infectii urinare si dupa operatie pt reflux ?

infectii urinare si dupa operatie pt reflux ? | Autor: mateimadk

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajutati daca ati avut probleme cu infectiile urinare.
Fetita mea, acum in varsta de 1 an si 4 luni a fost depistata la 3 luni cu reflux vezico-ureteral gradul 5 dupa ce a facut o infectie urinara. Pana in octombrie anul acesta i-am dat antibiotice (doza mica de prevenire infectie urinara)iar pe 4 oct am operat-o la Gr Alex. la Dr. Basca.
Se presupune ca nu mai are reflux, si totusi, la o luna dupa operatie a facut din nou infectie. Banuiesc ca de data asta cauzele sunt altele. Cum scapam de aceste infectii care ne-au terorizat de 1 an? Ieri am luat antibiograma si deja exista rezistenta la medicam. pe care le lua pana acum: Augmentin, Negram.
Daca ati avut probeleme de reflux si infectii urinare va rog sa ma ajutati cu experienta voastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Buna,
Andreea a facut infectii urinare dese de pe la 3 ani, la 4 ani a fost operata, avand un rinichi dublu, ureterele comune fiind cauza refluxului urinar.
Dupa operatie dr i-a recomandat antibiotic in doza terapeutica si analize de urina lunar, eco la 6 luni, cistografie si urografie anual.
De la operatie au trecut 2 ani si mai are perioade in care face infectii urinare. Dar, din fericire, la analizele facute nu s-a mai depistat reflux.
Teoretic doza terapeutica de antibiotic ar trebui sa ajute la eliminarea sau macar minimizarea infectiilor urinare, dar ele tot exista si, la copiii operati de reflux sunt cu atat mai periculoase (nu vreau sa te sperii...)
Infectiile au si simptome specifice - urina cu miros specific, usturime in zona uretrei, temperatura, dureri in zona rinichilor - si un copil mai mare poate spune ce il deranjeaza si astfel iti dai seama mai repede ce se intampla.
La fiecare infectie avuta de Andreea, tratamentul cu antibiotice (in doza mare) a rezolvat problema in cateva zile. Daca incepi un tratament cu antibiotic, acesta trebuie continuat minimul de zile recomandat de dr. chiar daca infectia a disparut si copilul este sanatos.
Antibiograma iti spune la ce este sensibil germenul respectiv, de obicei exista mai multe antibiotice care pot combate infectia; este posibil ca sa nu ai acelasi germen la toate infectiile, asa incat analizele trebuiesc facute de fiecare data.
La fetite apar mai des infectiile urinare, trebuie mai multa grija la igiena genitala.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mateimadk spune:

Teama mea este vom continua cu anitibioticele la nesfarsit. Inainte de operatie ii dadeam in fiecare seara antibiotic(pt prevenire infectie urinara)iar acum o luam de la capat. Mi-e teama sa nu-i afecteze stomacul si ficatul. deja i-au iesit transaminazele cam mari, am inteles ca asta este legat de ficatul marit. Totusi, prea multe medicamente... iar infectii... pana cand? Asa va fi toata viata? ma ingrozeste perspectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana 20 spune:

Draga mea,
Fetita mea s-a nascut cu canal dublu colector la ambii rinichi si cu hidronefroza gradul 1 din fericire . I-am facut testul pt reflux la virsta de un an si are reflux numai la un singur rinichi de grad 1 , de aceea noi am refuzat antibioticele insa de fiecare data cind face febra ii facem urocultura.
Intre timp am citit tone de articole de pe internet legat de acest subiect , exista si un forum al mamicilor din toata lumea care au copii cu aceste probleme.
Imi aduc perfect aminte ca am citit un articol in care un medic spunea ca dupa operatia de reflux se recomanda ca 6 luni sa se ia doza mica de antibiotic necesara prevenirii infectiei si abia dupa 6 luni se poate spune daca operatia a reusit sau nu. Deci nu te alarma!!!!In general operatia are sanse de reusita 90 % deci prognosticul e bun. Daca a facut acum infectie nu inseamna ca va face mereu.
Si fetita mea a luat antibiotice inainte de virsta de un an (pina sa avem testul de reflux) . Toti medicii spun ca doza e perfect sigura deci nu se poate intimpla nimic.
Eu vreau sa te incurajez si sa iti spun ca e bine sa ia antibioticul 6 luni si dupa aia sa vedeti daca mai face sau nu infectie.
Te rog sa ne tii la curent cu starea puiului tau si sper ca totul va fi perfect .

Mergi la inceput