Ospamox 125mg/5ml... cat se da ?

Ospamox 125mg/5ml... cat se da ? | Autor: radu.

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare.... Pt. raceala si febra care este doza recomandata? Pediatrul a zis 10 ml la 8 ore, dar m-i se pare cam mult..10 luni, 9,5 kg

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Pai spune varsta si greutatea copilului, ca de asta depinde.

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Doza folosita la copii este de 30-60 mg/kg corp/zi.

La sugari, pana la 1 an, intr-o infectie medie, se dau 2 lingurite-masura/zi (Ospamox 125 mg/5ml).

Doza pe care ti-a recomandat-o pare, intr-adevar, cam mare, dar medicul stie gravitatea bolii si probabil de aceea a marit doza.

Multa sanatate!

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu. spune:

multumesc !
mai am o nedumerire..eu vreau sa-i dau medicamentul cu seringa de la nurofen, deci trebuie sa stiu in ml. ce cantitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISCOSTY spune:


Eu i-am dat lui Dany, 5 ml la 8 ore. Pare cam mare doza ptr. 10 luni, dar daca medicul asa a considerat....

Crys si Dany(30 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu. spune:

5 ml.. cate mg ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

eu i-am dat alexiei , 7,5 la 12 ore

luminita:mami de 2 scorpiute;ADRIANA-STEFANIA[7 ani] si ALEXIA-MARIA [1 an]

" ASA CUM APA NU POATE RAMANE IN VARFUL MUNTELUI , NICI SUPARAREA NU POATE RAMANE INTR-UN SUFLET MARE"
LAO TZE

fotografii si DESENELE ADRIANEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by radu.

multumesc !
mai am o nedumerire..eu vreau sa-i dau medicamentul cu seringa de la nurofen, deci trebuie sa stiu in ml. ce cantitate




Medicamentul e sub forma de granule, peste care pui apa plata pana la semn si prepari suspensia. Daca ii dai 10 ml, masori 10 ml cu seringa (presupun ca e gradata). Daca totusi scazi un pic doza, tot la fel.
Substanta activa din medicament este in concentratie de 125 mg la 5 ml, dupa cum spune si numele.

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaLaura spune:

Eu i-am dat la 5 luni 5 ml Ospamox 125mg la 8 ore timp de 7 zile, fetita mea cantarind 8,5 kg.
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu. spune:

multumesc pt raspunsuri..i-am dat 7,5 ml la 8 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Dupa antibiotice
Penelopa15
daca dupa antibiotic (ospamox) - ce un bb de 7 sapt - nu mananca, se poate intampla ceva?
refuza mancarea si am incerca si cu lingurita si cu biberonul - e hranit cu bebelac.

multumim


mamaluiAlek
Si noua ni s-a intimplat la fel dar al meu bebik avea 5 luni.
Deobicei antibioticul taie pofta de mincare si deranjeaza stomacelul,de aceea este bine(asa am facut noi)sa-i dai papa si dupa care sa-i administrezi antibioticul.
numai bine si sanatate...


coraly
Antibioticele fac enorm de mult rau mai ales la asa varsta.Era absolut necesar sa i-l dai? Sigur se simte rau de la antibiotic.
Neaparat sa-i dai Biotics Baby sau Ecoflorina 7 zile

teodraghici
Mamaluialek, asa e dar din pacate unele antibiotice sunt inactivate de alimente si e obligatoriu sa le pape BB pe stomacul gol.
Teo


Penelopa15
ce este IboticsBaby sau Ecoflorina?
Da e neaparat nevoie ca a facut o mica otita.
Multumesc


coraly
Antibioticele nu ucid doar bacteriile rele, ci si pe cele bune, care formeaza flora intestinala (esentiale in digestie). De aceea, in timpul si dupa un tratament cu antibiotice este foarte indicat sa-i dai un supliment de lactobacili vii, care restabilesc flora intestinala (e ca si cum ar manca iaurt) - bifidus, acidophilus...
Ecoflorina sau Biotics Baby asta contin.

Mergi la inceput