Spermografie Giulesti

Spermografie Giulesti | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

Tocmai mi-am trimis sotzul la spermografie la Giulesti...laudind spitalul (unde eu, de altfel, am fost tratata bine si corect de toata lumea).

Si...s-a dus cu borcanelul.
In prima faza a zbierat Moisa la el ca de ce n-a venit cu o zi inainte.
Nu ca i-ar fi spus cumva in ce zi sa vina....

In a doua etapa, s-a dus sa isi ia analizele.
Scotocind ceva, pe acolo, si cu spatele la el, i-a raspuns "Zero!"

Saracu, nedumerit, a intrebat ce zero.....

"Spermograma!! Zero."

"Adica sint steril?!"

"Adica da!"
In continuare, cauta prin sertare.
Era probabil o chestiune de viata si de moarte in sertarul ala....

"Pai ...si nu ar trebui sa repet analiza?"
"La anu'!"

Si a plecat.

Pe fisa...n-a scris decit atit.
"0"

Ioc explicatii sau altceva.

Lasaind la o parte diagnosticul, care e de tot rahatul pentru ca eu tocmai am avut o extrauterina cu el si stiu asta f. bine, doctorita asta nu cred ca a auzit de deontologie vreodata.

Eu daca eram acolo sincer ii saream la git: nu o cunosc, nu stiu cine e, dar pe mine nu m-a tratat nimeni in halul asta si nici nu i-as dori cuiva sa o faca, mai ales cind e vorba de copilul pe care il asteptam de atita ani.

SI nu diger asa repede chestia cu "zero, la anu'"

Oare si-a pus vreodata problema ca un diagnostic de AZOOSPERMIE nu e taman cea mai fericita veste pe care o poate primi cineva? Si ca nu e chiar cazul si momentul sa te repeada si sa te ia peste picior?

lasind la o parte ca un medic normal iti spune si ce trebuie sa faci in astfel de cazuri - mai exact, la cit timp sa repeti analiza, ce alte investigatii sa mai faci, ce ar putea provoca asa ceva...etc?

Nu contest ca era ocupata, dar asta nu e o scuza.

Si pe mine ma trateaza un medic foarte ocupat - mai ocupat ca Moisa in mod cert, si tot de la acelasi spital - dar care de fiecare data a avut rabdare sa-mi explice ce se intimpla cu mine, ce sanse am si ce sa fac in continuare.

Imi pare rau ca n-am fost acolo.
dar poate data viitoare o sa ma duc eu cu borcanul sotului.
Sa vedem daca si pe mine ma trateaza la fel...

Elise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina25 spune:

Elise eu am fost pacienta dr.Moisa si am fost foarte dezamagita de ea .Este foarte repezita si nu este atenta deloc cu ceea ce face vrea doar sa castige foarte multi banii si atat nu o intereseaza viata noastra.
Eu iti propun sa repeti analiza si la alt cabinet si apoi sa vezi care este diagnosticul final.

Iti doresc din toata inima ca rezultatul sa fie unul pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Oare e vorba de aceeasi doctorita Moisa care mai apare si la topicul "Pacientele superoptimiste ale dr Moisa"?
Eu am ramas surprinsa de faptul ca fetele o laudau.Cand am fost internata pt laparo la Giulesti am auzit fete care se plangeau ca vorbeste foarte urat cu pacientele.
Elise, cata lipsa de tact din partea ei.Si sa fie adevarat mai bine isi inghitea limba si nu vorbea asa de urat cu un pacient.Ca pacient oricum esti stresat de spital de ce rezultat va fi sa-i mai auzi si pe doctori ca-ti vorbesc urat ...cah
Sotul meu si-a facut spermograma la clinica de la Medsana,asta in caz ca te intereseaza alt laborator.
Succes!

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

tumpilicooo mi'am permis sa vb si io cu ajutorul tau..mie dor de tine

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

Fetelor , eu cand am fost prima oara la Moisa eram cu recomandare de la alt dr, am asteptat-o ore intregi pe hol ( imi spusese ea sa o astept ca termina repede).Dupa n-spe ore de stat acolo a venit , a vazut spermograma sotului facuta in alta parte si a zis ca e ff grav(stiam asta ) dar ca trebuie sa o mai repete .OK , mi s-a parut normal .Zice :Veniti dupa mine.Mergem dupa ea , ne duce intr-un birou ( birou pe drak dar zic asa ca sa fiu eu dragutza ) si ne-a zis, va dau cheia asta , va incuiati prin interior si cand terminati, iesiti si imi aduceti cheia si borcanul cu sperma.
Nu cred ca m-am simtit mai prost in viata mea , desi eram cu sotul meu m-am simtit ca o prostituata.Va dati seama ca nu puteam asa , in "biroul"ala , ca niste animale si mai era cineva care tot incerca usa din 2 in 2 minute(probabil , urma dupa noi persoana aceea) .
Incerc , cu lacrimi in ochi , sa facem ceva , reusim ( nu va mai zic cum , dar sincer nici p.... lu' barbata-miu nu se mai .... , scuze pt exprimarea vulgara dar asa a fost ).
Dupa ce am iesit , am incuiat la loc si bineinteles ca atunci treceau altii pe acolo care radeau pe sub mustati.( probabil au patit acelasi lucru).
Umilinta e una dintr-e chestiile pe care nu pot sa le " inghit" in viata.
Rezultatul ni l-a dat intr-o juma de ora , din pacate , acelasi , i-a dat un tratament sotului dar ne-a zis ca e asa , ca sa vada daca reactioneza cumva.A respectat sotul meu tratamentul si intre timp trebuia sa mai ma duc eu sa fac diverse analize ( histerosalpingografie etc) dar intre timp ne-am hotarat :adoptie.
De atunci suntem cei mai fericiti si acum ne cautam fetita mult visata.
Poate, intr-o buna zi , o sa raman insarcinata dar am ales sa fiu fericita si sa ma bucur de copilul meu adoptat decat sa traiesc toata viata cu sperante desarte si sa ajung ca aia (am uitat cum o cheama) sa fac copii la 70 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Am fost intre timp si am repetat analizele la Medsana.
Barbatu-meu nu crede deloc ca i-a spus, ca e azoosperm....

Sper sa avem maine rezultate mai bune.
Andreea_k, la Giulesti s-a dus cu gigeii in buzunar - ai aici ar putea fi o problema, pentru ca eu nu stiu cit timp i-a luat lui sa se imbrace si sa se dichiseasca (ca al meu parca e mireaasa, de fiecare data) si sa ajunga la spital, nici dupa cit timp l-a bagat Moisa in seama. E posibil sa fi trecut deja o ora si aia sa fi decedat...de moarte buna, ca sa spun asa.

De asemenea, nici nu stiu daca nu cumva i-o fi tinut in frig, pe drum.

Asa ca la Medsana am mers cu el de manutza, si a "produs" acolo.
Unde nu e cu mult mai bine, din spusele lui.
A intrat intr-un fel de camara, cu o chiuveta si un fotoliu (?! in caz ca oboseste...)
Si a stat acolo - singur - pina a iesit cu borcanelul.
Pe mine nu m-au lasat sa ma duc cu el... mai bine.... poate ma simteam si eu prostituata, vorba ta. Dar la cite mi s-au intimplat de cind cu periplul asta prin spitale, nu ca ar mai conta....
Nici cind ma urc pe capra si mai sint 5 paciente care asteapta in aceeasi camera nu sint cu demnitatea la maxim. Asta e. Am invatat sa le iau ca atare.




Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Elise: te asteptam maine cu rezultatul si tinem pumnii sa fie unul bun, ca daca iese bine, putin vor mai conta conditiile in care a recoltat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

ELISE, tinem pumnii sa iasa bine!
Cat despre Moisa, se pare ca are un diagnostic preferat: azoospermie! ..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

din pacate...diagnosticul e acelasi.
La Medsana ne-au dat ceva mai multe detalii pe baza carora sa incepem analizele; de ex. nivelul de leucocite, care este cu 50% peste normal... PHul, care iar e anormal....

Acum vin sarbatorile: o sa bem ceaiuri fierbinti la gura sobei, iar din ianuarie nu apucam de analize si investigatii.


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Elise ,e posibil ca sotul tau sa aiba o infectie cronica (nr. de leucocite crescut )si e posibil ca din cauza asta sa fie rezultatele asa proaste .Pina dupa sarbatori mai e mult ,daca e o infectie se trateaza cu antibiotice ,trimite-ti sotul la un urolog sau chiar dermatolog la o policlinica sa nu mai pierdeti timpul prin spital .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

diana, vrem sa ne apucam de analize...dar nu stim de unde

Spre deosebire de noi, femeile, barbatii astia nu prea discuta problemele lor intre ei - nu stim nici un urolog bun, la ginecologie nu cred ca are sens sa il trimit....


Intre timp mi s-a confesat ca, facind lupte cind era pusti, a mai sin incasat-o prin diverse zine, deci ar putea fi si de la asta.....

Chiar nu stiu incotro sa o apuc.

PS: la ultimele analize de singe (acum vreo 3 luni) i-a iesit un nivel mai ridicat de leucocite, dar nu ceva dramatic....
Se pare ca infectia chiar acolo e localizata

Elise

Mergi la inceput