UTER MIC :(

UTER MIC :( | Autor: alina_bubulina

Link direct la acest mesaj

Buna,
tocmai ce m-am intors de la medic sunt bucuroasa si nu prea...,nu prea stiu ce sa zic am o nelamurire cu uterul, care mi-a zis ca-i mic dar NU s-a exprimat ca fiind infantil ci doar mic avand dimensuni de:
longitudinal 3.3 cm
antero posterior 2.6 cm
diametru transvers 3.8.
in rest sunt ok, si mi-a dat verde, dar imi este frica sa nu raman insarcinata si sa nu le pot duce la capat sarcinile. am tot cautat pe net dar nu prea m-am lamurit si imi este cam frica. Nu am inteles dc exista sau nu tratamente...
Voi stiti ceva???
plizzzzzzzzzzz help meee

Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Alina, exista sansa sa duci o sarcina si cu uter mai mic, medicul iti va da un tratament hormonal, citeste aici un subiect pe tema asta: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34102.
referitor la dimensiuni: http://www.e-referate.ro/referate/Anatomia_aparatului_genital_feminin2005-03-18.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Nu te necaji, al meu era ´superinfantil´ si am o frumusete de baietel de doua luni....in urma unei sarcini minunate, fara probleme, asa ca se poate.



Carmi

Foto bebe Fabiano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

Saru'mana fetele,

Carmi ce bebe karatistist ai, o mandrete nu alta sa-ti traiasca sa fie sanatos.
Iertati-ma poate ca par tembela vin de la doctor si tot nelamurita sunt...dar la noi in tara sunt tare pretiosi medicii astia ti-o arunca si dupa aia se grabesc. Sunt tare revoltata ca niciodata nu m-a lamurit si pe mine cineva . Sa te invete ce sa faci...nika, tre' sa te omori tu sa cauti.

saru' inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

alina, stai linistita. Si mie mi-a zis o doctorita ca am uterul prea mic si dupa o luna de la consult am ramas insarcinata si am nascut la 42 saptamani un baiat de 4050g. Si acum sunt din nou insarcinata. Si mama m-a facut cu uter infantil la 37 de ani.
Nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi. Iti doresc sa apara bebe cat mai repede! Si Un An Nou Fericit!

10+


Cornelia mami de Eduard(21 06 2004)
POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

ALINA stai linistita. Treaba cu uterul mic este relativa. Cum ti-au spus si fetele, poti ramane insarcinata si poti duce sarcina la capat fara probleme. Trebuie numai sa te aiba un medic sub observatie.
Si eu am uterul mic, si medicul mi-a spus sa iau: Calciu+Zinc+Magneziu 2 pastile pe zi, Vitamina E 1 pastila pe zi si Acid folic 1 pastila pe zi. La astea se adauga supozitoare cu ketonal 2 pe zi pt a preintampina vreo raceala sau vreo bacterie. Mi-a spus ca daca am grija de mine si fac ce imi spune el nu va fi nici o problema cu uterul meu mic in a duce la termen o sarcina.
Asa ca stai linistita. Ai dreptate, medicii nostri nu prea au rabdare sa iti explice si sa stea mai mult de vorba cu tine, dar de aia suntem noi aici, sa ne ajutam una pe alta.
LA MULTI ANI SI 2006 SA ITI ADUCA BEBICUL DORIT !!

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

Saru'mana fetele!!!!!
Multumesctare mult pentru incurajari.
Am avut destul de multe prbleme ginecologice si deja am ajuns speriata, disperata...in fine, si de fiecare data cand ma duc, mai imi zice cate ceva (de rau bineinteles) a ajuns sa-i urasc pe medicii astia...sunt asa indiferenti si insensibili.
Sotul meu deja zice ca nu mai vrea copil ca am suferit atat de mult si ca nu mai vrea sa vada cum iar ma doare, iar ma chinui, dar eu imi doresc tare mult un pui mic care sa se zbenguie prin casa si sa o faca vraiste, sa tipe, sa urle si eu sa uit prin ce trec acum...
Multumesc mult,

Mergi la inceput