spina bifida sau pipi noaptea in pat

spina bifida sau pipi noaptea in pat | Autor: nana72

Link direct la acest mesaj

Salut,
are cineva probleme de genul... face pipi noaptea in pat? Oameni buni ce sa-i mai fac baietelului meu, ca are 7 ani, si tot face pipi noaptea in pat. I-am facut de 4 ori , 10 sedinte de ionizari, sedinte cu laser.... si de un an nu i-am mai facut nimic. Cat sa mai astept sa-i treaca? Exista vreun medicament? Sa pot dormi si eu noaptea ca ma scol mereu si-l tot schimb... si tot asa...
nana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

In titlu spui de spina bifida. Are sau nu, ca din mesaj nu inteleg?
Daca are spina bifida, poate apare incontinenta urinara dar pt asta trebuie sa mergi la un pediatru chirurg. In unele cazuri e nevoie chiar de interventie chirurgicala.
Daca nu are aceasta afectiune si nici alta "organica" enurezisul se poate datora unor factori psihologici si de aceea sfatul unui psihoterapeut te poate ajuta.
Exista medicamente pt asta dar tot cu recomandarea medicului le poti da.
Insa fara rezolvarea problemelor patologice sau psihologice rezolva doar temporar problema.
sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

iulia b te rog, te rog, stai ca nu am inteles ce este aia incontinenta urinara. Pai stai sa vezi, pe la 3 sau 4 anisori i-am facut radiografie la coloana si medicul de acolo mi-a spus ca are spina bifida. Am fost la pediatru si mi-a spus ca se rezolva de la sine cand va creste, dar pana atunci sa-l bombardam cu acele ionizari. Am facut tot ce mi-a zis si ca interventia chirurgicala nu e necesara si mai e si foarte periculoasa pe deasupra. Deci, dupa ce i-am dat niste calmante, demult (3-4 anisori)recomandate de medic, nu mai stiu cum se numeau, rezolvam pe moment, cateva saptamani, dupa care reaparea problema si facea din nou. Psihologic... nu stiu ce sa zic, e un copil destul de fricos, alta data il mai certam, dar il inteleg si nu-i mai zic nimic, chiar nu stiu ce sa cred, chiar m-as duce in alta parte cu el dar nu stiu unde.
nana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Chiloti absorbanti pentru varsta asta nu exista? Asta ca sa poti dormi si tu noaptea, pana se rezolva problema medicala. Sau ai putea incerca niste tampoane de noapte, din cele cu multe "picaturi".
Nu stiu, zic si eu. Poate ca deja le-ai incercat.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62864" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Si ce legatura are cu spina bifida?! Are baietelul spina bifida? Nu se intelege bine din mesaj....

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Spina bifida e o afectiune foarte grava care se opereaza in primele zile de viata ale bebelusului si multi dintre ei ramin cu probleme neurologice. Spun si eu ce am vazut intr-un documentar. Baiatul tau s-a nascut cu spina bifida?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

AAA!!! Scuze...abia acum am citit al doilea raspuns al tau...Imi pare rau...

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Spina bifida poate avea diferite grade, cea mai usoara forma fiind cea occulta care uneori nu da simptome, depistandu-se numai cu ocazia unei radiografii.
In aceasta boala poate aparea o lezare a maduvei sacrate care induce tulburari ale activitatii muschiului detrusor vezical.Si apare incontinenta urinara adica sfincetrul vezicii urinare se deschide si nu mai poate retine urina.
Se face o diferentiere totusi intre incontinenta urinara= emisie pasiva prin prea plin, fara presiune, incompleta si neurezis=emisie activa, brutala, cu jet, puternica si completa.
Enurezis mai apare in infectii urinare, de aceea este bine sa faci un examen al urinii,ecografie renala si a vezicii, chiar si in parazitoze (oxiuri) - examen coproparazitologic.
In cel psihogen sunt implicati factori emotionali generatori de anxietate si situatii conflictuale familiale si scolare.
Eu as mai consulta un neurolog si daca spina bifida nu este cauza as merge la un psiholog. Si chiar daca este afectiune medicala un psihoterapeut te poate ajuta f mult pt ca probabil si copilul a dezvoltat un sindrom anxios din acest motiv. El iti poate explioca pe indelete cum sa procedezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:



Urinarile involuntare nocturne (enurezis nocturn) pot fi si o problema de sfincter urinar sau o malformatie congenitala, cel mai bine se poate stii dupa o grafie cu substanta de contrast dar asta doar medicul iti poate recomanda.Intamplator cunosc un caz in familie (fetita de 7 ani)care s-a vindecat, cu toate ca mamei i s-a spus la inceput ca se rezolva doar cu interventie chirurgicala (diagnosticul fiind acela de malformatie congenitala), iar a doua opinie venita din partea altui medic a contrazis diagnosticul initial si a fost pus dupa investigatii mai detaliate, printre care si urografie. Diagnosticul exact nu il stiu (era legat de sfincter), dar copilul s-a vindecat.
Poate o alta opinie medicala in alta parte te-ar ajuta si pe tine, asa cum a fost si in cazul descris de mine.
Va doresc sanatate!




Heny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

Buna Heny
faptul ca ai mai auzit de un asemenea caz si rezolvat pe deasupra imi da oarece speranta, poti afla, te rog mult , mult, cum a rezolvat totusi fetita in cauza, care au fost investigatiile facute de parintii ei? Si inca o intrebare, ce este aceea grafie cu substanta de contrast? Oricum sunt hotarata sa incerc si in alta parte, alte investigatii, la cele legate de urina nu a iesit nimic iar la cel parazitar abia maine iau raspunsul, i-am facut examen complet.
Cu multumiri pentru indrumari
nana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:



Sper ca la sfarsitul saptamanii acesteia sa plec la rude, trec si pe la verisoara mea care a avut fetita bolnava si ma uit peste dosarul medical ca sa-ti dau detalii despre diagnosticul si investigatiile pe care ea le-a facut fetitei ei (fetita e din Satu Mare). Medicul care a tratat-o este din Cluj si se numeste Sur Genel (Pediatrie II).
O sa-ti scriu un mail imediat ce ma intorc in Cluj.
Multa sanatate!


Heny

Mergi la inceput