Retete pt. iaurt si branzica de casa

Retete pt. iaurt si branzica de casa | Autor: delia_alx

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor!Fetita mea are 7 luni si as vrea sa-i introduc branzica si iaurtelul facut in casa dar nu stiu sa le fac. V-as ruga sa ma ajutati cu retetele pe care le folositi voi. Si inca ceva le fac cu lapte de vaca si daca da cu ce fel de lapte din comert sau de la piata? Am mai auzit ca se pot face si cu formula pe care o papa zilnic.As mai vrea sa stiu daca le faceti zilnic (iaurt/branzica) sau le pastrati si pt. zilele urmatoare?Va multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela agh spune:

Pai branzica se face asa: fierbi bine bine un litru de lapte si apoi adaugi cam 125g iaurt si mai lasi la foc f f f mic cam 10-15 min. Daca nu se face branzica adaugi cateva picaturi de zeama de lamaie. Daca vrei branza calcica la fel fierbi f f f bine un litru de lapte la care adaugi 8 pastile de calciu pisate f fin si amesteci usor cateva minute. La foc f mic.
Iaurtul: fierbi bine bine un litru de lapte apoi il lasi la racit pana se face caldut. Eu il fac tot cu iarut dar se poate si cu smantana. La un borcan de 400g pun o lingura de iaurt pe care o intind pe peretii borcanului. Pun laptele si las cateva ore acoperit si la caldura - langa aragaz sau langa calorifer. Te uiti din cand in cand la el si dupa ce se prinde il poti baga la frigider.
Despre cantitati - eu fac pt 2 zile - zi proaspat si a doua zi de la frigider.
Despre lapte, eu sunt din Iasi si am optat pt producatorul local -Delis- pt ca despre Milli si altele de acest gen am citit prea multe nu de bine chiar in acest forum.

Succes!

Mihaela si Daria (25.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_filipas spune:

Dragos papa branzica si iaurtel facute de mine de la 4 luni. Iaurtul il fac pentru 2 zile dar branzica o papa numai pe cea facuta proaspata asa ca la 100-150 ml lapte fiert adaug 1,5 pastila calciu lactic si il mai fierb pina se brinzeste. Noi folosim lapte de vaca, am intrebat doctorita si a zis ca-i ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Delia,

eu fac branzica asa: cumpar lapte la punga cat mai gras, il fierb si dupa ce a fiert (cat este inca fierbinte) pun in el suc de lamaie proaspat. Cam 2 lingurite; branzica se aduna imediat si nu are gust de lamaie. O adun cu lingura si o pun intr-o strecuratoare fina sa se scurga toata apa si asta e tot.

Eu ii dau 2 zile din ea.

Iaurt nu stiu ca n-am facut..... cumpar Milli.

Succes!!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Pana la un an si jumatate i-am dat branza facuta cu calciu,dupa reteta de mai sus.E cea care mi-a recomandat-o doctorita lui.Cat despre iaurt,niciodata nu mi-a iesit,avea un gust groaznic.Eu am citit in revista Mami ca laptele trebuie fiert,dar iaurt cu lapte fiert?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_cris spune:

Draga Delia,
Eu ii fac branzica fetitei mele, care are cinci luni jumatate asa: 125 ml de lapte(facut din laptele praf primit gratuit-Vitalact)il infierbant si pun in el o pastila de calciu lactic pisata, amestec cu o lingura si cand vad ca se separa branzica de zer, sting focul, apoi o strecor. Nu las sa fiarba, pentru ca atunci iese urda(dar si asa nu trebuie sa fiarba mai mult de 1 minut). Iese cam 40 de grame, exact cantitatea pe care o mananca la o masa si ii place tare mult. Eu o fac in fiecare zi, e gata intr-un minut. Doar cand stiu ca nu am timp a doua zi sa o fac,o fac pentru doua zile si o pastrez in frigider, intr-un borcanel inchis ermetic.
Sa aveti pofta buna!
Cami,de Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu fac brinza cu Bebelac
si iaurt cu lapte UHT La Dorna
Vladut are 9 luni.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput