Psihologia copilului - vol. 5

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Ce ciudat !
Fiica mea mi-a spus acum 2 minute ca este bucuroasa ca a inceput scoala si e 'misto' in clasa a III a pentru ca au mai multe lectii de facut.Am mai intrebat-o cum se intelege cu colegii dar ea nu-mi prea spune mare lucru la capitolul asta. Abia astept sedinta cu parintii sa-mi spuna doamna daca a observat vreo schimbare in comportamentul ei fata de colegi .I-am spus ca daca o deranjeaza vreun coleg (s-a plans de colegul din spate )sa nu-l bage in seama dar sa nu-l parasca doamnei .Mai devreme sau mai tarziu doamna va observa.I-am mai spus sa nu-si minta colegii pentru ca era tentata sa-i minta pe cei care ii cereau cate ceva in ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicuta spune:

Nici nu stiu cum sa incep!Problema mea e un pic asemenatoare cu a Aurorei, in sensul ca fiul meu de 14 ani nu prea poate sa isi faca prieteni dintre colegii de clasa(adevarul e ca in general nu prea are prieteni).Niciodata nu a resit sa se aproprie de cineva!Am discutat deseori cu el pe tema asta si nu pot si nici nu stiu cum sa-l ajut!Este si foarte suparacios si de multe ori ii spun ca poate din cauza asta il necajesc colegii pentru ca se supara pe ei.Stiu ca Dragos ar vrea sa isi faca prieteni dar nu mai stiu ce sfat sa-i dau!
Dar nu am inceput cu inceputul, adica sa va zic ca Dragos a crescut numai alaturi de mine si de parintii mei,eu fiind divortata de cand avea el 6 ani!(si divortul a fost unul destul de urat).Sunt multe de povestit,dar acum as vrea un sfat daca se poate,va rog mult!!!Cum sa il ajut pe Dragos sa-si faca prieteni?
Multumesc pentru intelegere si pentru ca existati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Cicuta, am aceeasi sugestie pt tine ca si pt Aurora. Afla care sunt nevoile lui. Apoi ierarhizati-le ca grad de dificultate si gasiti cele mai la indemana modalitati de a le satisface.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Buna Dimineata!
Am si eu o problema, cum scapam de pampers, si m-am gandit ca poate gasesc o solutie sau un sfat aici.

Irina are 2 ani si 6 luni. Are olita la vedere, in hol, se joaca cu ea, sta pe ea daca vrea, ba imi mai cere si carticele si-mi zice uneori sa stau cu ea, de multe ori zice "fac pipi" si vrea sa se dezbrace si sa se aseze, si, daca o dezbrac, se aseaza dar nu face nimic... In ultima vreme, daca am vazut ca nu face, nici nu o mai dezbrac. E bine?

Merge la cresa de 6 luni, a vazut acolo copiii facand, caci erau mai mari ca ea, dar cred ca in conceptia ei "a face pipi" e un fel de joaca.

In vara am incercat sa renuntam, a facut intr-o zi de 3 ori. Mare bucurie... aplauze, incantare... Si de atunci, nimic...Am incercat sa o fortez odata sa faca KK, caci imi dau seama repede cand face, si nu a mai facut. De atunci nu am mai insistat caci nu vreau sa dam in altele... Doar o intreb "vrei sa faci la olita?" si ea spune "nu". I-am aratat in baie "olita" lui mami si a lui tati...

Ce mi-ati putea recomanda pentru aceasta problema?
As putea deschide oare un subiect cu acest mesaj si la capitolul "Discutii generale"? Am tot cautat subiectul si nu am gasit sa fie un astfel de subiect...

Multumesc anticipat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bili spune:

iruse trebuie multa rabdare si povestit de zeci si zeci de ori.

uite cum am facut noi: in primul olita a stat doar in baie ca sa se stie de ce sta acolo si la ce foloseste, apoi am inceput sa o pun la intervale cit de cit regulate pe olita, cred ca la fiecare ora si apoi ma trezeam ca se ducea sigurica in baie si-si dadea jos chilotei sa faca pipi.Cu treaba ailalta a fost mai greu dar i-am explicat si mai faceam si un pufff ce pute kk in pampers si-i explicam de zeci de ori pe zi ca trebuie sa facem kk la olita ca toata lumea face acolo si uite ca a inteles fata mea ca doar e mare si pricepe tot.
A...si lasata fara pampers si daca se intimpla accidente asta e, iar ii explici pe un tot mai ferm unde trebuie sa facem treburile, uneori ii mai ziceam fiica-mii ca uite acum stai unda daca ai facut pe tine si a vazut ea ca nu-i tocmai placut

Succes si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

Salut,
am si eu o intrebare: Copilul meu are 10 luni si cind am fost sa-l i-au de la cresa, l-am luat in brate si am primit o palma buna.
Credeti ca e timpul sa-mi fac griji? Sau a fost intimplator? Sau mai este si alta lamurire?

multumesc.

Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

De cat timp merge la cresa? Este prima oara cand te loveste?
In general, in acest context copiii au nevoie de un timp pentru readaptare la parintii pe care pot fi furiosi pentru ca i-au lasat la cresa. Poate ca nu i-ai acordat suficient timp inainte de a te apropia de el, timp in care sa ii povestesti ca ai venit sa il iei, ca acum veti merge acasa, ca ti-a fost dor de el.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Buna mamici,am si eu o problema si am considerat sa nu deschid subiect nou(inca)Sper sa primesc raspuns si aici.
Fetita mea are 1,8 ani plange f tare nopatea prin somn.E destul de veche problema,dar are perioade mai acute cand plange toata noaptea si perioade cand plange o data sau de doua ori.
Plange dupa mine,dupa tati,dupa jucarii dupa prieteni sau orice mai viseaza ea.
De ex aseara aplans destul de mult si primele plansete care au inceput pe la 11(ea doarme de la 9 la 7 dim)erau deja tipete ,tita dupa papucei ei de casa,ea le zice api.S-a dus sotul la ea(eu alaptam la bb2) si a incercat cu mangaieri,vb spuse usor cum ca o iubim,suntem acolo cu ea ,etc...degeaba.Dupa un timp a luat-o in brate,s-a trezit nu a mai plans,a adormit imediat si a tacut.Dupa jumatate de ora alt episod.Plansetele se repete cam la jumatate de ora,uneori mai repede.
In noptile care plange putin ,dupa ora 2 somnul e agitat,se foieste mult,vb prin somn,striga dupa noi,spune nu,nu cel mai des....
Uneori face asa si la somnul de pranz,dar mai rar si o data pe la mijlocul perioadei de somn.
La noi in casa nu se tipa,nu a vazur cearta,nu a luat bataie niciodata,nici nu va lua,o mai cert dar incerc cat mai domol.
Am folosit de 2 ori metoda time out pt ca nu ma puteam intelege cu ea si a functionat,apoi a inteles,si pe la 10 luni am invatat-o sa adoarma singura in patut,a mers destul de usor,atunci nu a plans mult.
Mentionez ca si pe atunci plangea noaptea,voia numai la san si o adormeam in brate.Am deschis atunci un subiect,am sa l pun dupa ce va functiona cautarea,despre cum a decurs obisnuirea sa adoarma singura.
Acum adoarme singura dar cu unul din noi in camera(asta de cand am mutat-o in camera ei)Intradevar cand am mutat-o a plans noaptea mai mult o perioada.Are si ea crize de personalitate ziua,e f alintata,recunosc,mereu ne solicita pe mine,sau sora mea(stam impreuna),mereu vrea atentie,vrea sa te joci cu ea,nu se joaca prea mult singura,e f maraita cand nu i se da ce vrea,de obicei atentie,joaca impreuna,muzica,poze,desene,toate cu spectatori singura nu sta deloc sa se uite la poze,desene etc....
Am incercat sa expun cat mai pe larg cam ce cred eu ca duce la explicatia plansului de noapte, as vrea un raspuns ,poate aflu cauza si o elimn,daca e nevoie apelam si la un psiholog,sper sa fie in iasi pt copii asa mici,ea nu vb bine,nu lega propozitii inca si e f reticienta cu strainii la inceput,pana ii cunoaste putin.
Va multumesc pt atentia acordata si va rog sa ma ajutati cum puteti.
Multumesc mult!



http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Draga Principesa,
Sunt disperata, pentru ca fetitele mele, una de 6 ani si una de 4 ani, merg de 3 luni la o scoala, respectiv gradinita, cu predare in limba engleza, dar ele nu stiu nici o boaba din aceasta. Acum noi locuim in Kazahstan, unde limba vorbita este rusa. La aceasta scoala sunt multi copii vorbitori de engleza. Nu am observat pana acum un progres important la fetitele mele, mai ales la cea mica. Vor fi ele in stare sa invete limba in cele din urma? Cam in cat timp? Recunosc ca nici eu nu sunt "tare " la engleza; doar tatal lor, dar el este foarte ocupat. Este suficient ca ele sa invete doar de la scoala, cand pe strada aud rusa? De la un timp cea mare mi se pare si timorata ca ea nu intelege prea bine ce zice d-na la scoala, iar ceilalti copii stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Miriama, am niste neclaritati. De ce merg ele la aceasta scoala? Pentru ce anume sa fie suficient ce invata la scoala? De ce este o diferenta intre nivelul lor si nivelul celorlalti copii?
Mesajul tau suna foarte presant dar eu nu inteleg amenintarea pe care o resimti tu. Care este?
In principiu este suficient sa studieze cateva ore la scoala pentru a reusi sa invete o limba straina.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput