maioneza dietetica

maioneza dietetica | Autor: mariussimiuc

Link direct la acest mesaj

Cum se face maioneza dietetica? Ma poate ajuta cineva? As vrea sa incerc ceva retete cu maioneza pt puiutul meu si vreau o reteta de maioneza light.Va multumesc!

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corina costea spune:

Mihacat de dietetica vrei sa fie maioneza?
Eu am gasit la plafar un produs se numeste Digesta ,este un praf cred ca de pufuleti si cu el mi-am facut maioneza doarece eu tin post.Si a iesit beton.Ai indicatiile pe spate dar daca tie mai usor si nu ajundi sa iei din ala atunci poti sa iei pufuleti ii zdrobesti pana devin praf . Eu pentru o portie de vinete am folosit cam 100 gr. din acest praf. Se pune praful intr-un castron se adauga apa rece incat sa prin mestecare sa devina o pasta consistenta se pune un pic de sare si mustar ,un strop de lamaie si cate un pic de ulei si se mesteca .Daca pui vinete in ea nu trebuie sa o mai diluezi ca vinetele isi mai lasa apa dar daca vrei sa o folosesti pentru altceva poti pune cate un pic de apa rece sa se mai subtieze.
Spor la treaba.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Noi in post pregatim maioneza fara ou.
Maioneza de post- o telina fiarta si un cartof fiert pisate bine si frecate cu mustar si ulei. Nu inghite asa mult ulei ca maioneza din oua, daca va trebuie mai multa, mai bine puneti mai multe legume. Cred ca merge si cu pastarnac sau patrunjel.
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Multumesc mult de tot!
As vrea sa-i fac lui Robert acum de sarbatori un fel de salata boeuf,ca prea pofteste la mancarea noastra si n-as vrea sa-i dau maioneza din ou,ma gandesc ca e prea grea pt stomacelul sau.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput