Fructe de mare congelate

Fructe de mare congelate | Autor: rrox3

Link direct la acest mesaj



Noua ne plac la nebunie fructele de mare, dar pretul salatelor gata preparate e destul de piperat. Am vazut insa si fructe de mare congelate. Voi cum le pregatiti?

Multumesc anticipat!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze septembrie - octombrie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Rox, eu le pun asa congelate cum sunt la prajit in putin ulei de masline cu capac, sunt gata in cateva minute, si apoi salata... dupa imaginatia si gusturile fiecaruia
Eu cel mai des le folosesc la paella, cand dupa ce le calesc putin le si fierb

Pofta mare

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

eu le mai fierb un clocot, nu prea mult, inainte sa le pun in tigaie (nu stiu daca-i absolut necesar)
cu sos din ceapa, usturoi, suc de rosii, busuioc, sare, boia iute (nu stiu daca am mai uitat ceva)

cu garnitura ori de orez (ii place sotului ingalbenit cu sofran) ori din paste (eu prefer pastele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

din cate stiu eu fructele de mare nu se fierb " ca intra la apa" . cel mai bine e sa fie intai dezghetate ( in frigider nu la temp camerei) si apoi gatite sunt gata in cateva minute. atentie la creveti care de obicei sunt gata fierti si congelati

Michelle 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu stiu exact pe dos fata de Michelle, de fapt scrie si pe pachete: fructele de mare congelate NU se decongeleaza, ci se fierb 5 minute (se arunca in apa clocotita).

Poti folosi mai multe feluri de fructe de mare (midii decorticate, creveti decorticati, calamari) sau numai unul. Mie personal nu-mi place sa le prajesc, mi se par prea grase.

Le amesteci cu morcov ras, telina rasa, masline, sos de maioneza sau sos de smintina cu usturoi ... dupa gust. Cauta pe www.culinar.ro, dupa retete cu fructe de mare, eu acolo am gasit si m-am inspirat. Daca iti plac salatele cu orez, poti incerca o varianta orez + creveti, sau varianta cu paste ... Sa nu pui prea mult usturoi, pt ca le acopera gustul.

Pofta buna !

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

calesc putina ceapa pe ulei, pun niste ciuperci, le las un pic pe foc mic, si in final pun fructele de mare. Daca e prea uscat, adaug putin vin alb si mai las pe foc vreo 5 minute. Prepar un sos iute: amestec iaurt cu boia iute, curry, piper alb si cimbrisor si eventual un pic de usturoi. Le servesc cu paste sau cu orez.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

uitati aici:


Scoici cu vin alb


Cantitati
1 kg carne scoici
3 cepe taiate marunt
½ telina taiata cuburi mici
2 morcovi taiati marunt
1 legatura patrunjel taiat fin
500m ml vin alb
½ lingurita piper
½ lingurita sare
2 foi de dafin
Scoicile se spala bine, se pun la fiert in apa cu putina sare. Se scot se adauga morcovii, telina, putina apa si se lasa la inabusit 5-7 minute, dupa care se adauga ceapa, vinul, sare si piper, foile de dafin. Se da un clocot. Se servesc fierbinti.






Beatrice, mami de Alex pifos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

Creveti Costa di Mare


Cantitati
500 gr creveti decorticati
1 ceapa taiata marunt
2 linguri unt
150 ml vin rosu
zeama de la 2 lamaii
1 legatura marar taiat fin
sare, piper
Crevetii se trag putin in unt, se adauga ceapa, se inabuse 5 minute, se adauga zeama de lamaie, se stinge cu vin. Se da un clocot, se potriveste de sare si piper. La servire se adauga mararul.


Creveti Newbourg

Cantitati
500 gr creveti decorticati
2 linguri ulei
50 ml coniac
100 ml vin alb
2 galbenusuri de ou
100 ml frisca lichida
sare, piper
1 legatura patrunjel taiat fin
Crevetii se inabuse in 200 ml apa, apoi se scurg, se trag in ulei, se condimenteaza cu sare si piper, se sting cu coniac, se adauga vinul, frisca lichida amestecata cu galbenusurile, se da un clocot. Se adauga patrunjel taiat fin.


Sunt traduse din daneza!






Beatrice, mami de Alex pifos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

Fructe de mare cu orez si dovlecei


Cantitati
200 gr orez
2 dovlecei
1 ceapa
4 rosii
1 ardei gras
300 gr scoici si creveti (fructe de mare asortate)
1 legatura patrunjel verde
50 gr margarina
sare, piper, curry
Orezul se curata de impuritati, se spala. Dovleceii se curata de coaja si se rad prin razatoarea mare. Ceapa se va taia marunt. Ardeiul gras se taie fin. Rosiile se vor taia felii. Orezul se va amesteca cu dovleceii, scoicile, crevetii, ceapa taiata, ardeiul gras, patrunjelul taiat marunt, se adauga margarina, condimentele, rosiile si 600 ml de apa. Se introduce la cuptor 25 minute la foc potrivit. Se serveste fierbinte.


Pilaf cu legume si fructe de mare


Cantitati
200 gr fructe de mare
150 gr orez
200 gr dovlecei
1 ceapa
400 gr rosii
150 gr spanac oparit
50 gr ulei de masline
sare, piper, curry
Fructele de mare se fierb 10 minute in apa cu sare si condimente. Dovleceii se taie marunt dupa ce au fost spalati si curatati, ceapa se taie marunt, spanacul se spala, se curata si se opareste, rosiile se spala si se taie felii. Se caleste orezul in ulei, se adauga celelalte componente apoi fructele de mare, impreuna cu supa. Se condimenteaza si se introduce la cuptor 15-20 minute la foc potrivit. Se serveste cu patrunjel tocat fin.



Sper sa va placa! ca noua ne-au placut, mult!





Beatrice, mami de Alex pifos



Mergi la inceput