schimbare de comportament: minciunele, etc.

schimbare de comportament: minciunele, etc. | Autor: Amalia

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, cum va descurcati cu minciunelele in asa fel incat sa nu degenereze mai tarziu? La noi a inceput "procesul" de minciunire de putina vreme (David are 4 ani si 5 luni), dar ce inventeaza...ne lasa pe spate efectiv. Plus ca pana acum nu am avut probleme la gradinita, iar de vreo 2 saptamani l-a tot pus doamna la colt ca nu sta cuminte, nu are rabdare sa stea cand fac diverse activitati sau au de colorat...si-n plus, el care dormea MEREU la pranz, a dormit saptamana trecuta numai vineri...si asta pntru ca l-am tot pedepsit noi cand am auzit.
Ce se intampla cu puiul meu? E in colectivitate de la 1 an si 3 luni. Este obisnuit cu copiii, nu e un copil agresiv, de obicei e ascultator (in limita varstei lui) si merge cu placere la gradinita. Cu noi (mami si tati) e, in general, cuminte, mai rar ne minte si nu ne face probleme. Cum sa facem sa fie la fel si la gradinita sau cu bona care-l ia de la gradinita si mai sta cu el pana ajungem noi de la servici? Si bona si cele doua educatoare sunt femei de treaba, blande, dar care stiu sa-l si struneasca. Nimeni in jurul lui nu-l rasfata aiurea si nu-i canta in struna daca nu face ce trebuie. Deci...ce se intampla?



Sanatate maxima!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Chiar mi-as dori sa schimb impresii cu mamici care au copii de aceeasi varsta cu baietelui meu sau mai mari...care au depasit deja aceasta faza.
Va pup

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Baiatul meu are 3 ani si 2 luni, mai avem pana la 4 -5 ani, dar, banuiesc ca pe masura ce cresc, copii trec prin diferite faze; probabil ca micutul tau trece printr-o perioada de schimbare a comportamentului.
Acum depinde ce fel de minciuni spune; sunt grave, adica invesnteaza situatii ca sa iasa in evidenta sau vrea doar sa-si ascunda greselile?
Cat despre comportamentul de la gradinita, vorbeste cu el si incearca sa vezi ce il determina sa faca acele lucruri; e posibil ca voi (parintii) sa petreceti putin timp cu el, si din aceasta cauza el sa se razvrateasca.
Ganditi-va,pe masura ce inainteaza in varsta, copii incep sa vada lumea din jurul lor diferit, sa analizeze anumite situatii si sa se comporte in functie de acestea.
Daca voi petrecti prea putin timp cu el, lasandu-l mereu cu bona si la gradinita, probabil e o forma de protest, un mod de a va atrage atentia.
Oricum, la varsta asta nimic nu este permanent, si orice se poate corecta, iar ceea ce ai descris tu nu mi se pare asa grav; raman la parerea ca este o etapa prin care trece.
Asta nu inseamna sa-l neglijati din acest punct de vedere, sub pretextul "lasa ca ii trece"! Analizati impreuna ce a determinat schimbarea.
Multa sanatate si numai bine!


www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput