Tutoriale medicale interactive

Tutoriale medicale interactive | Autor: mist

Link direct la acest mesaj

Cautand pe internet mai multe informatii despre chiuretaj (din ce consta si ce riscuri prezinta aceasta procedura), am dat peste un site cu o lista lunga de tutoriale, variind de la prezentari de boli precum diverse canceruri, diabet, endometrioza, etc. pana la proceduri chirurgicale ca histerectomia, vasectomia, cezariana sau chiuretajul.
M-am gandit ca ar putea fi un link extrem de util, chiar daca de dorit ar fi sa nu avem niciodata nevoie de majoritatea tutorialelor listate acolo. Multa sanatate la toata lumea!

Link-ul este: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/tutorials/


"I am still learning."

"La gente tira a matar, cuando volamos muy bajo."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

foarte instructiv si accesibil site-ul asta, Mist, multumesc si eu ca ni l-ai aratat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

EXCELENT! Multumim pt contributie! L-am facut "sticky" - merita sa sara in ochii oricui deschide prima pagina a Clinicii Virtuale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

GOOD JOB!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Uite ceva de care aveam nevoie!

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

ma bucur ca subiectul a fost facut "fierbinte", e grozav site-ul!
Mist,.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grandmother spune:

Excelent! Hai sa ne chiuretam, ca riscurile le stim acum! In lumea civilizata exista contraceptia, nu chiuretajul. Aceea este o masura disperata, anacronica, riscanta. De ce sa ta gandesti la ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca2us spune:

Salut
Nici nu stiu unde pot sa postez in legatura cu o intrebare pentru arian,poate oare sa ma ajute si pe mine cu un sfat.
Sunt acum de 37 ani, in 97 mi s-a diagnosticat uter fibromatos,in 2000 am fost la bucuresti unde mi s-a facut un chiuretaj biopsic, la testul histopatologic, dom profesor a zis ca as avea un nodul care este de esenta tare, nu intra acul in el.El a spus ca ar fi necrozat, dar ca e prea aproape de coloana.in 2003 am nascut prin cezariana un baiat de 4 kg, sanatos, dar dupa operatie am ramas cu mainile si picioarele in amorteala, plus cu pierderi de memorie si capacitate redusa de atentie.Acum sunt din nou insarcinata, am sa fac avort si doctora mi-a dat de ales ca dupa 2 luni dupa ce se reface uterul sa-mi faca miomectomie (ea ar fi zis ca as avea polifibromatoza), cu dimensiuni minime de 11 cm, eu palpez 3 astfel de galme.Iar dupa 40 ani sa fac histerectomie.Refacerea dupa cezariana a fost aproape de 7 luni.Cum ma sfatuiti dvs, poate ca un tratament cu antiprogestine ar fi util, poate embolizarea arterei uterine, si apoi miomectomia.
In familie avem bolnavi de diabet si basedof(mama si tata) si eu sunt alergica la majoritatea anestezicelor
Multumesc anticipat
Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Mist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

http://www.boli-medicina.com/


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Foarte interesant!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput