A facut coji in cap

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moni_74 spune:

Draga Simona, si bb al meu are cojite. Doctora ne-a spus ca se fac de la proteinele din lapte.
Prietenele mamei mele mi-au spus sa il ung pe bb cu 2 ore inainte de baie cu ulei (orice fel), si sa-l pieptan in raspar. Am procedat asa si a doua zi nu a mai avut nimic.
Dar sa stii ca au recidivat.
Doctorita mea zicea de unguent cu acid salicilic 1%.
Monica si Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Matei a scapat de ele cu unguent cu acid salicilic. Se prepara in farmacie. Acum , la 5 luni, nu mai are nimic. Cu altecva nu i se curatau complet.

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Noua ne-au aparut pe la 4-5 luni si ne-au disparut abia dupa aproape 1 an. Noi am incercat cu ulei de masline (ca altceva nu exista pe aici) si periat, dar nu s-au dus. Ai mei au avut coji numai in crestetul capului.

Doctorii ne-au zis sa le lasam in pace.

Am incercat si cu sampon special, dar degeaba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea23 spune:


Am avut si noi cojite,dar exista la Mustela un sampon spuma special pt asa ceva!! Este foarte bun! Noi l-am folosit doar de doua ori si gata !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Nu stiu daca e o simpla coincidenta.
Si noi am avut asa ceva intr-o perioada in care-l spalam cu sampon Nivea.
Am reusit sa scapam folosind Vitamina A uleioasa, asa cum au spus si fetele, inainte de baita. Dupa 2 aplicatii, au disparut.
Pupici voinici!

mami de Vladut(13.06.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si Vladut a avut cojite in crestetul capului cand avea vreo 2 luni. Tin minte ca el dormea si eu statea langa el si i le mai curatam. Nu i-am dat cu nimik si am folosit intotdeauna sampon Nivea Baby cu musetel. Cojitele au trecut de la sine...in cazul nostru.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Stiu ca si noi avem problema asta si ni ni s-a spus sa nu il imbracam foarte gros sau sa nu il lasam sub nici o forma sa transpire pe pielea capului.daca bebe al tau e mai voinic poti fi sigura ca e o forma de intertrigo si e buna utilizarea unui unguent pe baza de aspirina.scapa in timp dar sa nu il lasi sa transpire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nu stiu daca e inca o coincidenta, dar si eu am observat prima coji pe capul fiica-mi cand am inceput sa o spal cu sampon Nivea.

Pana atunci am spalat-o cu sapun cu sulf si nu am avut probleme.

Acum are 14 luni si tot nu i-au treacut. Ce-i drept, nici nu am incercat ceva care sa le faca sa dispara, doar ca am schimbat samponul. Probabil ca va trebui totusi sa actionam.

Iar de impiedicat sa transpire pe cap nu prea am cum, ca transpira cand suge si cand doarme.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/album?.dir=mail&.src=ph


Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza13 spune:

Si Fabiana a avut cojitze(pe la 3 luni) si la sfatul unei doctoritze pe care l-am urmat am scapat de ele.Inainte de baitza cu vreo jumatate de ora o dadeam cu ulei de masline iar dupa baie o faceam foarte finutz cu o periutza de dinti.S-au dus toate cojitzele foarte rapid(si asta intr-o zi) si nici nu i-a mai aparut.

Pupici!!!

P.S-Merita sa incercati si voi,nu are ce sa se intample rau!!!

Alinutza si
ingerasul Fabiana Alexia

Poze cu ingerasul scump


"Cand altii te cred fericit si tu crezi ca nu esti, ia-te dupa ei!"-- Raymond Ruyer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Raducu a avut si el cojite cand era bebe mic. La sfatul d-nei dr am folosit un unguent ingrozitor care mirosea a peste si care i-a nenorocit si caciulitele pe care a trebuit sa le arunc. din pacate nu mai stiu cum se numeste si se afla in camera lui bebe care doarme acum. Am scapat insa definitiv cu samponul si gelul de dus de la Klorane. Cam scump, intr-adevar dar excelenta firma!!!

Mergi la inceput