Membrane amniotice desprinse – a patit careva?

Membrane amniotice desprinse – a patit careva? | Autor: Catrinel_17

Link direct la acest mesaj

Fetelor, as vrea sa va intreb daca a mai patit careva o chestie de genul asta. La ultima echografie, mi-a zis ca se vede o membrana plutind pe linga bebe. L-am intrebat care poate fi cauza, si a zis ca este o membrana amniotica (amnionul si chorionul nu s-au lipit bine unul de altul, sau la amniocenteza s-a desprins un pic de membrana amniotica). Mi-a zis ca are consistenta albusului de ou, asa cum plutea pe acolo, si ca nu e periculoasa, dar totusi nu-si are locul acolo. Parea avea ambele capete lipite, nu era total desprinsa.
Am citit (evident!!) pe Internet despre cazuri din astea si se pare ca daca mebrana are consistenta mai fibroasa si este desprinsa la un capat, se poate infasura in jurul membrelor si poate duce la amputatii. Va dati seama ce panica m-a cuprins!!!!!! Oricum, scria acolo ca dr trebuie sa faca deosebirea intre membrane “inofensive” si membranele alea fibroase (care se cheama “benzi”). Membranele inofensive nu dau mari probleme, dar pot duce la nasteri premature, am inteles io. Si cica 70% din cele inofensive dispar la urmatoarele echografii, asa ca sper ca pe 9 decembrie cind ma duc, sa n-o mai vad acolo!!!!!

Dupa asta m-am mai linistit un pic, si daca el mi-a zis ca nu e periculos… In fine, voiam sa intreb daca a avut careva din voi asa experienta.

Multumesc muuult de tot!!!



Catrinel & bb mik

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Catrinel,eu am asha ceva:se numeste brida amniotica,s-a vazut la echo pe la 22 sapt;si tot asha am dat si eu anunt aici,dar nu prea mi-au raspuns fetele,dar nu din rautate!E f rara treaba asta!
Da,ai dreptate unele pot malforma f rau membrele bebelacului,se pot infasura pe maini si picioruse,mai ales ca banda mea nu "pluteste"in likidul amniotic,ci e cam fixa,asha ca o sfoara!
Si eu m-am speriat tare rau...rau...mai ales c-am citit tot felul de filme horror de pe site-urile americanilor!
dar,stai linistita,sarcina va fi supravegheata echografic mai des in cazul asta,iar la tine kiar nu tb.sa iti faci probleme,ca nu e o brida fixa!
Si eu mi-am facut echo mai des,si de fiecare data se uita medicul la maini si picioruse-si multumesc lui Dumnezeu,e in regula!
Poti sa cauti la sub.mai veki-brida amniotica
Pupici,si multa sanatate

Silvia si Stefanel,40 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Multumesc mult, Silvia!!!!!!
da, am auzit ca sunt rare cazurile, 0,8% membrane, si 0,08% bridele (eu le ziceam benzi, ca am citit in engleza... nu am stiut cum se zice)

O sa fac echo mai des, aia e clar!!!

Iti tin pumnii sa fie totul bine pt tine (si va fi cu siguranta!!)

te pup,
C
22+


Catrinel & bb mik

Mergi la inceput