Vaccinarea-pro si contra

Vaccinarea-pro si contra | Autor: crisiacob

Link direct la acest mesaj

As vrea tare mult sa deschidem un topic pe aceasta tema, mai ales ca subiectul este fierbinte, in plina epidemie de pojar.
Pe scurt, parerea mea este ca totul este umflat ca o gogoasa, deoarece pojarul nu este nici pe departe o boala atat de crunta precum se vehiculeaza acum in presa. Poate lumea a uitat, dar bolile copilariei le-am facut majoritatea dintre noi, pe cand eram mici, si nu se vorbea de atatea complicatii cate par sa fie acum.
Pe de alta parte, nimeni nu sufla o vorba despre efectele adverse ale vaccinarii precum si de reactiile secundare ale acestora.
Inainte de introducerea vaccinarii in masa impotriva rujeolei, incidenta maxima a bolii apartinea grupei de varsta 5-9 ani. In aceasta grupa de varsta boala imbraca de obicei forme usoare la copiii cu imunitate normala, cu status nutritional si igienic rezonabile. Spre deosebire de boala naturala care confera imunitate pe viata, vaccinul ofera protectie doar cativa ani, astfel ca unul din efectele cele mai vizibile ale vaccinarii in masa importiva rujeolei a fost schimbarea distributiei pe grupe de varsta a bolii, cu scaderea incidentei in grupa 5-9 ani, si cresterea incidentei bolii in randul sugarilor, adolescentilor si adultilor, grupe de varsta la care riscul si severitatea complicatiilor sunt mult mai mari.
Vaccinul impotriva pojarului este un element din triplul vaccin ROR (Rujeola-Oreion-Rubeola), administrat la varsta de 15 luni. Medicii sustin ca vaccinul este necesar pentru a preveni encefalita rujeolica.
Dupa ce v-a speriat cu posibilitatea improbabila a encefalitei rujeolice, rareori doctorul dvs. va va spune despre pericolele asociate cu vaccinul impotriva pojarului. Vaccinul anti-rujeolic este asociat cu encefalopatia si o serie de alte complicatii precum PESS (panencefalita sclerozanta subacuta), care cauzeaza solidificarea materiei cerebrale si este invariabil mortala. Alte complicatii neurologice uneori fatale asociate cu vaccinul anti-pojar includ ataxia (imposibilitatea coordonarii miscarilor musculare), retardul mintal, meningita aseptica, convulsiile si hemipareza (paralizia unei jumatati a corpului). Complicatiile secundare asociate vaccinului pot fi si mai inspaimantatoare. Ele includ encefalita, diabetul cu debut in copilarie, sindromul Reye si scleroza multipla.
Lasand la o parte teoria, din pacate am intalnit cazuri particulare de copii vaccinati, a caror stare s-a inrautatit progresiv de la data efectuarii vaccinului, pentru ca apoi in 2-3 zile acestia sa-si piarda viata.
Eu cred ca este cazul sa tragem un semnal de alarma si sa facem tot posibilul sa luptam pentru dreptul nostru de a alege si de a fi pe deplin informati.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu cred ca este cazul sa tragem un semnal de alarma si sa facem tot posibilul sa luptam pentru dreptul nostru de a alege si de a fi pe deplin informati.

Cu asta sunt absolut de acord.
Eu am ales ca fiica-mea sa il faca (cand l-a facut ea oricum nu era nici o epidemie), il va face si pe cel impotriva varicelei, haemofilus B etc. De asemenea vreau sa o vaccinez si impotriva gripei dar de anul viitor cand va fi mai mult in colectivitate etc. Cred ca medicii trebuie sa te informeze exact, dar acum, sa fim seriosi, cati dintre ei sunt in stare sa o faca? Cred ca deocamdata e o chestie care cade tot in responsabilitatea parintilor...sa se informeze coresct si sa alega in consecinta.


Ioana 18 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Initial creeata de crisiacob

Lasand la o parte teoria, din pacate am intalnit cazuri particulare de copii vaccinati, a caror stare s-a inrautatit progresiv de la data efectuarii vaccinului, pentru ca apoi in 2-3 zile acestia sa-si piarda viata.
Eu cred ca este cazul sa tragem un semnal de alarma si sa facem tot posibilul sa luptam pentru dreptul nostru de a alege si de a fi pe deplin informati.



daca tu ai intalnit mai multe cazuri de copii care au murit din cauza vaccinului antirujeolic,probabil esti medic,nu? poate ne explici de ce cazurile respective nu au fost popularizate, iar daca au fost facute publice si eu nu am aflat da-mi te rog niste link-uri sa ma informez.
pana una-alta, in ultimele saptamani au murit 10 copii in Ro din cauza rujeolei(dar parerea ta e ca"totul e umflat ca o gogoasa-ce e umflat, nu au murit copiii sau ti se pare ca sunt prea putini?), asa incat cand vii si argumentezi impotriva acestui vaccin poate spui si cum ar fi putut fi evitata moartea copiilor respectivi, in jurul careia s-a facut mare tevatura.Iar niste medici din Moldova care au spus cam ce ai scris tu aici, au primit niste sanctiuni aspre pt. dezinformare. Asta e ceea ce am auzit eu la stiri la Europa FM. Poate ca ar fi bine deci sa iei legatura cu Ministerul Sanatatii si sa discuti punctul tau de vedere acolo, nu sa influentezi niste mamici carora le lipsesc cunostintele necesare si iau de bun tot ce se scrie pe net. pentru ca,pt. moment, "prostii" aia de la Min. Sanatatii au hotarat ca avantajele vaccinului sunt mai mari decat dezavantajele,iar noi, cele ce ne-am vaccinat copiii(de altfel acest vaccin e in schema obligatorie) stam linistite ca ei sunt la adapost de epidemia care face victime.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

crisiacob

Sunt foarte de acord cu tine.

Din pacate, oricat s-ar face publica aceasta problema cu vaccinarea, intotdeauna vor exista doua tabere. Eu cred ca fiecare parinte hotaraste ce stie, crede, simte ca e mai bine pentru copilul lui.

Insa doctorii ar trebuie sa fie cei care informeaza parintii asupra aspectelor pro/contra vaccinarii... Ceea ce nu fac, sau fac foarte putin.
(poate ma insel, sa ma corecteze cine stie, dar am aflat ca orice pediatru, medic de familie primeste niste puncte pentru cati copii a vaccinat.. asa e?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Dr noastra mi-a spus clar sa nu o vaccinez impotriva gripei. Nu mi-a dat nici o explicatie si nici nu i-am cerut petnru ca eu am deja o parere formata despre asta : o voi vaccina! Dar atitudinea ei mi se pare incorecta. Putea spune ceva de genul :eu nu sunt pentru vaccinare pentru ca bla-bla...cei care sunt pentru spun ca bla-bla...si sa lase la alegerea mea. Bine, oricum e la alegerea mea, pentru ca eu sunt genul asta, dar ma gandesc ce fac celelalte mamici , cela care sunt obisnuite sa nu puna la indoiala verdictul medicului sau care nu au cum si de unde sa se informeze.

Ioana 18 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

quote:
Initial creeata de crisiacob

As vrea tare mult sa deschidem un topic pe aceasta tema, mai ales ca subiectul este fierbinte, in plina epidemie de pojar.
Pe scurt, parerea mea este ca totul este umflat ca o gogoasa, deoarece pojarul nu este nici pe departe o boala atat de crunta precum se vehiculeaza acum in presa. Poate lumea a uitat, dar bolile copilariei le-am facut majoritatea dintre noi, pe cand eram mici, si nu se vorbea de atatea complicatii cate par sa fie acum.



Eu am 37 de ani. Am facut la 7 ani rujeola si am stat 6 saptamani in casa pt ca, ce uiti tu sa spui este faptul ca dupa rujeola organismul ramane slabit si e foarte usor sa apara complicatiile. Complicatii serioase. Am facut o pneumonie de toata frumusetea apoi au aparut alte probleme la rinichi, desi nu am fost un copil bolnavicios.
Nu sunt medic insa am un frate medic, o cumnata medic si inca vreo 3-4 medici in familie dintre care 2 profesori universitari. Si toti sunt PENTRU vaccinare. Orice vaccin are efecte secundare. Deobicei ele apar la organismele slabite la persoanele cu probleme de sanatate. Iarasi uiti sa spui asta. Si cred eu ca 10 cazuri mortale de rubeola nu sunt o gogoasa umflata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

crisiacob, sti cumva citi copii au fost vaccinati in tara asta de cind se da vaccinul AR, ca nu de anul asta se da... si din acesti copii vaccinati citi au patit ceea ce sti tu? poate faci si o statistica medicala (o incidenta, prevalenta sau sti tu ce), daca tot esti (poate asa am dedus noi) medic. conteaza si asta, sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Se vede treaba ca subiectul intereseaza ceea ce ma bucura foarte mult. Spre dezamagirea multora iata ca nu sunt medic, fiind de formatie psiholog dar am fost informata de medici in privinta problemelor pe care le-am pus pe tapet. Nu am avut nici o clipa intentia de a dezinforma, ba din contra, iar libertatea cuvantului cred ca trebuie respectata.
Problema pe care o ridic am inceput sa o cercetez cu ceva timp in urma si, desi speram sa ma insel, dovezile devin din ce in ce mai covarsitoare. Se pare ca vaccinarea nu este o treaba 100% inofensiva.
Sursele mele le reprezinta medici atat din tara cat si din strainatate. Cei din straintate lucreaza chiar in domeniu, ei fabricand vaccinurile cu pricina.
Nu inteleg un lucru insa, de ce trebuie sa luam de bune ceea ce spune Min. Sanatatii? Daca ati fost atente, acest minister a intrat in panica la inceputul epidemiei de rujeola, luand decizia (DUPA NUMAI O SAPTAMANA!!!) sa vaccineze copiii contra rujeolei la varsta de 7 luni.
Eroare fatala! Dupa cum bine stiti, exista o schema de vaccinare, bine stabilita, care precizeaza la ce intervale de timp trebuie facute vaccinurile iar lucrul acesta a presupus o cercetare prealabila pt a nu dauna organismului copilului. Concret, vi se pare o decizie inteleapta sa hotarasti acest lucru dupa numai o saptamana?
In privinta deceselor cauzate de rujeola, oricine asculta cu atentie stirile ar fi auzit cum chiar medicii precizau ca nu rujeola a fost cauza deceselor ci alte complicatii ale acelor copii, cei decedati fiind copii cu probleme din nastere sau care nu au beneficiat de o ingrijire corespunzatoare.
In speta, copilul meu a facut rujeola acum 2 zile, nefiind vaccinat. Am fost la camera de garda a Spit de Boli Infectioase, unde am fost intrebata daca copilul este vaccinat. Stiti care a fost reactia medicului? Foarte bine! Optiunea este laudabila! Rujeola este o boala controlabila, iar cazurile nefericite apar pe fondul unui organism cu probleme si a unei ingrijiri neadecvate.
Alta problema ar fi initierea unei campanii de vaccinare in mijlocul unei epidemii. Apeland la ratiunea dv credeti ca este inteligenta aceasta masura avand in vedere ca rujeola are o perioada de incubatie de 14 zile, timp in care virusul se poate afla in organism (fara ca parintii sa stie!!!!) iar noi bombardam copilul cu un vaccin? Poate cu alta ocazie vom discuta si modul in care sunt realizate vacinurile si ceea ce contin ele.
Nu neg faptul ca exista cazuri triste in care s-au inregistrat decese, dar cauza principala a acestora nu a fost rujeola!
In schimb am cunostinta de persoane care si-au vaccinat copilul perfect sanatos, starea acestuia s-a inrautatit treptat, iar dupa 2-3 zile acesta a murit. Stranie coincidenta, nu?
Exista suspiciunea crescanda ca vaccinarea impotriva bolilor relativ inofensive ale copilariei este responsabila de cresterea dramatica a bolilor autoimune, crestere aparuta dupa introducerea vaccinarii in masa a copiilor.
E vorba de boli de temut, ca leucemia, cancerul, artrita reumatoida, scleroza multipla, boala Lou Gehrig, lupusul eritematos si sindromul Guillain-Barre. O boala autoimuna poate fi definita simplu ca o situatie in care mecanismele de aparare ale organismului nu pot face distinctia intre invadatorii straini si propriile tesuturi si, in consecinta, isi distruge propriile structuri. Am da oare pojarul pe cancer si leucemie ? Am subliniat aceste probleme pentru ca probabil pediatrul dvs. nu va va preveni asupra lor.
Controversa amara in legatura cu vaccinarile, dusa in interiorul profesiei medicale, nu a scapat atentiei presei in strainatate. Un numar din ce in ce mai mare de parinti refuza vaccinarea copiilor lor, suportand sanctiunile legale in consecinta. Parintii ai caror copii au suferit vatamari ireversibile dupa vaccinare nu se mai resemneaza cu situatia si intenteaza actiuni in justitie impotriva producatorilor de vaccinuri sau a medicilor care au administrat vaccinul. Unii producatori au stopat productia de vaccinuri, iar cei care inca le produc, extind an de an lista contraindicatiilor vaccinarii. Sa nu uitam insa si de factorul financiar! Vorbim de cele mai mari companii farmaceutice din lume, vorbim de miliarde de dolari!
Existenta vaccinarilor obligatorii face ca pacienti care altfel n-ar avea nici un motiv sa se prezinte la pediatru, sa fie obligati sa vina periodic doar pentru vaccinare; astfel, vaccinarile au devenit “painea si cutitul” practicii pediatrice. De aceea, pediatrii vor continua sa apere pana la moarte conceptul de vaccinare obligatorie. Si, da, intr-adevar medicii pediatri obtin puncte cu fiecare vaccinare efectuata si pierd puncte daca intalnesc vreun parinte capos care opteaza sa nu isi vaccineze odorul!
Stiati cumva ca in tari civilizate, cum ar fi Marea Britanie, exista practica prin care in momentul in care apare un focar de rujeola, parintii sa isi aduca copiii in acea colectivitate pt ca sa faca boala? Sau poate nu se stie ca rujeola are si o componenta benefica, ea reusind sa curete organismul de alte probleme, cum ar fi alergiile sau dermatitele atopice atat de raspandite printre copii?
Alta problema ar fi imunitatea conferita de acest vaccin. Dupa cum se stie aceasta dureaza doar 7 ani, dupa care se pot face rapeluri pana la cel mult 21 ani. Facand un calcul simplu, dupa 28 ani, imunitatea este zero si se stie ca un adult duce mult mai greu boala, rata deceselor fiind mult crescuta comparativ cu cea a copiilor, pe cand aparitia bolii duce la imunitate pe viata. Nu mai spun in cazul rubeolei cam ce ar insemnva vaccinarea unei fetite care dupa 28 ani ar fi expusa imbolnavirii, cunoascandu-se cat de grava este aceasta boala in sarcina.
Dupa cum era de asteptat, Romania este in urma cu aceste subiecte (de fapt, ce ne mira, pentru ca la noi ce este modern, in strainatate a disparut de 10 ani!), asa ca nu ma mira incompetenta si inconstienta medicilor de la noi, inclusiv a Min. Sanatatii. Cati dintre medici mai au rabdarea oare sa consulte ultimele noutati in materie de pediatrie sau sa rasfoiasca rezultatele vreunei cercetari realizate in America?
In SUA sunt state care au eliminat vaccinul ROR din schema obligatorie, considerand ca este prea mult (caz concret in California) pentru organismul copilului, punand in balanta riscurile si asa-zisele beneficii ale vaccinului.

Nu am initiat acest subiect pentru a va convinge sa nu va vaccinati copilul, ba din contra, decizia este a voastra, a parintilor! Exista si categorii de copii cu risc la care trebuie pusa in balanta decizia. Ideea este insa ca trebuie sa invatam sa nu luam totul de-a gata ci sa ne informam inainte de a hotara ceea ce este mai bine pentru copilul nostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Spre deosebire de boala naturala care confera imunitate pe viata, vaccinul ofera protectie doar cativa ani, astfel ca unul din efectele cele mai vizibile ale vaccinarii in masa importiva rujeolei a fost schimbarea distributiei pe grupe de varsta a bolii, cu scaderea incidentei in grupa 5-9 ani, si cresterea incidentei bolii in randul sugarilor, adolescentilor si adultilor, grupe de varsta la care riscul si severitatea complicatiilor sunt mult mai mari.



crisiacob, iti multumesc pentru ca ai deschis topicul si pentru informatiile oferite. in ceea ce ma priveste nu ai facut altceva decat sa-mi confirmi cele concluzionate de mine, cititnd si intreband si alti medici. dragii mei, puteti ignora tot ce a scris crisiacob, dar fraza citata de mine e esentiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Crisiacob, asa cum spuneam si mai devreme eu sunt absolut de acord cu tine . Este o porcarie faptul ca vaccinarile sunt obligatorii si parintii nu au sansa reala de a alege. Care este problema legala? Patesti ceva daca nu vaccinezi copilul? Eu sunt dintre cei care au ales vaccinarea in general (cel de rujeola l-a facut Katja mai demult, nici vorba de epidemie pe atunci) dar cred sincer ca fiecare trebuie sa aleaga, nu sunt toti copiii la fel.Am citit despre cazuri (in SUA nu la noi pentru ca la noi banuiesc ca nu se spun...) de reactii foarte nasoale la vaccine, pana la moarte.

Ioana 19 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu am inteles din lunga tirada ca toti medicii si ministri sunt vai de capul lor, dar uite ca acum vom fi luminati de cineva din afara sistemului care stie mai bine.
Crisiacob-concret, da niste link-uri spre studii care stabilesc o legatura clara intre vaccinuri si bolile autoimune.
si raspunde-mi la intrebarea-cine-l impiedica pe un adult sa se vaccineze? asta pt. ca scriai ceva de "fetita de 28 de ani"; eu la 28 de ani,dorind sa raman insarcinata, mi-am facut vaccinul ROR.care e problema?
si cum s-a mai spus-nimeni nu spune ca vaccinurile nu au efecte adverse, dar se considera ca beneficiile lor sunt mai mari.
si amintiti-va ca vaccinurile pe care acum le huliti au contribuit la eradicarea unei boli ingrozitoare-variola.
pana vine crisiacob cu link-urile, va dau eu cateva:
http://www.cdc.gov/nip/diseases/measles/faqs.htm

http://www.ninds.nih.gov/disorders/subacute_panencephalitis/subacute_panencephalitis.htm

http://clinicaltrials.gov/ct/gui/show/NCT00168545;jsessionid=BCB68FC1693B6A23A9099C70846CF22E?order=8

http://www.medem.com/MedLB/article_detaillb.cfm?article_ID=ZZZL66641HC&sub_cat=620



Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput