ajutor- coliva!!!!!!!

ajutor- coliva!!!!!!! | Autor: oanabandol

Link direct la acest mesaj

buna fetelor,
am mare nevoie de ajutor....pe 26 dec trebuie sa fac pomenire pt bunica mea....si nu stiu sa fac coliva.va rog mult de tot, o reteta simpla sau un link unde sa vad retete de coliva...intru in criza de timp .
multumesc
pupici,
oana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

http://www.gustos.ro/retete-culinare/dulciuri-diverse/coliva-rapida.html
http://www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/303-coliva_moldoveneasca/




kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunicuta spune:


draga Oana
in primul rand pomenirile pentru morti se fac de obicei Sambata.
de discutat cu un preot pentru ca nu se prea fac pomeni pana la Boboteaza.
Oricum o sa-ti spun reteta mea de coliva: la 1 cana de arpacas pun 3 cani cu apa -arpacasul se spala in 9 ape apoi il pun in apa fiarta impreuna cu o lingurita de sare ,sting focul la aragaz si las vasul care este pe o tabla pe aragaz aprox.30 min-pana se umfla bine arpacasul- apoi dau drumul la aragaz si fierb coliva amestecand mereu sa nu se prinda .Cand arpacasul este fiert si a scazut apa complet pun cca 300-400 gr zahar( dupa gust)- amestecand continuu cca 15 min . Coliva se pune intr-un vas la racit dupa ce se racoreste bine adaug cca600-700 gr nuca macinata deasupra -pentru a nu forma crusta.Dupa ce s-a racit bine (a doua zi dimineata )pun dupa gust coaja rasa de la o lamiie, 2-3 pliculete zahar vanilat, rom, putina scortisoara-se framinta bine -se pune pe un platou -deasupra se pune cu sita biscuit macinat si zahar pudra-se orneaza cu miez de nuca ,bombonele ,cacao dupa preferinta.
sper sa fie de ajutor reteta mea-eu n-am dat gres niciodata cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

sunt cofetarii care fac si coliva, la comanda

" Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copliarie, III "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica gen spune:

Fac aproape la fel ca bunicuta, eu nuca si toate aromele le amestec in compozitie, dupa ce s-a racit nitel, daca o las prea mult se intareste de faci febra musculara amestecand (daca e cantitate putina, e ok). Ca sa nu prinda crusta ii pun o folie pt. alimente proaspete. La decor eu folosesc nuca de cocos in loc de biscuiti rasi, mi se pare mai estetica si jeleuri de capsuni de la Silvana pt. cruce, sau fondante, insa sunt unele bomboane de ornament in care iti rupi dintii.Sincer!

Gen 6+ si Robert2 noiembrie 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabandol spune:

acum m-am linistit....sper sa-mi iasa
va multumesc din suflet!!!!
spor maxim la treburi!
pupici,
oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabandol spune:

acum m-am linistit....sper sa-mi iasa
va multumesc din suflet!!!!
spor maxim la treburi!
pupici,
oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Oana, bunicuta te-a sfatuit bine, vorbeste intai cu un preot, si eu stiu din surse sigure ca intre Craciun si Boboteaza nu se mai fac pomeni pentru morti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sase spune:

stati putin ca nu e asa simplu.......
cum deosebesc graul obisnuit de arpacas ?
ma refer la situatiile din alta tara ...!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Sase cred ca poti folosi bulgur ( ala din care se face tabbouleh ) .. nu vreau sa spun vreo prostie caci nu sunt sigura daca arpacasul este exact bulgur. Macar asta se gaseste si la voi si fierbe usor ...

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

arpacasul este "ros",graul inttreg si fierbe greu .,cred ca e un grau decorticat arpacasul..poate iti trim. rudele din tara la colet.eu fierb arpacasul bine spalat in apa clocotita 3 parti apa 1 arpacas pana e fiert bine cam 45 min.la sfarsit mesteci mereu sa nu se prinda.poti si in apa mai multa.se surge prin strecuratoare si se aseazza staturi pe fundul tavii ,mai multe vase,si se fac patrate sa se zvinte bine cateva ore.apoi se amesteca cu zahar,miez de nuca pisat,cacao esenta de rom,coaja de lamaie,vanilie.se pun si biscuiti si pesmeti pisati .lasi sa traga gust vreo ora si incercci de dulce si arome si adaugi ce lipseste.daca o faci seara pana dim . e mai buna.daca amesteci calda cu zahar se topeste si iese o malaceala fara aspect si nici gustul nu e la fel.asa faceam si eu pana am furat seccretul de la o vecina priceputa.

Mergi la inceput