Voi cum faceti humus si tahina?

Voi cum faceti humus si tahina? | Autor: bebi

Link direct la acest mesaj

Buna ziua, doamnele pricepute in ale bucatariei


Dupa ce mi-am luat avant vreo 2 ore sa gatesc ceva, ma gandesc sa fac niste humus. Aveam 2 cutii de boabe de naut pe care le-am fiert, le-am curatat de pielite si le-am facut pasta cu robotu'. Am condimente speciale aduse din Israel, dar parca nu iese la fel ca cel de acolo.Stie cineva cum se face ca sa iasa cat mai bun si, mai ales, ce se mai pune in afara de ulei, sare si condimente?

Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Despre humus nu stiu ce sa-ti spun,dar tahini am cumparat din magazin,nu cred ca se poate face in casa.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

Tahina este buna cumparata din magazine. In schimb, humus are un gust execrabil. Am cumparat din supermarket si l-am aruncat de fiecare data. Mi-e dor de humusul din Israel, de abia astept sa plec luna viitoare, iar o sa se mire vameshii de cutiile de humus din bagajul de mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

hummus

daca e din conserva nautul se foloseste asa cum e . daca e nefiert
se lasa 24 de ore la inmuiat si se fierbe 10 minute la foc iute si ,1 ora si 20 minute la foc mediu. se strecoara si nu e necesar sa se curete de pielite

reteta originala de hummus e asa :

2 pahare naut fiert
sucul de la 1 lamaie
1 lg cu varf de Tahini ( Tahine ) - pasta de susan100% se gaseste la billa
2 catei de usturoi
ulei de masline cam 3-4 linguri
apa care se adauga treptat in blender pana se obtine consistenta dorita
sare

toate se pun la gramada in blender si se mixeaza. din cand in cand opriti blenderul si amestecati cu lingura pt ca la incepul e destul de gros amestecul. Puneti apa treptat ca sa nu-l subtiati prea tare.
Tot secretul hummusului e Tahine care se poate inlocui cu unt de arahide ( peanut butter) dar nu e la fel de gustos.

Toate cantitatile sunt aproximative. daca va placecu mai multa lamaie mai adaugati, daca nu va place usturoiul se poate si fara .


"The harder you work, the luckier you get"



Eu in Ro cumparam naut uscat de la magazinele naturiste si Tahine tot de acolo sau de la Billa


PS. Incercati cu incredere reteta asta ca sunt sigura ca va iesi la fel ca si hummusul din israel. Noi facem hummus aproape saptamanal asa ca am facut "sapaturi " majore pana am dat de combinatia ideala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

Michelle, iti multumesc!

Am luat naut la conserva dar mi s-a parut cam tare asa ca l-am fiert. In w/e asta am sa incerc si cu boabe de naut cumparate din magazin si am sa incerc retzeta ta. Iti multumesc mult!

Esti sigura ca nu se scot pielitele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

da, sunt sigura ca nu se scot pielitele ( totusi eu le scot pe cele care plutesc dupa ce s-a fiert nautul ) . E posibil ca cel din conserva sa nu fie fiert suficient desi eu am facut hummus cu boabe din conserva si nu mi s-au parut prea tari dar acum depinde de conseva cred. ( oricum nautul are textura dupa ce s-a fiert nu e moale rau).

"The harder you work, the luckier you get"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asra spune:

Este super reteta de humus.Am luat si humus la conserva, dar nu este prea gustos iar daca incerc sa-l "dreg", se taie (ca la maioneza).Stie cineva ce pot sa-i fac?Am gasit si pulbere de naut,se poate face humus si din pulbere?In tarile arabe humusul se serveste alaturi de o salata care se numente TABULI.Este delicioasa desi recunosc ca mi-a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc cu ea.Va dau reteta poate va tenteaza:

TABULI

2 LEGATURI DE PATRUNJEL PROASPAT
1 ROSIE
1 CEAPA MICA
1 CEASCA DE CUS-CUS
1 LAMAIE
PUTIN ULEI MASLINE
SARE

Se taie marunt patrunjelul si ceapa,apoi rosia in cubulete mici.Se pune la inmuiat cus-cus-ul cu apa (pui apa in ceasca cu cus-cus pana se acopera acesta si il lasi 10 min,pana devine bobitza moale dar putin dura in interior)apoi il amesteci cu restul legumelor taiate.Se adauga zeama de lamaie sarea si uleiul de masline.Este mai buna daca se lasa la frigider cateva minute inainte de servire.Se serveste alaturi de humus,si in general cu preparate din carne.Sper sa o incercati.Secretul este sa predomine patrunjelul in salata ,si nu celelalte lingrediente.Daca va place sa mancati picant ,la salata puteti adauga Harrisa(pasta de ardei iute rosu)
Pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

pulbere de naut adica faina de naut????? Nu prea am auzit sa se faca humus din ea. Totusi din ea poti sa faci ceva super. cartof+ ceapa + ardei razuite mare, amestecate cu faina de naut +condimente + putina apa ( sa fie gros amestecul). se pun cu ligura chiftele in ulei incins ( foc mediu) . se preseaza cu dosul lingurii ca sa iasa plate. sunt bune rau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

am adus subiectul la suprafata pentru ca am cumparat un borcan de tahina. si as vrea sa o folosesc la reteta michellei.
daca reusesc sa fac reteta, cum maninc acest humus ? se intinde pe paine ? in afara de reteta cu rosii si patrunjel.
as mai incerca sa fac vinete coapte tocate si amestecate cu 2-3 linguri de tahina, ca inlocuitor al maionezei din galbenus si ulei. cred ca este o varianta mult mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

De asemenea, eu am pus Tahina si in guacamole (pasta de avocado) si intr-adevar este bun si in salata de vinete.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Tic-tac,la salata de vinete cu tahina se pune si un catel de usturoi pisat,sare si ceva ulei de masline.Se mananca la fel ca si hommous-ul.

La homous pe aici nu se adauga apa.Doar nautul fiert si curatat de pielitze,sare,un catel de usturoi putina tahina si zeama de lamaie.

Se serveste cu gratar si cartofi prajiti.Si salata de cruditati.

Mi-e foame!!!!!

Mergi la inceput