hidrosadenita

hidrosadenita | Autor: uia

Link direct la acest mesaj

Buna celor de aici! Am mare nevoie de un raspuns la o intrebare. Stiti ceva despre aparitia hidrosadenitei: conditii favorizante, metode de prevenire, tratament....? Am mai cautat pe forum si pe net, dar nu m-am prea lamurit. Mi-a aparut la cateva luni de la nastere, iar acum cateva zile am simtit din nou cum vrea sa creasca un alt nodul. Ma ingrijoreaza faptul ca a recidivat (data trecuta am ajuns la chirurgie sa il deschida) si nu stiu care ar putea fi cauza. Daca ati trecut prin asa ceva, va rog spuneti-mi cum ati scapat de ea. Va multumesc. Va urez toate cele bune si mai ales un an nou cu tot ce va doriti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

In primul rind,bine ai venit printre noi....
Am avut asa ceva acum 2 ani,n-as putea sa-ti spun cauza exacta,cred eu ca de la un anume stick,sau de la ras(la mine).
Am luat antibiotic,nodulii nu au avansat asa mult,n-a fost nevoie sa ajung la incizie,insa ceea ce m-a salvat pe mine si este foarte bun,este asa zisa "crema neagra".Crema cu ihtiol,asa o gasesti la farmacie,este ieftina si exceptionala.Este adevarat,miroase cam naspa,a petrol,a motorina,insa rezultatele nu se lasa asteptate.
Mie mi-a recomandat-o chiar medicul dermatolog.
Succes!

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

In primul rind,bine ai venit printre noi....
Am avut asa ceva acum 2 ani,n-as putea sa-ti spun cauza exacta,cred eu ca de la un anume stick,sau de la ras(la mine).
Am luat antibiotic,nodulii nu au avansat asa mult,n-a fost nevoie sa ajung la incizie,insa ceea ce m-a salvat pe mine si este foarte bun,este asa zisa "crema neagra".Crema cu ihtiol,asa o gasesti la farmacie,este ieftina si exceptionala.Este adevarat,miroase cam naspa,a petrol,a motorina,insa rezultatele nu se lasa asteptate.
Mie mi-a recomandat-o chiar medicul dermatolog.
Succes!

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Am avut asa ceva cu multi ani in urma, doctorul mi-a spus ca de la o infectie netratata. Eram copil si eram mai mereu cu mainile murdare si imi rupeam pielitele de la unghii:)), mi s-a infectat un deget dar nu am facut nimic am asteptat sa treaca de la sine si doctorul a zis ca infectia s-a urcat la subrat (aveam febra si nici nu puteam misca bratul de durere). Nu mai tin minte tratamentul stiu doar ca erau comprese. Nici eu n-am ajuns la operatie.

Oana_B

Sarbatori Fericite !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uia spune:

Multumesc mult pentru ajutor!
Acum de dimineata am constatat ca parca vrea sa dea inapoi, a cedat eritemul si inflamatia. Peste noapte am avut un pansament cu ihtiol.Sper ca antibioticul asociat cu crema asta sa ma scape si sa am un revelion linistit. Din cate am citit utilizarea deodorantelor este o posibila cauza,dar ma intreb cu groaza ce altceva mai pot folosi. Si apoi chiar ar trebui sa renunt la epilat sau ras?Pana la recidiva am crezut ca este un accident si nu am luat nici o masura de prevenire, dar incep sa ma gandesc ca trebuie sa actionez intr-un fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Nu trebuie sa renunti la epilat sau la ras.
Cu deodorantele trebuie sa fii mai atenta,eventual sa observi care sint cele care dauneaza...

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput