Tinuta de Revelion ?

Tinuta de Revelion ? | Autor: nora2005

Link direct la acest mesaj

Bun gasit, fetelor !

In aceasta seara am colindat prin magazine, intrebindu-ma ce sa port de Revelion Nu mi-e usor sa ma imbrac, pentru ca sunt plinuta (1,62 si 73 de kg) si am si o problema cu incaltamintea, nu pot purta decit talpa ortopedica, deci exclus pantofi eleganti cu toc (m-am obisnuit deja si nu ma mai deranjeaza). Deci clar, voi purta pantaloni. M-am orientat, deocamdata, la pantalon negru, maieu de dantela neagra, pe corp, dublat pe dedesubt cu matase mov, (de-abia se zareste culoarea) si sacou negru, cu fulgi mici galbui...sau in locul maieului, o bluza finuta, aceeasi culoare cu fulgii de pe sacou, un galben-crem, cu ceva usor lucios prin ea...

Vroiam si eu un sfat de la voi, cum sa ma imbrac? Petrecerea se va tine intr-o sala, unde de obicei se organizeaza nunti, din cite am inteles. Sunt cu un grup de prieteni,unde nu conteaza daca ai sau nu partener (eu nu am ), dar nu as putea spune care vor fi tinutele: elegante sau mai sport...Anul trecut au fost de tot felul, dar -totusi- spre elegante...
Astept pareri si propuneri din partea voastra. Poate vor fi de folos si altora, care sunt inca in dilema pe acest subiect. Problema mea e ca eu nu acord o atentie prea mare tinutei, dar as vrea sa ma simt bine, sa-mi stea (cit de cit) bine si sa fiu si in pas cu lumea (ca sa nu zic chiar moda).
Multe mai vreau, nu-i asa ?
Daca cineva se indura sa-mi dea un sfat...ii multumesc de pe acum !

O seara buna !

Nora

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Doar o sugestie:sacoul mi se pare un pic prea mult pentru o petrecere de revelion;incearca peste maieul respectiv o bluzita gen poncho (daca esti adepta stilului,bine-nteles),transparenta si eventual viu colorata sau cu paiete,margelute,stiu si eu?!.Cam asa ceva:1,2,3
E lejera,nepretentioasa si camufleaza destul de bine.E o idee..



Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

quote:
Originally posted by Veve

[font=Comic Sans MS][maroon]Doar o sugestie:sacoul mi se pare un pic prea mult pentru o petrecere de revelion;incearca peste maieul respectiv o bluzita gen poncho (daca esti adepta stilului,bine-nteles),transparenta si eventual viu colorata sau cu paiete,margelute,stiu si eu?!.Cam asa ceva





Foarte frumoase modelele...in special primul mi-a placut. Dar in oras nu am vazut nimic de genul acesta...din pacate. Am vazut un costum, fusta si poncho, pe la 1,5 mil. care mi-a placut, dar nu l-am probat...
As mai putea sa pun peste ce-am spus un bleiser mov cu negru, lejer, despicat pe lateral, care face parte din costumasul cu maieul...E un compleu: fusta lunga, maieu si bleiser, de matase...In loc de fusta as pune pantalonii...Iar peste maieu, am o bluzita de margele, in plasa. Merge ?

[b]Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Eu as lasa numai plasa cu maieul si categoric pantaloni,nu fusta lunga!Daca tii neaparat la ceva pe deasupra,cred ca varianta 2 merge mai bine decat prima,cu galben...


Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

quote:
Originally posted by Veve

Eu as lasa numai plasa cu maieul si categoric pantaloni,nu fusta lunga!Daca tii neaparat la ceva pe deasupra,cred ca varianta 2 merge mai bine decat prima,cu galben...


Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5






Veve
, ...multumesc din suflet ca ma sfatuiesti...O sa ma probez cu toate, sa vad care ma avantajeaza cel mai mult. Dar mai colind si prin oras ...poate gasesc ceav ...nou ! Pantalonii sunt cumparati acum, dar as cumpara si bluza, daca as gasi ceva sa-mi stea bine, ca frumoase-s multe, dar eu mi-s cam rotunjoara. Am probat ieri niste maieuri din matase crosetata cu paiete negre, rosii, galbene, argintii...fiecare o culaore, desigur, dar erau prea mulate...Se poarta mult paietele anul acesta ? Sau margelutele? Ca prea am vazut multe bluze asa. Plus cele din licra cu tot felul de scinteieri pe ele, mai mult sau mai putin discrete...dar mie imi place stilul mai simplu.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Se poarta!De la imbracaminte pana la posete si incaltaminte.Chiar daca esti adepta unui stil mai "linistit" cred ca la ocazie de genul asta merge si-un pic de "sclipici"!Succes la cumparaturi!


Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

quote:
Originally posted by Veve

Se poarta!De la imbracaminte pana la posete si incaltaminte.Chiar daca esti adepta unui stil mai "linistit" cred ca la ocazie de genul asta merge si-un pic de "sclipici"!Succes la cumparaturi!


Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5






Tu cum te imbraci, Veve ?

Mai povestiti si voi, fetelor, cum va imbracati, ca este o sursa de inspiratie si pentru altii...Acesta e si sensul topicului.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

La mine e simplu ca incepe sa se vada burtica asa ca prea multe optiuni nu am. Noi facem la un restaurant care cred ca va fi destul de elegant, asa ca abia astept ocazia sa ma mai aranjez si eu. Am o rochie de voal neagra in multe straturi, care este doua numere mai mari si de asta nu am putut-o purta pana acum niciodata. Este stransa pe talie si mai jos foarte larga, cloche, pana deasupra genunchilor, iar in partea de sus are doua bretele late - de fapt mai mult pare bluza fara maneci.

Neaparat imi pun pantofi cu toc jos, vreau sa dansez si trebuie sa fie comozi. Oricum am remarcat ca se poarta foarte mult stilul balerin, asa ca... norocul meu.

Cred ca o sa imi iau si un sal rosu de matase ca sa mai atenuez din atata negru.


`Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
`That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
`I don't much care where--' said Alice.
`Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.
`--so long as I get somewhere,' Alice added as an explanation.
`Oh, you're sure to do that,' said the Cat, `if you only walk long enough.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Eu tocmai ce mi-am adus din Italia o rochie, special pt acest eveniment (facem la un restaurant, cu prietenii, nimic deosebit): neagra, dintr-un fel de dantela elastica (are si dublura tot neagra pe dedesubt), sus in bretele si cu burete la sutien, scurta (mai scurta pe mijloc si mai lunga pe parti). Incerc sa mai dau jos din sunculitze...ca sa nu-mi iasa prea tare prin rochie, ca e destul de mulata ... Totusi, ma gandesc ca daca imi va fi frig, nu ar trebui sa mai pun ceva pe deasupra??

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 8 luni) si Ramona (3 ani si 7 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

Am si eu o rochie neagra. Mulata. Dar fug de ea, ca trebuie sa fiu atenta tot timpul la ce maninc, beau...sa nu iasa in relief...burtica. Cred ca varinata cu bleiser-ul mov cu negru, e mai buna decit cea cu sacou, mai sobru si mai gros...Ce ziceti ?

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Eu am o rochie extrem de roz... din tafta care face ape aurii... e rochia mea de zana, asa ii spun eu, cu crinolina, pana un pic peste genunchi, corsaj, e un deliciu si nu stiu unde s-o port. NU cred ca merge de un revelion pe care....... oricum inca nu stiu unde o sa-l fac. E foarte simpla da e atat de roz incat iti vine s-o mananci. N-am purtat in viata mea ceva roz, da' rochia asta de cum am vazut-o m-am indragostit de ea. Si n-am unde s-o pooooooooooooooort.
nora.. eu ti-as recomanda ceva colorat, evita negrul, sunt convinsa ca multe d-ne si d-re fac proasta alegere ca la o petrecere sa imbrace negrul care oricat de elegant ar fi, a devenit un pic banal.
Si incearca niste balerini mai degraba decat pantofi cu talpa ortopedica. Nu mi se pare ca mai sunt la moda si in plus daca vrei ceva comod eu zic ca niste balerini sunt mult mai de efect.
Daca ai burtica eu ti-as recomanda sa nu imbraci un maieu stramt si mai degraba ceva care sa-ti ascunda rotunjimile si sa-ti pune in evidenta eventual un bust plin daca il ai.
De ce nu incerci o combinatie gen camasa aceea indiana salwar pe care o poti purta peste un pantalon. Sunt foarte de efect si cele cu broderii sunt si mai elegante. Poti alege fie satin, fie matase sau voal. Si neaparat colorata, mai ales daca pantalonul va fi negru.
Parerea mea e ca merita ca in aceasta noapte sa fii diferita de tot ce e in jurul tau.



cami




Mergi la inceput