Raspuns incuietor

Raspuns incuietor | Autor: joanna

Link direct la acest mesaj

Un oarecare om de stiinta,dupa destula argumentatie in a arata ca nu exista Dumnezeu,a spus:
-Daca exista Dumnezeu,sa ma omoare in clipa asta!
Si deoarece nu s-a intimpalt nimic, a continuat:
-Vedeti?Daca ar fi existat ,m-ar fi omorit.
Atunci o batrina il intreba:
-Aveti copii?
-Da,raspunde el.
-Citi?
-Trei.
-Sint cuminti?
-Ee,nu toti..Doi ma asculta,al treilea..
-Adica?intreba batrina.
-Iata,imi vorbeste impotriva,nu asculta de cele ce-i spun,e capricios...
-Atunci trebuie sa-l omorati!ii spuse batrina.
-Pe fiul meu?a spus uimit savantul.
-Atunci cum stau lucrurile?Daca dumneavoastra nu vreti sa va omorati copilul,cum va puteti inchipui ca va va omori Dumnezeu pe dumneavoastra,Care va iubeste nemasurat mai mult decit va iubiti dumneavoastra copilul?
,

Joanna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Mi-a placut povestioara !

A propos de oameni de stiinta si babutze credincioase, are Petre Tutea un citat care mie imi place mult:
"O baba murdara pe picioare, care sta in fata icoanei Maicii Domnului in biserica
fata de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel
e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor."


Mai stiu si eu doua povestiri tot in spiritul asta.
"Pe vremea comunistilor in Rusia, un taran a fost intrebat:
- Crezi in Dumnezeu ?
El a raspuns:
- Bineinteles.
- De ce crezi ? L-ai vazut vreodata ?
- Nu dar nici n-am vazut vreodata un japonez. Insa sunt convins ca exista japonezi deoarece armata noastra lupta impotriva lor. Si cred in existenta lui Dumnezeu pentru ca guvernul nostru duce o batalie atat de cumplita impotriva Lui. Purtati oare un razboi impotriva unei fiinte care nu exista ?"

Si cealalta.
"In secolul XVII, cand ateismul era aproape inexistent in poporul evreu, cineva a spus rabinului sau:
- Eu nu cred in Dumnezeu !
Rabinul l-a privit si i-a spus:
- Cat te invidiez ! Starea ta sufleteasca este mult mai buna decat a mea. Eu cand vad un om sarac, bolnav sau in necaz, ma mangai cu gandul ca Dumnezeu o sa-l ajute. Cum tu nu crezi in Dumnezeu, trebuie sa-l ajuti tu. Ramine ca tu sa faci lucrurile pe care Dumnezeu le-ar face daca ar exista. Traieste astfel si totul va fi in ordine. "




Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Ce frumoase povestioare fetelor!!!
Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Sa rugam pe Dumnezeu sa ne dea putere sa ne aducem aminte de faptele bune pe care ni le fac altii si de faptele rele pe care le facem noi altora,si sa uitam faptele bune pe care le-am facut noi celorlalti si faptele rele pe care ni le fac aceia.
Parintele Epifanie

Joanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Foarte frumos , fetelor.
Multumim mult
Alexxia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Frumos!!


Carmen si Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniem spune:

SUPER FAINE POVESTIRILE!!!!! Mi-au placut mult!

Mergi la inceput