lA CATE LUNI ISI TINE CAPUL?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joker spune:

are 3 luni si trei sapatamani, e foarte vioi, apuca obiectele, rade, isi tine capicul dar foarte foarte putin timp nesustinut, cand incerci sa il asezi in picioare isi flecteza usor genunchii, sta in fundulet sprijinit, da din maii si din picioare, si-a descoperit chiar si piciorutele, pronunta aproape toate consoanele labiale dar nu imi place chestia cu capsorul. E si foarte mare, are 6800 kg si 68 cm iar circ craniana e de 45 cm. e normal dezv pentru statura lui.
Poate fi de vina si niformatia genetica proasta? Eu mi-am tinut capul cu greutate, pe la 6 luni si am mers foarte tarziu.
Am fost la un neurolog pediatru care mi-a spus ca e ok, dar se rez prin gimnastica.
Oare nu am si eu o vina, ca l-am ferit de efortul de a-si tine capicul, nu la-m pus in pozitii care sa il determine sa faca lucrul asta?Spre exemplu pana ieri nu a stat decat de vreo 2 ori pe burtica...
ma cam sperie chestia asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

si fetita mea de la 2 luni jumate i-si tinea bine capul sotul meu mereu o tinea pe burta lui pe burtica si asa sa invatat sa-si tina caputul

http://community.webshots.com/user/emilyohashi100 poze:) http://pg.photos.yahoo.com/ohashi_irina/my-photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Bebele meu impingea capul si si-l ridica la 45 grade din ziua a 5 a de viata. Noi mai radem si glumim ca pe la vreo 5 luni o sa trebuiasca sa ii luam deja bicicleta. Pediatru mi-a spus ca pe la 2 luni ar trebui sa si-l tina chiar foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellarot spune:

Puisorul meu isi tinea capsorul ridicat de la o saptamana ce am venit din maternitate. Mi se spusese sa o tin cat mai mult pe burtica sa doarma pt intarirea muschilor abdominali si ea...exersa se pare si cu muschii gatului Asa ca pe la 2 1/2 - 3 luni isi tinea capsorul destul de mult timp fara sprijin...iar acum la 4 luni nu mai e nevoie sa o sustin. Da' fiecare copil are propriul ritm de crestere/dezvoltare ...

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Fetita mea l-a tinut de la aproape 2 luni jum, dar eu spun sa nu-ti faci probleme, nici un copil nu seamana cu altul.
Multa sanatate, Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

am revenit cu noutati.De data asta noi i-am speriat pe doctori.stam in piciorute, ne tinem foarte bine capul si am spus ma ma si dada si tata.In piciorute sta relativ putin si numai tinut de manute dar imi pare foarte bine ca se dezvolta frumos.De vorbit mi-am dat seama ca o face constient, sau, ma rog, cat poate pentru varsta lui pentru ca ne striga atunci cand plange si daca ii raspundem tace.asta nu se intampla inainte.daca ne auzea vocea nu se potolea.acum nu prea e sociabil pe motive de coltisori....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de lyalya


am o fetita de patru luni si as dori sa-mi spuneti la cate luni trebuie sa-si tina capul, il tine dar nu destul de bine
asteptam ajutorul vostru
multumim mamica + bebe denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Originally posted by oprescuflore


pai cam acum ar trebui sa il tina bine in jur de 3-4 luni,ce greutate are?este nascut la termen?

oprescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Medicul pediatru ce zice? Daca el nu considera ca sunt probleme, eu zic ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. Daca in rest copilul e sanatos si s-a dezvoltat bine pana la aceasta varsta, nu-ti face probleme. Fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare. Il poti ajuta lasandu-l sa stea mai des pe burtica (supravegheat bine-inteles). In felul acesta isi dezvolta si tonifica musculatura paravertebrala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lari508 spune:

am un bebe de 3 saptamani care deja incerca sa isi tina singur capul si chiar incearca sa se ridice singur in fundulet. nu stiu daca e motiv de bucurie sau de ingrijorare... este normal sa faca aceste lucruri atat de devreme? ve rog sa ma ajutati.

Mergi la inceput