteta asta sau una asemanatoare ?

Adriana
http://community.webshots.com/user/adrianamo

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

De Sf. Ion am facut sosul pt. merluciu. Se face asa: pt. 2 persoane: o jumatate de pachet de unt, se topeste intr-un ibric, apoi se adauga 2-3 linguri de capere, zeama de la o lamaie+ pulpa, sare, piper si se lasa sa fiarba 1-2 minute la foc mic. Este f. bun, noi suntem fani!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

ce´s alea capere?

------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Originally posted by louisea

ce´s alea capere?

------------------------
Louisea si Bandit



si io vreau sa stiu.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Sunt niste muguri mici, cat unghia mica, putin acrisori si de culoarea castravetilor murati, seamana la gust cu ei. M-am uitat pe borcan si atat scrie: capere...Sunt in niste borcanele subtiri si inalte.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Asa cum zice Bubu05sunt mugurii unei plante : Capparis spinosa) (engl.CAPERS) si despre care ia uitati ce se zice pe o pagina cu terapii naturiste :"Caperele sunt micile inflorescente ale unui arbust mediteranean, puse la murat. Au fost folosite pe
post de condiment aromat, de sute de ani, desi popularitatea li se datoreaza in parte si credintei ca ele stimuleaza dorintele sexuale si pot vindeca impotenta la barbati. " si aici si ceva poze ...

Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:


Mersi de reteta Oana.Nu eram sigura,daca se face cu ulei de masline sau unt si daca se fierbe sau nu,tinand cont ca e zeama de lamaie...
Stiu ca tare bun,si merge la peste uns..

Adriana
http://community.webshots.com/user/adrianamo

Mergi la inceput