Diareea / enterocolita

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

De 4-5 zile micuta mea de un an si 4 luni are scaune diareeice cate 4-5 zii dar apoase,i-am dat smecta ,enterol,numai ceai de menta iar de ieri humana hn,acum 2 sapt la fel am patit dar am pus pe seama dintilor dupa hn si-a revenit dar pt cateva zile,acum a fost si un pic racita cu muci ,tuse,voma dupa ce papa laptele ,pediatra ne-a prescris antib pt rosu in gat dar fara analize in prealabil,azi am fost si -ia recoltat exudat nazal,faringian,urina si urocultura restul le-am tot facut la 3-4 luni la cele de sange ma refer,as vrea o coprocultura sau ce analize ar mai trebui facute ca pediatara ei nu este prea preocupata spune ca trece cu regim dar cand?copilul nu mananca ,nu vroia nici inainte dar acum nici atat,doar ar bea ceai atat,dar caca este f urat mirositor ,fara mucus dar fffffffff apos ce simptome sunt?la ce spital sa merg ,daca ne interneaza unde sa mergem sa avem conditii umanae ,ca la elias dori pe jos sau pe scaun in cel mai bun caz ,mai sunt si insarcinata,incotro s-o apuc sunt disperata,mai mult parca a slabit ,sa tras la fata iar doctora spune ca o sa isi revina cand?ca innebunesc?

Flori 17sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Flori ,si fetita mea tot nemernicul asta de virus l-a avut. o saptamana scaune apoase si dupa au inceput si celelalte simptome .adica dureri de gat,mucisori si mai nou tuse.a facut si febra de nu reuseam sa o scad cu nimic. acum e bine.
la fel de disperata am fost si eu . sunt zombi !n-am mai dormit noaptea de o saptamana pt ca noaptea se ineca cu mucisori ,tusea ,plangea . groaznic!de abia azi noapte a dormit linistita.si caca acum e mai bine. nu e tare cum il facea inainte ,dar nici apa chioara. am inteles ca e nenorocire cu viroza asta sau ce o mai fi.
nu stiu daca te-am ajutat cu ceva ,dar e bine sa stii ca nu esti singura.


multa sanatate!

edit: tocmai cand ma laudam aici ca n-am mai facut moale , a mai trantit unul.of!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

si andreiul meu de un an si
3 luni a facut azidimineata febra 38 sau 39 ca mi s-a spatr termometrul si nu stiu,oricum era mare ca avea frisoane si frigea.i-am dat panadol si a scazut dar a aparut o diaree ,el face de trei ori pe zi de obicei ,si in total a afcut de vreo 10or,diaree cu apa acum spre seara s-a ingrosat ca mi-a dat dr de familie smecta,debridat si amoxicilina pt rosu ingat.m-am cam speria t de diareea asta,nu a mai facut pana acum.si trebuie regim orez,morcovi,banane el inca bea nan junior si seara i-a fost foame,mai bea si noaptea nu stiu ce sa-i fac.zeama de orez nu -i place.si a mai avut si febra .daca nu-i trec si maine scaunele astea sa ma duc la spital,ca maine e sambata si nu mai am dr.asa e vioi si se joaca deocamdata.nu stiu de unde aluat-o,am fost la niste vecini cu copii care au avut asa ceva dar le trecuse de o saptamana,probabil erau inca purtatori.

diana,mama lui andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

baietelul meu a avut diaree acum o saptamana,i-a trecut ,nu i-am mai dat mancare de regim dar tot face caca moale de doua zile si e putin verzui.nu mai stiu cum e normal ,el bea inca lapte praf nan junior.aseara am avut musafiri si a baut si el putin suc de mere ,sa
ffie de la suc?il trec din nou pe regim ca mi-e frica sa nu faca iar diaree.dupa ce trece la lapte de vaca cum se modifica scaunul?e mai solid sau mai lichid?

diana,mama lui andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

SAlut mamici
Poate ma ajutati si pe mine...Edy meu de un an si 3 luni acum 2 sapt a facut o bronsita urata cu tuse spastica ,am ajun in spital ,am facut aerosol cu bicarbonat de sodiu ca sa fluidifice secretiile bronsice ,numai ca el le inchite si a inceput sa faca diaree urata.Medicul de familie mi-a spus sa nu ma sperii pt ca el asa elimina secretiile alea.
Numai ca face caca de 6-ori pe zii si orice papa peste 4 ore asa-l elimina precum la inchitit.Binenteles ii dau de regim dar de geaba.Medicamente i-am dat furazolidon ,hidrasec ,smecta nu vrea sa bea,azi dimineata i-am dat si sumetrolim.In spital nu as vrea sa mai ajung cu el asa ca dati-mi un sfat

Pe langa asta as vrea sa va mai intreb ceva:fartele meu cand a fost mic sufera foarte des de enterocolita asa ca mama mea mai mult a stat cu el in spital decat acasa.A auzit ea de la cineva sa-i dea acid tanic ,voi stiti ceva de acid tanic,tot am cautat pe net dar mai nimic n-am gasit.Cum se administreaza sau daca este nociva.Pe mama nu pot intreba pt ca e murit D-zeu s-o ierte.
Va rog sa ma ajutati daca puteti
Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput