Epidemie de varicela ?

Epidemie de varicela ? | Autor: Briantis

Link direct la acest mesaj

Citeam adineaori presa on line si in unul din ziare se spune ca e epidemie de varicela si ca varful epidemiei va fi in ianuarie .Nu stiu ce sa fac .Doctorita noastra de familie ,cand am intrebat-o in primavara daca sa vaccinam copilul ,ne-a spus ca ea nu e pro acest vaccin ,ca nu da imunitate decat pt un numar limitat de ani si ca ea nu si-a vaccinat copii propii impotriva varicelei .Asa ca am lasat-o in stand by si noi cu vaccinul .Acuma nu stiu ce sa fac .Eu m-as duce si maine sa cumpar vaccinul ,dar Andreiul meu tocmai s-a luptat cu o amigdalita si inca nu am terminat antibioticul ,asta dupa ce mi-a racit de trei ori in sezonul asta .Intentionam sa ii dau imunobaby dupa ce terminam tratamentul pt amigdalita .E clar ca nu sta prea bine cu imunitatea ,sa ii fac vaccinul oare ?Sa mai astept sa se mai intremeze?Ce dumnezeu o fi cu atatea epidemii de boli infectioase?

Mama lui Andreiutzu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Baietelul prietenei mele a facut varicela cind avea 6 luni si jumatate. Acum are 2 ani. Nu s-a intimplat absolut nimic grav, i-a trecut si acum are imunitate pe viata.

Bebelusul respectiv a fost la mine in vizita in perioada aceea - eu eram insarcinata in cca 5 luni si am tras o spaima cumplita, pentru ca nu stiam daca eu am avut sau nu. Mi-am facut analize si a reiesit ca am avut boala in copilarie si, prin urmare, am imunitate pe viata. Daca nu faceam boala ci un simplu vaccin, nu aveam imunitate si se putea termina rau.

Varicela nu e la fel de periculoasa ca pojarul. Eu n-am s-o vaccinez pe fetita mea contra varicelei, pentru ca oricum nu dobindeste imunitate decit pentru citiva ani.



Leta si un bebe
POZE DE DECEMBRIE

want my life back

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

quote:
Initial creeata de Briantis

Citeam adineaori presa on line si in unul din ziare se spune ca e epidemie de varicela si ca varful epidemiei va fi in ianuarie .Nu stiu ce sa fac .Doctorita noastra de familie ,cand am intrebat-o in primavara daca sa vaccinam copilul ,ne-a spus ca ea nu e pro acest vaccin ,ca nu da imunitate decat pt un numar limitat de ani si ca ea nu si-a vaccinat copii propii impotriva varicelei .Asa ca am lasat-o in stand by si noi cu vaccinul .Acuma nu stiu ce sa fac .Eu m-as duce si maine sa cumpar vaccinul ,dar Andreiul meu tocmai s-a luptat cu o amigdalita si inca nu am terminat antibioticul ,asta dupa ce mi-a racit de trei ori in sezonul asta .Intentionam sa ii dau imunobaby dupa ce terminam tratamentul pt amigdalita .E clar ca nu sta prea bine cu imunitatea ,sa ii fac vaccinul oare ?Sa mai astept sa se mai intremeze?Ce dumnezeu o fi cu atatea epidemii de boli infectioase?

Mama lui Andreiutzu




Varicela este cea mai "usoara" dintre bolile copilariei, deoarece nu prea da complicatii. Singura problema este cea a bubitelor care, daca sunt scarmanate insistent, raman semne pe viata. Dar si pentru ele exista astazi lotiuni care usureaza mancarimea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

M-am mai documentat intre timp si intr-adevar in general se fac forme usoare in general ,mai ales la copiii mici ,dar sunt posibile si complicatii cum ar fi pneumonia ,encefalita .E adevarat ca boala da imunitate pe viata ,dar dupa boala virusul ramane cantonat in organism ,in celulele nervoase putand determina la varsta adulta aparitia zonei zoster(l-am vazut si pe dr Streinu directorul de la Institutul de boli infectioase Matei Bals zicand asta ,la stiri ,pe un post) .Asa ca prin urmare habar nu am ce sa fac ,daca sa vaccinez copilul asau nu .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Aseara am vazut si eu stirea la televizor....
Eu mi-am vaccinat fetita acum 2 saptamani cu Varilrix pt ca desi doctora a spus ca e posibil sa nu dea imunitate pe viata (dar este de acord cu vaccinul) prefer s-o feresc de boala aceasta cat timp este f mica si nu poate intelege sa nu se scarpine ca-i vor ramane semne si nici n-as vrea ca adult sa faca Zona Zoster.
Toate sunt cu dus si intors dar eu una sunt linistita ca am vaccinat-o.
Vaccinul se gaseste fff greu in farmacii...


Mihaela si Alexia- Maria26 august 2004

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Si un copil vaccinat poate face la fel de bine Zona Zoster ca adult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Cine vrea sa citeasca despre acest vaccin o poate face www.immunize.org/vis/ro_var98.pdf" target="_blank">aici

Sansele ca sa faca ZZ sunt mult mai mici, iulia_b pt ca majoritatea persoanelor imunizate cu acest vaccin nu mai fac boala iar virusul nu ramane cantonat in organism.
Dc totusi fac varsat de vant ulterior, atunci vor avea o forma f usoara (vor avea mai putine pete, este posibil sa nu mai faca febra iar refacerea este mai rapida).

Prefer sa previn decat sa tratez...dc exista aceasta posibilitate.

In prospectul de la Varilrix scrie ca se poate face de la 9 luni in sus. Eu i l-am facut fetitei mele la 15 luni (se face in manuta) si scrie ca rar da reactii adverse. Fetita mea nu a avut nici o reactie de la el.


Mihaela si Alexia- Maria26 august 2004

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Robert a facut varicela la 1 an si 3 luni - o forma usoara, fara complicatii si nici nu i-au ramas semne. Nici n-apucasem sa ma gandesc daca sa-l vaccinez sau nu (tocmai facuse MMR-ul la 1 an si o luna). Ceea ce stiu e ca in momentul oricarei vaccinari copilul trebuie sa fie complet sanatos, nu bolnav sau in convalescenta dupa o boala.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Cand Ozi si-a serbat implinirea a 5 anisori au venit 2 fratiori bolnavi de varicela (tocmai debutase boala si mama nu-si daduse seama). In 10 zile toti copilasii invitati (inca 11!) au facut varicela. 2 dintre ei erau vaccinati si nici vorba sa faca forma usoara...aveau bubite si in cerul gurii. Noi am scapat ieftin cu 15 bubite de toate dar doar 3 basicate si astea pe fund.
Cat despre imunitate doar 75% dintre cei care fac varicela capata imunitate tot restul vietii (am citit eu intr-o publicatie pe net).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Eu i-am facut vaccinul fetitei mele.De sa o las sa faca boala ?Nu e mai bine sa o scutesc de suferinta? Nu ati vazut persoane desfigurate de varicela? Eu am vazut.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

CRACIUN FERICIT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Roandre unde ai gasit Varilix? Daca poti sa imi spui te-as ruga mult, vreau si eu sa i-l fac Alexandrei.
Si daca tot suntem la tema vacinuri are cumva idee cineva cum se numesc vaccinele contra rubeolei si oreonului? Si daca sunt 2 separate sau e 1 singur? Noua ne-au facut doar AR la cabinet, nu am stiut, si acum vreau sa caut eu vaccin pentru cele 2 boli la care sunt descoperita.

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput