varicela!!!

varicela!!! | Autor: dinuralu

Link direct la acest mesaj

Sunt disperata... in plina epidemie de rujeola, baietelul meu (7 ani), a fost diagnosticat cu varicela(varsat de vant). Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu e rujeola! Totusi, dupa ce am citit tot ce-am gasit despre varicela, am o mare nedumerire. Se spune ca febra, in cazurile de varicela, este moderata, sau poate chiar sa nu apara(mai rar). Puiul meu are, insa, de 2 zile spre 40 grade (39 cu 8, cu 9). Dr. pediatru l-a vazut aseara si a gasit si vreo 5-6 bubite pe corp, dar nu cu lichid (cum citisem eu ca trebuie sa fie), aveau deja cojita. Dr. a zis ca nu exista nici un dubiu cum ca n-ar fi varicela...asa ca adio scoala pana la anul, adio serbare de sfarsit de an, nu mai plecam la munte, etc, etc. Si, ca tabloul sa fie complet, ne asteptam ca si surioara lui de 3 ani sa faca boala....
Totusi, Dr. spune ca varicela este o boala usoara..... sper sa fie asa, dar puiul meu se simte f.f. rau... Va doresc multa sanatate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Fetita mea a facut varicela la doar 3 luni, noroc ca a fost o forma usoara, cu febra moderata, max.38.5 C. Eruptia a avut vreo 3 valuri si doctorita nu m-a lasat sa-i fac baie pana nu i-au cazut absolut toate cojitele (cam 3 saptamanani). Mancarimea am calmat-o foarte eficient cu Fenistil gel care nici nu murdareste hainele, spre deosebire de pasta mentolata. Cu acordul medicului poti sa-i dai si un antialergic oral (Claritine sau Aerius).

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Si noi am avut varicela….prima a cazut Sandra, la 2/3 saptamani de la inceperea cresei…..Andrei nu a vrut sa faca atunci, a vrut sa faca mai intai oreion si abia dupa acea varicela.Sandra a avut mai putine bubite…dar Andrei…..la inceput ziceam ca el face o forma mai usoara, ca la a 3-a zii el avea dor 2-3 bubite….dar in a 4-a zii s-a umplut. Amandoi au facut febra, dar au fost cu febra inainte de eruptia propriu-zisa. Apoi au fost agitate din cauza mancarimii.

Nu ni-I sa prescris decat calpol pentru febra si piriton pentru mancarimi. Nu le-am facut baie si leam dat sa manace mancaruri usoare.

Au stat acasa numai 1 saptamana…mai bine zis 5 zile lucratoare si 2 de week-end.Aici ai voie sa-I duci cand incep sa se usuce bubele…..iar Andrei a fost ultimul care a facut din grupa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Sebastian a facut varicela de curand (si eu cu el).La el s-a manifestat cu febra mare ( peste 39)timp de 3 zile dupa aparitia primelor bubite rosii (evolutia a fost cam asa: zilel 1-2 aparitie bube rosii, zilele 3-5 febra si aparitia veziculelor cu lichid incolor, dupa care lichidul s-a facut galbui si dupa cateva zile au aparut crustele).La indicatia medicului i-am dat Nurofen si Calpol alternativ la 4 ore in cele 3 zile cu febra.Adela are dreptate , nu se da aspirina ptr scaderea febrei.
Noua ni s-a spus ca trebuie sa stam in casa doar pe perioada in care a avut febra copilul.
Pentru siguranta celor din jur insa, nu trebuie iesit din casa pana cand nu au toate bubele cruste.
Baie nu i-am facut pana cand nu i-au cazut toate crustele, insa i-am facut dus si l-am tamponat apoi cu prosopul cu mare grija.
Impotriva scarpinatului Sebastian a luat Fenistil picaturi si pe piele i-am aplicat Cutimix.
Sanatate multa si nu iti face griji, chiar e o boala usoara!


Andreea si Sebastian - 07.10.2003

Am implinit 2 ani

www.snugglepie.com/ezb/273224.png" target="_blank">Cresc cate un pic in fiecare zi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinuralu spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri... Trebuie sa recunosc ca sunt tare ingrijorata. Este a treia zi de febra mare. Astazi dupa amiaza, spre exemplu, a facut 40cu2!! Dr. pediatru spune ca in momentul in care va erupe o sa-i mai scada febra. Asa sa fie oare?? In plus, se plange de dureri mari in gat ( care este tare, tare rosu!). Ma gandesc ca poate diagnosticul n-o fi bun si eu astept sa-i apara bubitele aiurea?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Bubitele pot aparea si pe mucoase, s-ar putea ca asta sa fie de vina ptr durerea de gat.Sebastian nu a prea mancat cateva zile decat iaurt si lichide.


Andreea si Sebastian - 07.10.2003

Am implinit 2 ani

www.snugglepie.com/ezb/273224.png" target="_blank">Cresc cate un pic in fiecare zi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Si copiii mei au febra, cel mic de 4 zile iar cea mare de 2 zile. Azi noapte fata a facut 40 iar ea a facut febra de 2 ori in 4 ani cati ani si atunci in jur de 38. Nu au nici unul bube pe corp, am fost la dr. si nu le-a gasit nimic, dar nici nu a zis ca e sigur varicela pt ca in afara de febra nu avem nici simptom.
Nici nus tiu la ce sa ma astept, e sau nu??? Daca e, de ce nu mai apare o data? Iar daca nu e, ce e??? Le dau alternativ cand paracetamol, cand Nurofen Junior, reactioneaza bine dar ... cat le mai pot da??

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Teledon - 5000€ pentru AlinaLumina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinuralu spune:

M-am lamurit ce are copilul!!! Am crezut c-o strang de gat pe dr. aseara...Dupa 3 zile de febra, aseara a facut 40 cu 6!!!!!!! (in conditiile in care ii facusem impachetari, sosete cu otet, algocalmin fiola......etc). La 10 seara am chemat dr sa-l mai consulte o data.... deja, cava imi spunea ca nu are cum sa fie varsat de vant si ca diagnosticul fusese pus gresit. Intr-adevar, ii aparuse puroiul in gat, pe ambele amigdale, iar eu, in baza indicatiilor dr. il tineam fara antibiotic, asteptand sa-i apara bubitele!!! Imi vine sa innebunesc! Bineinteles ca l-am trecut pe antibiotic, iar acum are in jur de 39....Ma rog la Dumnezeu sa fie bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabelle spune:

Buna la toata lumea. Nu am mai intrat de foarte mult timp pe site, asa ca nu mai sunt la curent cu discutiile, dar va rog, daca tot s-a deschis subiectul varicela, e posibil ca dupa imunizare (vaccinare) sa faca o forma mai usoara?
Baietelul meu are 3 ani si 2 luni. Va intreb pentru ca acum 2 saptamani a facut 2 zile febra (si nu avea rosu in gat)si i-au aparut niste bubite pe el, foarte putine. L-a vazut o pediatra (nu doctorita lui, ca acum sta la mama, in provincie)care i-a zis mamei sa fie atent la pielea lui ca s-ar putea sa ii apara bubite pe piele ..
Multumesc,
Isabelle

Mergi la inceput