cum faceti maioneza cu blenderul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Las blender se taie maioneza daca vreti sa faceti cantitate mai mare ( mai mult de 1 pahar). Cu mixerul iese cel mai bine dupa parerea mea.

"The harder you work, the luckier you get"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

dar cea de cumparat nu va place, am vazut maioneza fara colesterol la supermarket!!!!

s-auzim numai de bine! si

un an nou fericit sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:


daca citesti eticheta si o sa vezi cate chimicale sunt intr-o maioneza de comert nu o sa-ti mai vina sa o cumperi . La cate porcarii sunt in comert , eu una prefer sa evit pe cat se poate chestiile " de-a gata " . Americanii au boala asta , cumpara totul gata preparat si cred ca si asta contribuie la obezitatea in continua crestere care vine cu bolile aferente.

"The harder you work, the luckier you get"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Nici mie nu-mi plac maionezele cumparate - intr-adevar au o multime de chimicale, si nici gustul nu se compara. Am luat o singura data din lipsa de timp si m-am lecuit, am aruncat-o...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

mie nu mi-a iesit cu un ou crud, cum ati zis voi cu blenderul... am gresit cu ceva?, am pus zeama de la o jum. de lamaie (o fi prea mult, eu sunt cu acrituri la greu) la doua oua, si ulei mai putin la inceput apoi am mai pus insa, mi-a iesit ca un lapte.... curge, curge... nu pot sa fac nimic cu ea....

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Loma si mie mi se taie maioneza in blender. fa-o cu mana ce Dumnezeu sau cel mai bine cu mixerul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Loma, pune si un pic de mustar, si ai sanse mari sa fie mai groasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Cum iese maioneza alba? Datorita albusului de ou? Va intreb pentru ca in toate salatele cumparate maioneza este alba si parca are si alta consistenta. Mi-ar placea sa-mi iasa si mie alba. Stiti vreo reteta pentru maioneza alba?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Michelle nu prea am timp de facut cu mana, si mixer inca nu mi-am cumparat, am doar blender

Deanny am pus si de mustar, si tot nu a iesit, insa am pus-o o jum. de ora in frigider si parca a devenit mai consistenta insa tot e moale, dar la gust e buna, chiar mai buna decat cea clasica cu ou fiert.

Ellinia, ca sa iti iasa cat mai alba pui mai multa lamaie, ulei de porumb ca-i mai decolorat, si oualele sa nu fie din acelea cu coaja rosie ca au galbenusurile mai galbene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Anunt cu mare regret, ca nici mie nu mi-a iesit la blender! Credeam ca am dat lovitura, dar nu stiu unde am gresit!
Sa fi fost oul rece, uleiul pus tot, prea mult o lingurita de zeama de lamaie, sau mustarul o lingurita rece?
Ce credeti?
Care e secretul , ca mor de ciuda?
Era lunga, lunga! Zeama!
Helppp!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput