Nastere naturala dupa cezariana?

Nastere naturala dupa cezariana? | Autor: inaioana

Link direct la acest mesaj

A facut nascut cineva vaginal dupa cezariana?
Deocamdata sunt hotarata sa nasc din nou prin cezariana dar sunt curioasa daca imi ramane si variana nastere naturala de ales.
Ma intereseaza experiente reale, ca teoretic stiu ca se poate si este incurajata in unele tari.
Care sunt riscurile (stiu numai de ruptura de uter) si in ce procente?


Ioana 19 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Eu cred ca nu e bine sa risti, mai ales ca ai un copilas, iar nasterea e destul de recenta!
Am si eu un bebe cu o luna mai mic decat al tau, nascut tot prin cezariana. Nu cred ca as fi in stare sa imi asum riscurile!
La urma urmei care-i avantajul, uterul tot este cicatriceal....

Sper sa nu fii dezamagita ca nu am putut sa-ti raspund la intrebare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Mersi frumos pentru raspuns. Nu sunt deloc dezamagita ba chiar iti multumesc mult ca mi-ai spus parerea ta, mai ales ca vad ca nu se inghesuie lumea deloc
Intrebam si eu asa, nu ca ma gandesc serios sa nasc vaginal, doar ca eram curioasa in ce masura am si aceasta optiune in mod real. Ca teoretic..stiu ca exista...
Pupicei!


Ioana 19 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ioana, stii deja ca eu ma gandesc serios la o nastere vaginala acum, dar totul depinde mult de ce va spune si medicul meu. Stiu ca la Clinica Odibescu din Timisoara unde voi naste eu au fost mai multe astfel de cazuri si chiar e incurajata naterea naturala dupa cezariana... Deci voi vedea data viitoare (ca acum am fost asa coplesita de vestea ca e fetita incat am uitat 90% din ce vroiam sa discut cu el ...).

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (19+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Diana, daca nasti natural poate ne impartasesti experienta. Copilul meu e mai mare cu zece zile decat al tau si poate asa ma voi simti incurajata sa mai facem unul!
Bafta si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Am auzit ca varianta nu e exclusa, dar evident ca depinde de sfatul ginecologului tau. Si mai depinde de cum te simti tu dupa prima cezariana, am auzit ca exista cazuri de femei care au dureri in zona operatiei chiar dupa 15 ani.

Succes!
Daniella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

pe mine ma bate gandul nasterii naturale dupa cezariana, numai ca la mine au trecut 4 ani de la cezariana...depinde de f multi factori...cel mai mult depinde de cat de repede ti se declanseaza nasterea...eu am avut probleme de dilatatie la prima nastere...vom vedea...asteptam si alte pareri ...poate apare totusi cineva care a trecut prin asa ceva

Eliza , si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Mie mi-a povestit dr-a mea ca in Romania nu ar exista aparatura de masurare a presiunii (care se exercita in timpul contractiilor asupra uterului) si de aceea nici un doctor nu vrea sa riste o nastere naturala pe un uter cicatricial. Mi-a mai zis (in gluma evident) ca singura posibilitate sa nasti natural dupa cezariana ar fi sa stai acasa pana la dilatatie maxima si de-abia atunci sa te duci la spital si sa declari pe propria raspundere ca nu ai nici o cicatrice pe uter, ca ai facut alta operatie. Funny, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Mi se pare o expicatie logica. Totusi parca nu-mi vine sa cred ca nu exista asemenea aparatura. Nu ca as muri de nerabdare sa nasc natural avand in vedere riscurile dar..chiar am sa-l intreb si eu pe dr meu, asa macar de curiozitate!
Pupicei!


Ioana 21 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Parerea mea? Naste prin cezariana si nu iti mai face ginduri!

Cumnata mea a nascut prima data prin cezariana la 34 de ani in canada {pozitia fatului nu era corecta ca altfel o lasau sa nasca normal). Totul a fost ok, la 3 ani a ramas din nou gravida si doctorii au incurajat-o la nastere normala (cezariana e destul de scumpa pe acolo si deh ce conteaza ca asigurarile acopera toate costurile) si a mers pe aceasta idee la virsta de 37 de ani!!!!! a stat in travaliu 7 ore, era dilatat maxima dar copilul era foarte mare si cu toate astea, totul se marise sa faciliteze nasterea mai putin cusatura veche de la prima cezariana care nu a permis trecerea capului copilului. Si atunci urgent au trecut la cezariana... cind au deschis-o, i-au perforat vezica urinara de 2 ori si nu si-au dat seama. Drept pentru care a stat 3 luni cu scutece de adulti pe ea pentru ca efectiv facea pe ea si medicii amenintati de un avocat au grabit programarea pentru coaserea vezicii. Nu va spun ce operatie grea a fost aceasta din urma, ce calmante grele i-au facut (morfina chiar) si cum au facut din om neom un om nevinovat. Noroc ca mama mea a fost acolo timp de 6 luni si a fost pentru copil totul ca altfel nu se descurcau...inainte cu 2-3 saptamini inainte sa plece mama, si-a revenit si cumnata astfel incit sa se poata ocupa 100% de copil...
Asta imi demonstreaza ca in strainatate poti sa mori de 1000 de ori mai repede decit la noi si asta pentru ca sa se intimple totul natural... dar la 37 de ani???

Mai ai indoieli?

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Fiindca prima cezariana m-a luat prin surprindere, la urmatoarea....urmatoarele... am visat si eu ca va fi posibila o nastere vaginala. Dar n-a vrut nimeni sa auda de asa ceva. La a doua chiar am ajuns cu contractii, dilatatie si apa rupta si tot nu m-au lasat sa nasc normal. Important e ca totul a fost perfect, dar regretul asta o sa-l am toata viata. Nu e asa grav, dar mi-ar fi placut sa fiu si eu prezenta la nasterea copiilor mei, mai ales ca mi-au facut anestezie totala de fiecare data.
Intr-adevar se poate rupe uterul si nu exista in romania aparate de monitorizare a contractiilor, si nu isi asuma nimeni riscul. La al treilea copil am fost si eu la un pas sa-mi taie vezica, mi-a zis doctorita ca s-a speriat foarte tare, a crezut ca mi-a tait-o. Cand m-am trezit din anestezie mi-o aduc aminte ca se invartea in jurul meu si tipa la asistente sa imi bage nu stiu ce in perfuzii pentru ca punga de la sonda era goala, deci nu urinasem deloc si era grav. Dar, slava Domnului!, nu s-a intamplat asa.
Nu iti recomand nimic, ti-am spus doar experienta mea, trage singura concluziile

Mergi la inceput