Mastodynon - Vitex Agnus Castus - (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

quote:
Originally posted by crinuta71

Alexia multumesc de raspuns. Vitamine E iei deci, o capsula dimineata si una seara?

poze





Da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Dragele mele,

Am lipsit de pe aici mai multe zile. Ma intorc cu forte noi. Trebuie sa fiu mai puternica.
Voi incerca sa citesc cat voi putea si sa raspund cui ma pricep. Dar din pacate nu stau prea bine cu timpul.
Eu sunt in ziua 12. Iau in continuare Vitex, EPO si acid folic. Rezultatele analizelor din ziua 3 nu le am inca. Sper sa fie bune.

bubulina Cred ca trebuie sa continui cu Mastodynon-ul (in locul Brocriptinei). Stii si tu ca efectele se vad in timp. Dar daca chiar vrei sa iei medicamente pentru prolactina mai bine ia Dostinex, are mai putine efecte secundare. FSH-ul stiu ca se face in ziua 3 pentru evaluarea rezervei ovariene (combinat cu LH si estradiol). Despre cat de elocvent e in ziua 14 nu stiu.

carpediem Eu zic sa mergi la doctorita care ti-a spus despre Mastodynon cu prospectul si sa o rogi sa-ti spuna care dintre plantele acelea contine hormoni. Si atunci sa vedem pe unde scoate camasa .

Trebuie doar sa crezi!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Alexia multumesc mult de raspuns.
Fetelor, azi m-am intalnit intamplator cu ginecologul la care merg eu. I-am spus de nodulul la san si ca iau Mastodynon, si a zis ca e bine ca il iau.
Marrina de ce spui ca trebuie sa fii mai puternica, ce s-a intamplat? Sper sa-ti iasa bine analizele.
pentru toate fetele

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:


, asa cum am promis m-am intors!

Sunt si eu una dintre consumatoarele de Vitex, Evening Primrose si Extract de Zmeur numai ca eu le iau pt. fibroame si pt. reglarea CM care de ceva timp a cam luat-o pe aratura! Cel putin asa credeam pana acum cateva zile cand am activat un link postat de Marrina in capitolul trecut si am citit ca vitexul nu este indicat femeilor cu fibrom si endometrioza . Dupa ce in multe alte articole scrie cu totul altceva! Luminati-ma voi va rooog ca eu nu mai stiu ce sa cred!?

Bubulina, in ceea ce priveste diferenta dintre FSH ziua a-3-a si a-14-a iti pot spune eu dar abia saptamana viitoare cand am intrevederea cu don doctore.

Crinuta, eu am cumparat pasta de dinti homeopata de la farmacia homeopata dar si de la plafar!


Va transmit ,
Stu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Stuart multumesc de raspuns.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Stuart multumesc de raspuns.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

crinuta71 Am lipsit cateva zile de pe aici ca n-am avut acces la net iar de ceva vreme tatal meu este bolnav si inca nu i s-a stabilit un diagnostic clar. Asta ma face foarte vulnerabila dar sper sa gasesc in mine puterea pe care sa i-o dau si lui ca sa trecem cu bine peste toate.

stuart In general Vitexul este recomandat numai pentru anumite tipuri de fibroame, in functie de localizarea lor (seros, subseros, mucos...) dar nu inseamna ca e contraindicat in celalalte dar s-a constatat ca nu ajuta.
Despre endometrioza:
http://www.kroger.com/hn/Concern/Endometriosis.htm

E adevarat ca eu n-am insistat pe acest aspect (fibrom, endometrioza) pentru ca nu era cazul meu. Sper sa te lamuresti cum e mai bine pentru tine.




Trebuie doar sa crezi!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Marrina imi pare rau pentru problema cu tatal tau. Trebuie sa fii tare insa. Stiu ca e greu. Iti doresc sa treci cu bine peste aceste greutati si cat mai repede. Dar stii, se zice ca dupa perioadele mai grele, vin perioade mai bune. Te pup

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:


Marrina, imi pare rau pt. tatal tau si ma rog sa i se stabileasca diagnosticul cat mai repede ca sa poata incepe tratamentul adecvat! Uneori incertitudinea este boala cea mai grea! Tie iti doresc multa, multa putere pt. a-l sustine!

In ceea ce priveste cele scrise de mine nu trebuie sa te simti vinovata! Scuze, dar nu asta a fost intentia mea! Tu esti f. draguta si crede-ma ca ne ajuti f. mult (cel putin eu asa simt) prin faptul ca ne impartasesti din experienta ta. Eu nu pot decat sa-ti multumesc pt. lucrul acesta!
Peste cateva zile fac 3 luni de inghitit vitex (4capsule de 400mg/zi) si sunt dispusa sa-l folosesc cel putin 6 luni. Ma opresc numai in cazul in care analizele hormonale ies un dezastru si asta o sa vad sapt. viitoare!

Si eu citisem pana acum numai lucruri bune despre vitex (ex.: ..."is considered to be the best herb for ailments such as fibroid cysts of the uterus and endometriosis" sau ..."It is a wonderful tonic to enhance the chances of conception through its ability to regulate ovulation and if taken through the first trimester, vitex will reduce the chances of miscarriage. After the birth, it helps a new mother to produce plenty of milk.... Vitex is also an indispensable remedy for women with uterine fibroids, fibrocystic breasts, or endometriosis. All of these conditions proliferate under the influence of estrogen and shrink under the influence of progesterone"...). insa ce-am citit pe:
http://www.drugdigest.org/DD/PrintablePages/herbMonograph/0,11475,4094,00.html
m-a pus putin pe ganduri si de aceea v-am intrebat. Stiti si voi cat de bine prinde cand mai auzi si alte pareri!

Cele care doriti sa cititi articolele din care am citat vi le pot trimite in intregime prin PM deoarece am salvat numai continutul nu si linkul.

Multi de noapte buna pt. toate fetele,

Stu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Crinuta71, stuart Va multumesc din suflet pentru gandurile voastre bune!

stuart Am recitit informatiile care te-au bulversat. Poate n-ar fi rau sa citesti bibliografia articolului respectiv ca sa vezi de unde s-au inspirat si din ce au tras concluziile legate de riscuri. Trebuie sa aiba o baza reala si posibil sa o gasesti acolo. Nici eu nu as sta linistita in cazul tau. Asa ca nu e cazul sa-ti ceri scuze. M-ai inteles foarte bine. As vrea ca experienta noastra sa fie cel putin cate un ca sa avem ce impartasi.
Ce fel de vitex iei? Ti l-a recomandat cineva? Ce analize faci saptamana viitoare?

bubulina, alexia28

Trebuie doar sa crezi!

marrina

Mergi la inceput