fetele cu hipermetropie

fetele cu hipermetropie | Autor: chiquitita

Link direct la acest mesaj

Am vazut subiectul cu cerzariana pentru fetele cu miopie. E valabil si pentru cele cu hipermetropie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Eu am hipermetropie, strabism... si am nascut normal, a zis dr mea ca nu are nimic... si n-are.. sper ca e ok

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogo site (DN 10.10.2004)
www.123greetings.com/events/new_year/fireworks/fire12.html" target="_blank">UN AN NOU PERFECT!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Buna

Eu am hipermetropie (+6,5 la ambii ochii) si strabism. Am nascut prin cezariana pt. ca asa am dorit, fara legatura cu acaasta afectiune. Puteam naste si natural din acest punct de vedere.
In miopie, ochiul este mai mare decat normal (are axul mai lung), iar efortul din timpul expulziei ar putea sa provoace dezlipire de retina.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Si in hipermetropie exista acest risc. Oftalmologii recomanda operatia cezariana in acest caz.

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Salut!
Si eu am hipermetropie si am nascut cu cezariana, dar din cu totul alte motive. Mie nu mi-a zis dr. ca ar exista vreun risc dpdv al hipermetropiei. Acum aflu prima oara.

Raluca si Ioana Catalina (3.10.2005)
bursicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Exista risc si pentru un ochi aparent sanatos, adik fara probleme, dar pentru unul cu probleme.
E risc, asta nu inseamna ca se poate intampla musai ceva!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Anya - Alina a explicat foarte frumos si foarte adevarat de ce se recomanda cezariana in unele cazuri de miopie. Nici macar in toate cazurile de miopie! Dar la hipermetropie nu exista acest risc de dezlipire de retina, pentru simplul fapt ca ochiul are fie axul antero-posterior mai scurt decit normal (si din aceasta cauza imaginile se formeaza in spatele retinei), fie cristalinul este mai putin convex decit normal (avind acelasi efect, de formare a imaginilor in spatele retinei). Deci, in cazul ochiului cu axul antero-posterior mai scurt decit normal nu are cum sa apara dezlipirea de retina, tocmai pentru ca ea - retina - nu se afla "in tensiune", din cauza alungirii axului ochiului. Si, cum am mai spus, nici macar la miopie nu se recomanda cezariana by default. Tocmai datorita cauzelor diferite ce pot determina miopia, cit si datorita gradelor diferite ale miopiei = ale afectarii ochiului.

Sanatate sa avem, ca de restul ne ocupam noi!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Dar cresc dioptriile? Ca am auzit ca cresc un pic si in 6 luni isi revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Anya - Alina a explicat foarte frumos si foarte adevarat de ce se recomanda cezariana in unele cazuri de miopie. Nici macar in toate cazurile de miopie! Dar la hipermetropie nu exista acest risc de dezlipire de retina, pentru simplul fapt ca ochiul are fie axul antero-posterior mai scurt decit normal (si din aceasta cauza imaginile se formeaza in spatele retinei), fie cristalinul este mai putin convex decit normal (avind acelasi efect, de formare a imaginilor in spatele retinei). Deci, in cazul ochiului cu axul antero-posterior mai scurt decit normal nu are cum sa apara dezlipirea de retina, tocmai pentru ca ea - retina - nu se afla "in tensiune", din cauza alungirii axului ochiului. Si, cum am mai spus, nici macar la miopie nu se recomanda cezariana by default. Tocmai datorita cauzelor diferite ce pot determina miopia, cit si datorita gradelor diferite ale miopiei = ale afectarii ochiului.

Sanatate sa avem, ca de restul ne ocupam noi!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica



Eu am hipermetropie cu astigmatism la ambii ochi iar oftalmologul mi-a recomandat sa nu risc!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput