Ingrijorare: dureri de burta + scurgeri maronii

Ingrijorare: dureri de burta + scurgeri maronii | Autor: Gabriela T

Link direct la acest mesaj

Acestea sint simptomele pe care le am de vreo doua zile. Am facut acum o luna si jumatate laparoscopie pentru trompe infundate, unde s-au vizualizat trompele ca fiind permeabile (?) si mi-au fost decorticate niste chisturi mici de pe ovarul drept.
La o luna dupa laparoscopie, am avut contact sexual (neprotejat, incercam sa avem un bebelus), in perioada ovulatiei (cel putin asa cred- in a 10-a zi de la ciclu). Tot in perioada asta am contactat rubeola.
Acum ma simt rau: dureri de burta, de ovare, mai ales stingul, o singerare maronie (putin) si senzatia de burta tare. Ma simt umflata ca un balon.

Am patru ipoteze in legatura cu asta:
1. Sarcina (desi mi-am facut testul si a iesit negativ). Totusi, am inteles ca la sarcinile extrauterine, testul poate iesi negativ;
2. Avort spontan (se poate intimpla in rubeola);
3. Infectie (senzatiile de durere, de burta tare);
4. Leziuni pe col?

Luni ma voi programa la medic, dar pina atunci- s-a mai confruntat cineva cu problema mea?
Daca ati facut laparoscopie, cita pauza (sexuala) ati facut?
Mi-e teama si sa merg la medicul meu, ca o sa-mi faca morala. Daca s-a intimplat ceva nasol? (la externarea din spital mi-a scris in fisa: "pauza fizica, protejare fata de frig, umezeala si prevenirea constipatiei, iar in final- revine gravida".
Ce parere aveti? Sint speriata, va rog, am nevoie de un sfat!!

Gabriela T.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Durerile de abdomen si scurgerile maronii pot sa para in sarcina, mai ales la inceput. Mie asa mi s-a intamplat. Mai rau este cu rubeola, pt. ca daca esti insarcinata, poate fi cauza starii tale. Oricum, nu este indicat sa pastrezi un copil daca te-ai infectat cu rubeola in primul trimestru, deoarece efectele pot fi serioase, cu toate ca, daca esti insarcinata in doua sapt max (primele 11 zile) si nu pierzi copilul, sunt sanse mari ca el sa fie ok. Asteapta sa te duci luni la doctor. Oricum, incearca sa te linistesti. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Asa stiu si eu, ca in primele doua saptamini organismul "negociaza" cu embrionul, daca nu-i convine ceva, nu-l pastreaza. Mai bine linisteste-te si lasa medicul sa-si faca datoria.

Mergi la inceput