va mai amintiti de Mos Gerila?

va mai amintiti de Mos Gerila? | Autor: Chaton

Link direct la acest mesaj

Va mai amintiti de Mos Gerila?va vorbeau in casa parintii de Mos craciun?pana la ce varsta ati crezut in Mos gerila asta?astept raspuns de la fetele din generatia mea..pana in 30 de ani si bineinteles,peste:)))

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Normal ca imi amintesc insa din cate stiu niciodata nu am crezut in "mos gerila", stiam ca e un om imbracat in costum de obicei dintre rude sau prieteni care organizau pt mai multi copii chestia asta. Ai mei nu m-au aburit niciodata cu idei de genul asta

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

...da' de spray-ul Gerila va mai amintiti? Mirosea in tot cartieru, ca toata lumea il folosea... (alaturi de Mozaic, fireshte!)


www.fastcoolcars.com/images/sexy_ladies_fast_cool_cars9/legs_car.jpg" target="_blank">Tzuni mic si drag si scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chaton spune:

de spray-ul asta nu stiu...sau eram mai mica

de gerila..hm,saracu de el,mereu inghetat,cu mustatile gheata

am crezut pana tarziu in el..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Multi dintre noi au stiut ca exista dar nu l-au vazut sau nu au primit nimic, au fost alte vremuri si alte posibilitati. De fapt este Mos Craciun.
Ultima data cand a venit aveam maxim 10 ani.








Paulacu Paul 34+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chaton spune:

Si eu aveam cam 9 ani,am venit de la scoala plangandmda,ce sa zic,ca la mine mosu nici acum nu a murit,se simte in aer.

Dar mi-a venit aseara,nu stiu cum,in capusor,Mosu meu gerila,ala din trecut, si ma apuca melancolia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Ce putine postari,
se vede ca sunteti din Bucuresti.

Eu am aproape 30 de ani, imi aduc aminte de MOS CRACIUN, de cum mergeam cu frate-meu si copiii de pe strada la colindat, am fost si botezati slava domnului, brad aveam, mos craciun venea si el saracul mai saracutz, mai bogat, dupa posibilitati.

Imi pare rau Chaton sa te dezamagesc....dar de Mos Gerila chiar nu-mi amintesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chaton spune:

La noi la braila unde se castiga lira era mos gerila,asa il numeau comunistii,nu se poate sa nu fi auzit,depinde..oricum, stiam si de craciun,vorbaau in casa parintii de el; mergeam la colindat,nene,nu ca acuma,frumos,crestineste,ne bucuram cand primeam mere,covrigi,nuci,nu ne strambam la ele sa vrem 100 in loc,bine,ca nici la aia nu ne uitam chioras:)))))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

quote:
Originally posted by slakje


Ce putine postari,
se vede ca sunteti din Bucuresti.





...adicatelea cum vine asta?


www.fastcoolcars.com/images/sexy_ladies_fast_cool_cars9/legs_car.jpg" target="_blank">Tzuni mic si drag si scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Eu imi amintesc de Mos Gerila. Si imi pare bine ca isi mai aminteste cineva.
Iar de crezut, cred si acum, pentru ca asa imi place.
Imi aduc aminte cand pe la 9 ani mi-a demonstrat fratele meu ca de fapt Mos Gerila sunt parintii (am cautat cadourile ascunse prin casa). M-am suparat foarte tare pe el ca mi-a distrus visele.

Cand am aflat de Mos Craciun mi-am spus, uau, acum o sa fie 2 mosi ! Mos Craciun de Craciun si Mos Gerila de Anul Nou. Din pacate nu e decat unul.

De fapt, mai exista si Mos Nicolae, pe 6 decembrie care pune cadourile in ghete si aduce nuiele argintii copiilor rai. Chiar eram curioasa daca Mos Nicolae exista in toate regiunile ? Din cate am inteles, obiceiul e sasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Eu imi amintesc...!!!Era Mos Gerila, nu Mos Craciun.
La noi tot timpul Mos Nicolae ne aducea dulciuri si jucarii iar Mos Gerila ceva de imbracat:pijamalute,fular,manusi.Prin cate emotii si bucurii treceam...

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse poze
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?catID=87&albumID=3219207" target="_blank">Poze cununie civila
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra

Mergi la inceput